Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dobrodružný

Poslední recenze (693)

plakát

Není čas zemřít (2021) 

když jsem v roce 2006 vyrážel do kina na Casino Royale, tak mě ani ve snu nenapadlo, že vyrážím na něco jinýho než klasickou bondovku... a že to nebyla klasická bondovka, to už dneska víme všichni. Hlavouni spolu s Craigem a Campbellem tenkrát přišli s odvážným plánem Bonda ukotvit víc v realitě a neudělat z něj borce, co z každýho průšvihu vyleze z úsměvem na rtech jako Connery. A ostatně pomozme si jiným borcem - jak by to citoval Lazenby: "Tohle by se tomu druhýmu nestalo" tahle věta vlastně definuje Craigovu celou pěti filmovou šňůru... Craig a tým borců za kamerou a klávesnicí udělal to samý, co udělal Nolan pro Batmana... celýho ho redefinovali, vzali staré prvky (ty narážky na starý bondovky byly díl od dílu krásnější a krásnější, hlavně u Nčz,), nový prvky ukotvující Bonda v realitě, smíchali to všechno dohromady a výsledkem je pět filmů, z nichž se tři povedly na výbornou, jeden byl fajn a další bych nejradši zapomněl. Nechci spoilerovat, ale v rámci série se jedná o pět totálně revolučních filmů v rámci 60 letý historie. Je to pořád ten samý James Bond, který jezdí v Aston Martin, svádí ženy, zachraňuje svět, pije vodka martiny... jen tady se změní v rybáře a kovboje, co se rozhodne odejít do výslužby a musí vyrazit do další akce... jen ten motiv je tentokrát o dost osobnější. A víc prozrazovat nebudu. Snad jen, že i tou šílenou zbraní tvůrci tak trošku předehnali dobu a bylo by mrazivý film vidět o pár let později. Ten film je akční, dojemnej, má spoustu tajemství a perfektně završuje celou tu sérii s Craigem, kterej do toho dal totálně všechno. Už dlouho jsem z kina neodcházel s vědomím, že jsem viděl jeden z nejlepších filmů v životě

plakát

Mare z Easttownu (2021) (seriál) 

Mare of Easttown - kdyby mi někdo před nějakými deseti lety řekl, že Kate Winslet (jako ta Kate Winslet z Titanicu) bude hrát v jedný z nejlepších detektivek dekády, asi bych si myslel, že to je vtip... jenže není. Je to reál. Takže jo Kate Winslet hraje v jedný z nejlepších kriminálek dekády. HBO po dlouhý době dokazuje, že tenhle žánr ještě umí dělat a asi je to jejich nejlepší žánrová věc od prvního Temnýho případu (na který se od tý doby marně pokouší navázat). Mare of Easttown nejen na Temný případ navazuje, ale zároveň ho strká do kapsy a odpovídá na něj. Obejde se bez nahotinek, temnoty, okultismu a dalších věcí, který tehdejší hit HBO dělaly hitem. Mare je totiž naprostým protipólem nejen Temnýho případu, ale především Yellowstonu - což byly seriály, který staví na mužským elementu a nazírání světa přes mužskou optiku. Mare je totiž něčím co bych nazval ženskou kriminálkou, kriminálkou pro ženy... což začíná nejen tím, že hlavní hrdinkou /vyšetřovatelkou/ je tu žena a mezi oběti patří ženy, ale taky tím světem, který Mare předkládá - koneckonců stačí si vzít její domácnost složenou ze tří generací - Mare, její máma a vnučka. Nemluvě o hrdinčině hlavním soupeři, kterým není zločinec ale máma jejího vnuka, která ji ho chce ukrást - získat do opatrovnictví. Pak tu jsou další prvky - prakticky minimum násilí, na kterým buduje atmosféru Sheridan. Mare víc staví na emocích, na vztazích a vlastně je tak místy víc sociálně rodinným dramatem než detektivkou, což se ve výsledku ukáže i na motivech pachatelů a výsledný pointě. A skvěle to funguje díky prostředí komunity, malýho městečka, kde se příběh odehrává Brad Ingelsby předvedl už o filmů Pryč od pece a Noční běžec, že umí psát, tady to potvrzuje a jde ještě dál. Už dlouho jsem u žánrovky nezažil tak silně využitý tajemství a jeho odhalování jak právě tady. Několikrát jsem si při sledování vzpomněl na pár let starou Pustinu, která se ve výsledku rozpadla pod rukama, na rozdíl od Mare. Mimochodem, už dlouho jsem neměl u žádnýho seriálu pocit, že koukám na něco, co se tak moc podobá mým knihám. Takže mi to udělalo dvojnásobnou radost.

