Zbav se svých miláčků (2013)

Hodně příjemná záležitost s parádní atmosférou. Daniel Radcliffe je dobrej, ačkoliv Dane DeHaan mi přišel lepší. A film ve mně probudil touhu si přečíst něco od Allena Ginsberga. Což se taky počítá.

Orfeova pieseň (2013) (studentský film)

Na studentskej film o (pouhých!) čtyřiceti minutách neuvěřitelně luxusní a opojná záležitost, která si mě získala hned v prvních dvou minutách. Herecky je to super, příběh chytl za srdce a trefil se do nálady a Sandman vypadá úžasně. Prostě a jednoduše Roman Gregorička a spol. jsou neuvěřitelný frajeři a nezbývá, než doufat, že další filmy budou stejně skvělý. Velký dík časopisu Pevnost za tenhle hodně, hodně příjemnej dárek.

Vládce knih (1994)

(Spolu s Hookem) láska mýho dětství.

Revizoři (2003)

Zvěsti fakt nelhaly, protože Revizoři jsou naprosto luxusní záležitostí. Pravda, ze začátku jsem se do toho dostával obtížně, ale když se to rozjelo... Naprostá paráda. Skvělý svět ohraničený zdmi metra, který má svoje vlastní pravidla. Super postavy (především hlavní hrdina s tajemstvím), akční scény a hororový finále. Jo jo, smlsnul jsem si. A kdyby Antal natočil něco podobnýho, vůbec bych neprotestoval.

Vlk z Wall Street (2013)

Skvělá ukázka toho, že když jste starý, nemusíte točit filmy o koních anebo prezidentech... Ale naopak film, kde se promenáduje jedna sexy blondýna, vydělávají se prachy, šňupe se kokain a Leonardo DiCaprio předvádí jeden z nejlepších výkonů svojí kariéry. Scorsese je prostě řízek i na starý kolena a tohle je pro mě jeho nejlepší film od Mafiánů (Ne, že by ten zbytek nebyl fajn. Jen Vlka budu mít radši, než Letce nebo třeba Huga).

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Šmak! Tauriel! Legolas! Bard! Jezerní město! Záchod! Pavouci! Hobit 2 je naprosto úžasnej a pro mě nejlepší fantasy od Návratu krále.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

První díl byl fakt pekelnej, nelíbil se mi a dost těžko jsem se do Bukowskyho světa dostával a obtížně jsem se s jeho postavami sžíval. No, naštěstí nebalím šapitó hned po prvním díle, takže s dalšími díly to bylo lepší a lepší. Ve výsledku tu tak máme "kriminálku" která v porovnání s ostatními českými "kriminálkami" a vůbec seriály působí nadpůměrně. Ale jen s těmi českými. Když si to porovnáme s těmi světovými, dostaneme šedý průměr, který kulhá na obě nohy a je dost zázrak, že dokáže dojít až k cílové pásce. Největší kámen úrazu je vrah - když prostě víte od zhruba od druhého dílu, kdo v tom má prsty a tvůrci vám to ještě ukazují, je sakra něco špatně. A mrzí mě také, že jsem už už od začátku tušil motiv, který se potvrdil. Problém č. 3. - Vražda? Ta holka se přece předávkovala. Takže by mě zajímalo, proč tam celou dobu mluvili o vraždě a jak na ni přišli. Nikomu ani jednou z pusy nevyšla další možná příčina smrti. Problém č. 3. je motivace hlavního hrdiny. Chápu, že se na začátku případu hrne do vyšetřování, protože je pro policajty hlavní podezřelý (alespoň to si máme myslet, tenhle dojem to ve mně rozhodně nevyvolalo) a potřebuje očistit svoje jméno. Jenže pak, když se ukáže, že v tom prsty neměl? To mohl klidně zůstat v maringotce a obšťastňovat dceru Igora Karkarowa (mimochodem, pár maringotek a jeden had a jeden koník mají být fakt cirkus?). Na druhé straně postava Bukowskyho není špatně napsaná, ačkoliv mi párkrát zašustila papírem (viz. motivace) a taky to, že se vyspí s každou ženskou kolem níž projde). Bohužel ho Pavel Řezníček nedokázal úplně prodat a ta postava mi byla vlastně ukradená a nedokázal jsem si k ní za celou dobu vybudovat žádný vztah. Na druhé straně Čermákův Kuneš to bylo jiný kafe. Parádní herec, parádní postava. Jen je škoda, že ho hned na začátku uklidí do protialkoholický léčebny. Ovšem když se vrátí do akce, tak to stojí za to. A taky doufám, že o Kunešovi natočí ten seriál, o němž se nedávno někde mluvilo. Cirkus Bukowsky je ve výsledku koukatelná a zábavná záležitost, která člověku bolení hlavy ani břicha nezpůsobí. Bohužel o žádný obrovský zázrak se ale podle mého názoru nejedná. (2. řada) - vizuálně je to pořád skvělý, ale taky pořád slabý. Respektive ještě slabší. Jenže zatímco první řada měla náboj, tak tý druhý zoufalé chybí. Ve druhý polovině ho sice chytí (díly 4-6 super), ale situaci to nezachrání. Akční scény jsou... fajn. Hlavně zátah na Hlavním nádraží nebo honička v podzemce. Akorát je blbý, že tu hrajou provařený ksichty a už prvním díle jsem věděl, kdo celou dobu tahal za nitky. Ale jinak Čermákův Kuneš je pořád dobrej (ač místy trochu přepálenej - ano, pořád kouříme ve sprše a vlastně každou volnou chvíli) a doufám, že dojde slibovaný spin-off s jeho postavou. Na každý pád by mě zajímalo, co musí člověk udělat, aby dostal kvalitní žánrovku.

Konzultant (2013)

Skvělý Michael Fassbender, dva herci s podivnými účasy (Pitt a Bardem), překvapivě skvělá Cameron Diaz a jako vždy okouzlující Penélope Cruz. A do toho spousta sraček, filozofování, hovorů o sexu a kšeftování s drogama. Takže jo - jsem spokojený.

Lásky čas (2013)

Milej Domhnall Gleeson, čarokrásná Rachel McAdams, boží Bill Nighy (který by si zasloužil vlastní náboženství). Spousta humoru, romantiky a fajnový muziky. Lásky čas je prostě a jednoduše film, kterej zahřeje každýho člověka u srdce.

Plán útěku (2013)

Když zapomenete na to, že je James Caviezel nezajímavej záporák, že dozorci vypadají kvůli maskám jako ze S/M filmu a že se to celý natáčelo v nějakým skladišti plným divných skleněných beden, dostanete fajn thriller v béčkovým balení. Sice vás ničím nepřekvapí, ale rozhodně dobře pobaví, protože tu jsou dvě legendy, na který je radost pohledět. A to v sobotu večer ke spokojenosti úplně bohatě stačí. Možná jen dvě poznámky: Arnolda už nikdy nechci vidět s takovýma vousama, vypadá s nima dost divně. Zadruhé - Stallone by neměl hrát geniální chlapíky, co dokážou utéct z basy/zamčenýho sklepa/kanálu. Je to totiž skoro to samý jako kdyby měl hrát Othella