Legenda o sovích strážcích (2010)

Animácia bola neskutočná, zábery v ktorých sovy lietali medzi kvapkami alebo scény v lesnom požiary boli lahôdkové. Od začiatku mi ale vadila prílišná priamočiarosť. To čo bolo na začiatku vykreslené ako niečo nedostupné, priam vybájené - strom, bolo odrazu ako keby za rohom, a aj neskúsený letci sa tam dostali v priebehu pár minút bez väčších problémov alebo blúdenia. Nesmierna škoda je aj fakt, že sledujeme žánrovú nesúrodosť. Ak by sa Snyder vykašlal na "dospelé" pasáže, a urobil by to ako detskú rozprávku plnú vtipov, bola by to vizuálne krásna, ale priemerná rozprávka pre deti. Ak by ale pritlačil na pílu v "dospelej" časti a vykašlal by sa na miestami stupídny humor, stali by sa soví strážci nadpriemerným animákom pre dospelých. Tešila by ma samozrejme druhá varianta, lebo súboje mali naozaj potenciál byť okorené trochov krvy a ponuré poňatie mohlo dostať oveľa viac priestoru. Škoda, konala sa stredná cesta, ktorá bola mierne povedané rozpačitá. Suma sumárum ma tento animák milo prekvapil a štve ma len nevyužitý potenciál. 80 %

Red (2010)

Skvelá, aj keď nie dychberúca a dynamická akcia, ktorá je vyšperkovaná správnou dávkou vtipu. Ak by sa tvorcovia vyhli trošku zdĺhavému a neprehľadnému začiatku, hodnotenie by išlo ešte vyššie ale z mojej strany určite spokojnosť. 80 %

Šéfové na zabití (2011)

Plno podarených gagov, zopár naozaj divokých zvratov, avšak ako celok táto komédia nevyužila všetok svoj potenciál. Pobavila ale niečo navyše nepriniesla. 75 %

G. I. Joe (2009)

Akčné scény boli naozaj podarené. Boli to zhmotnené sny detí, ktoré sa doma s akčnými figúrkami GI Joe hrali na množstvo výbuchov, napínavé súboje, divoké naháňačky a drsňácke hlášky. Lenže rovnako ako v tejto detskej rovine, tomu aj vo filme chýbal nejaký hlbší zmysel, nejaké spojivo, ktoré by zaujímavo preplietlo to množstvo akcie. Napriek tejto absencii, som si akciu užíval, a preto niesom z tohto filmu vyslovene zhnusený. 60 %

Green Lantern (2011)

Svet Green Lanternov poznám iba z jedného v češtine vydaného komixu. Tým pádom určite niesom nejaký znalec na túto tematiku, avšak napriek tomu ma tento film sklamal v mnohých ohľadoch. V prvom rade neuveriteľne nudný a sterilný úvod. Bolo nám predstavených toľko postáv, a toľko vzťahov aby sme chápali súvislosti, avšak tak povrchne, že z toho vznikol jeden beztvarý guláš v ktorom sa veľmi ťažko orientuje a už úplne je vylúčené chápanie nejakých vnútorných motívov postáv. Keď sa na scéne objavil prsteň, tešil som sa na výcvik na planéte Oa. Predsa len, v tomto smere sú možnosti na akciu a vtip prakticky nevyčerpateľné, avšak aj tu sme svedkami povrchnosti zhustenej na pár minút. Celková koncepcia filmu je podľa mňa zlá, keďže si tvorcovia na seba zobrali príliž veľké sústo. Predstaviť Green Lanternov, ukázať výcvik Hala Jordana, spochybniť strážcov, konfrontovať oba svety s najväčšou existujúcou hrozbou a zamiešať to do rôznych pozemských vzťahov a sympatií/antipatií sa kvalitne aj v 105 minútach určite nedá. Na polovicu načatých vecí sa mali vykašlať, a mali ísť cestou dokonalého zoznámenia zo zborom a konfrontáciu s jedným, nie hneď megalomanským nepriateľom a všetko by bolo ok. Efekty sú v tomto filme skvelé, ale na môj vkus sa mohli využiť oveľa viac. Z celého filmu si totiž pamatám jedinú akčnú sekvenciu v ktorej bol použitý prsteň a aspoň trochu ma bavila. Som zvedavý, či v nasledujúcich, už ohlásených pokračovaniach sa tvorcovia zamerajú aj na príbeh, alebo či budú robiť všetko iba na efekt. 40 %

Černá labuť (2010)

Zo začiatku som na Black Swan hľadel dosť skepticky. Až neskôr, keď začal výkon Natalie Portman gradovať a na scéne sa výraznejšie ukázala sympatická Mila Kunis, som pochopil, že určite nepôjde o nejaký priemerný film. Na to, aby ma film dokonale vtiahol do deja a v hlave mi rozpútal nejaký myšlienkový kolotoč tomu ale niečo chýbalo. Neviem či to bolo spôsobené mojou absolútnou neznalosťou baletu, alebo či som nebol na tento film správne naladený, v konečnom dôsledku ma ale Black Swan napriek nesporným kvalitám trochu sklamala. 85 %

X-Men: První třída (2011)

Čakal som od tohoto filmu veľa, ale dostal som ešte viac. 100 %

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Emočne nabité vyvrcholenie úvodnej trilógie. Bol som zvedavý, ako sa podarí "vytvoriť" Darth Vadera a z výsledkom som nadmieru spokojný. Dokonale nakrútená tragédia, ktorá ovplyvnila celý svet Star Wars. 100 %

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Druhá epizóda mi oproti svojmu predchodcovi už pripadala o niečo svižnejšia. Začali sa tu pomaly predostierať prvé problémy, ktoré len predznamenávajú, čo neodvratne nastane v ďalších epizódach. Minimálne postava Anakina sa začína vymykať profilu poslušného padavana a celá politika okolo republiky sa zaujímavo zamotáva. Každopádne ma úplne odrovnala scéna v ktorej na scénu nastupujú "klonovaný" a samozrejme aj záverečný Yodov súboj. K dokonalosti tomu niečo ešte chýba, ale celkovo určite spokojnosť. 80 %

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Séria Star Wars vo svojom /dejovom/ počiatku je plná akcie, efektov, začínajúcich sa osudov, ale na druhú stranu aj plná občas až moc zdĺhavých momentov, ktoré mi bránili aby ma SW svet úplne pohltil. Ako rozbeh beriem ale celkovo ma to moc nenadchlo. 60%