Gravitace (2013)

90 minut absolutní dokonalosti a mrazení v zádech. A prosil bych jednoho Oscara pro pro Sandru Bullock za herecký výkon a jednoho pro Emmanuela Lubezkiho za kameru. Děkuji pěkně.

U Konce světa (2013)

Skvěle napsané, zrežírované a zahrané. Takhle jsem se u filmu nezasmál už hodně dlouho. Celá parta funguje perfektně (Frost a Pegg ovšem vládnou) a bylo vidět, že si během natáčení rozumněli. Wright si u mě tímhle vyžehlil nudnýho Scotta Pilgrima a Tintina (kterému někdo sebral všechnu páru). Pro mě jeden z nejlepších filmů tohohle roku.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Hodně příjemný. Tom Cruise má sice do Jacka Reachera hodně daleko, ale to nic nemění na tom, že na tenhle typ rolí ještě pořád má. A zbytek herců taky dost fajn - bylo super zase vidět Roberta Duvalla, kterýmu akorát stačí říct pár hlášek a několikrát vystřelit z pušky, aby si diváka omotal kolem prstu. Myslím, že po tomhle filmu zmákne Christopher McQuarrie pátou Mission: Impossible levou zadní

Angel (1999) (seriál)

Je to skvělý, v kombinaci s Buffy výborný. Příběh byl super, postavy byly sympatický a skvěle obsazený. A rozhodně musím ocenit ten Whedonův přístup, když divákům po seriálu, který se musel k dospělosti propracovat, předhodil rovnou seriál o dospělosti. Angel narozdíl od Buffy sází hlavně na hlavního hrdinu (Buffy je víc týmovka) a není to o lovení monster, ale víc o detektivní práci a kdybych měl Angela k někomu přirovnat, byl byl by to Wolverine anebo Batman - využití postavy upíra je geniální, protože to dává obrovské možnosti pro retro díly Navíc Angel a Buffy jsou samostatně dobré seriály, ale teprve dohromady fungují úžasně a dávají dohromady perfektně propracované univerzum, který začne dávat smysl po několik sériích. A rozhodně musím obdivovat, že Whedon a jeho parta v nějakém díle vytáhnou nějakou postavu, nějakou událost, na chvíli nám ji ukážou, ale teprve později zjistíte, že to má pro příběh důležitou roli, případně díky minulosti můžete zjistit co je postava doopravdy zač a co ji formovalo (to platí pro Angela i Spikea). První tři série jsou na rozjezd super, čtvtá je slabá a pátá nejslabší. A popření celého příběhu během jednoho dílu bude asi vždycky vnímáno různorodě. Někdo ho bude nenávidět a někomu přijde geniální. Já se přikláním ke druhému táboru.

Buffy, přemožitelka upírů (1997) (seriál)

Dokoukal jsem Buffy. Sice mi to trvalo jenom rok, ale musím říct, že to opravdu stálo za to. Herci jsou skvělý, postavy skvěle napsaný a vztahy mezi nima fungujou na jedničku. Příběh o zabíjení monster a hlavně o dospívání je úžasnej. Sice mě to chvílemi nebavilo, ale seriál si mě vždycky přitáhnul zpátky, sedmá série mi to vynahradila a finále bylo opravdu neskutečně epický. Zkrátka a dobře Joss Whedon je borec a už se těším, až si za dám za deset let tenhle maratón znovu. A nejlepší série - první dvě vedou, u třetí mě štvala kvůli záporákovi, čtvrtá byla super, ale záporák stál zase za prd. Takže po pětka určitě určitě na třetím místě - hlavně díky finále a úžasnýmu záporákovi. U šestky se mi zdálo, že už dost vaří z vody, ale sedmička naštěstí zachraňuje situaci a hrdinčinu čest. Ačkoliv bylo vidět, že po bohyni už prostě nemají větší eso v rukávu. Ps: sice na blbosti typu film/kniha/seriál/ mýho života nedám, ale jo, tohle asi nejspíš bude seriál mýho života...

Terminator Salvation (2009)

Bale byl jako Connor fajn, ovšem postava Sama Worthingtona mi přišla ještě lepší, všechny ty druhy robotů byly cool a McG akci umí. Jenže to na mě vůbec nepůsobilo po stránce atmosféry - nejen v tomhle ohledu těch pár flashbacků z prvního Terminátora "čtyřce" nakopává její plechovou p*del.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Ďábel, starej nacista, psychopat, tančící jeptiška, která ve chvílích nudy trestá lidi rákoskou, super retro atmosféra a další skvělé věci - druhá série je fajn. Ale u mě vítězí ta první kvůli sympatičtějším postavám a zdálo se mi, že příběh byl lepší

Wolverine (2013)

Když na pět minut zapomenu na totálně nefungující vztah mezi Wolverinem a Mariko (navíc zahranou naprosto nesympatickou a nevýraznou japonskou slečnou), tak je první půlka filmu parádní a narvaná super akcí. Bohužel pak scénáristi odešli na drogový dýchánek nebo podstoupili dobrovolnou lobotomii mozku. To znamená, že čím víc se film blíží ke konci, tím jde víc a víc do hajzlu. Závěrečná akce je debilní a u toho zvratu, o kterým si asi tvůrci mysleli, jak je úžasnej, jsem měl oči pro pláč. Ve srovnání s Origins mi to ale přišlo lepší, bavil jsem se a Jackman je zase perfektní. Docela by mě zajímalo, kdo musí Wolverina dostat do pracek, aby výsledek stál konečně za to.

Jen Bůh odpouští (2013)

Drive bylo jen fajn, ale teprve Jen Bůh odpouští je opravdu skvělé. Možná za to mohla stopáž, která není přemrštěná. Možná za to mohl Gosling, který se celou dobu netváří jako čtyřletý chlapeček, který právě dostal hromadu lízátek. Nebo možná za to mohla absence songů, které sice na samostatný poslech působí dobře, ale ve filmu mi místy lezly krkem. Jen Bůh odpouští má skvělý vizuál a je to parádní pocitovka. Pán s tím mečem je super a Gosling si tu asi poprvé sáhl do dámskýho rozkroku, takže se Refnovi odměnil fajn hereckým výkonem.A jako bonus dostane přes držku (to kroužení před zápasem je vážně cool) a to se taky počítá. Prostě za mě obrovská spokojenost a jeden z nejlepších filmů tohohle roku.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Hugh Jackman do toho dal všechno, ale to nestačí. Jeho snahu mu podtrhává jednak scénář, napsaný scénáristy, co snad vykopli ze scénáristický školy po 14 dnech studia a režisér, kterému chybí nápady. Ve výsledku tak celek působí místy až nezáživně. Skoro jako kdyby si filmaři řekli: "Ok, tak to nějak natočíme, hlavně aby to bylo za náma. Je to Wolverine, lidi do kina dorazí." Na druhé straně Taylor Kitsch jako Gambit je fakt sympatickej a za jeden origin s ním bych se fakt nezlobil. Nezbývá než doufat, že Mangoldův Wolverine bude lepší...