plakát

Dálniční hlídka (2019) 

od tohohle jsem čekal hodně. Možná až moc, protože ve výsledku se nejednalo o takovou šlehu, jakou jsem čekal. Ale rozhodně to není vůbec špatnej film. The Higwayman je takovej ten film, na který by se před dvaceti rokama letělo do kina, to když byl ještě takovej chlapskej film a Costner v módě. Jenže chlapskej film ani Costner už v módě nejsou. A tak skončil na Netflixu. Což není chyba. Naopak. Je dobře, že takovej druh filmu ještě úplně neumřel. A že Costner ještě pořád žije a točí filmy. Jenom by to příště chtělo lepšího scénáristu. Anebo lepšího diváka, kterej bude mít kolem legendy o Bonnie a Clydeovi zjištěný nějaký základní fakta. Pak bych si to možná užil víc. The Higwayman je film o tom, jak Coster a Harrelson coby bývalý rangeři loví právě tyhle dva slavný lupiče, který za sebou nechávají dost velkou krvavou čmouhu. Základní nápad je super... jenže když neznáte detaily úplně se nechytáte. Takže moc nechápete ty souvislosti a celou tu legendu. Přitom by stačily dvě tři scény, kdy by je divák mohl poznat jako lidi a dostat se jim trošku pod kůži. Jenže to nepříjde... když teda nepočítáme okamžiky, kdy baví s jejich blízkejma nebo příbuznejma. Proto fungujou Veřejný nepřátelé nebo Neúplatní, znáte obě strany mince a chápete ty souvislosti. Mimochodem na tomhle filmu je vidět, jak moc by se těmhle filmům chtěl rovnat, ale ve skutečnosti je to jejich chudej příbuznej. To ale neznamená, že je špatnej. Naopak. Celý to vypadá skvěle, má to perfektní atmosféru a celý to evokuje takovej ten přerod westernu v drsnou školu, jakej vytvářel před nějakými sto lety Hammett. A Harrleson s Costnerem si to dávají neskutečně, mají parádní chemii a jejich postavy fungujou a skvěle se doplňujou. Tempo je sice pomalejší, ale to není na škodu... jen stopáž dvě hodiny je zabijácká na film, kde se akorát jezdí po dálnici, mluví se a sem tam se vystřelí z bouchačky. Každopádně samotnej úvod s útěkem z basy je skvělej, scéna s nakupováním zbraní úžasná stejně jako scéna na záchodě. Prostě není to dokonalý ale dobrý jo. A celou dobu jsem si říkal, jak by to vypadalo kdyby na tom dělal třeba Kurt Sutter, Scott Frank nebo Taylor Sheridan, což jsou chlápci, který mají pro tenhle žánr cit a umí ho. Tak snad někdy jindy.

Poslední hodnocení (1 454)

The Batman (2022)

06.03.2022

Devadesátky (2022) (seriál)

14.02.2022

Není čas zemřít (2021)

03.10.2021

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

09.09.2021

Spící město (2021)

25.08.2021

Zaklínač - Série 1 (2019) (série) (S01)

22.08.2021

Úsměvy smutných mužů (2018)

22.08.2021

Stockholmský syndrom (2020) (TV film)

22.08.2021

Kmotr II (1974)

04.08.2021

Reklama