Tahle země není pro starý (2007)

Jeden z průměrných thrillerů bratří Coenů. Napínavý, občas překvapivý, ale místy děsně pomalý a ukecaný snímek, plný post westernových filosofických mouder (které mě osobně dost minuly). Top film roku 2007? Rozhodně ne.

Forrest Gump (1994)

Nejslavnější film 90. let. Skvělé vyprávění o životě outsidera, americkém snu a novodobých dějinách USA. Poselství Forresta Gumpa je velice konzervativní. Kdo poslouchá, neprotestuje, v případě nebezpečí uteče, jde za jednoduchým cílem a nemá vysoké ambice, v životě dokáže nejvíc. Snímek je ovšem natočený tak dobře, že všechny do jednoho tou manipulací naprosto pohltí a ošálí. A proto si zaslouží nejvyšší hodnocení.

Stranger Things (2016) (seriál)

Opravdová pocta popkultuře 70. a 80. let (Alien, E.T., Evil Dead, Exorcist, Back To The Future, Elm Street atd.) plná zábavy, napětí a nostalgie. Stephen King, Steven Spielberg, John Carpenter, Dungeons&Dragons. Je v tom všechno.___Čtvrtá série s jednotlivými díly v délce celovečerních filmů je vrchol novodobé, hollywodské seriálové produkce. Freddy Krueger, Carrie, Kate Bush a ten twist. Wow.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Velkolepá sága o cikánském mafiánském klanu z Birminghamu. Skvělý scénář, který pracuje s historickým kontextem (1. světová válka, IRA, komunismus, fašismus, velká hospodářská krize ...). Chytré zápletky, napětí a překvapení od prvních minut úvodní série. Tohle se Knightovi hodně povedlo.

Agent bez minulosti (2002)

Jason Bourne není ani James Bond, ani Ethan Hunt. Doug Liman natočil skvělý špionážní thriller, kde má poctivě budovaná atmosféra přednost před akčním kolotočem. I proto dnes už legendární film o agentu bez minulosti ani po dvaceti letech nestárne. Hodně povedený žánrový příspěvek.

Zmizení (2013)

Standardně dobrý a nestandardně dlouhý thriller o dvou zmizelých holčičkách a otci, který je pro jejich nalezení ochoten udělat cokoli. Americká prvotina Denise Villeneuva Prisoners je povedený film jak po režijní, tak i herecké stránce. Na ploše 153 minut ale prostě nemá co říct. Tohle mělo mít tak hodinu a půl. Maximálně...

Joker (2019)

Skvělý film o zrodu jednoho z největších filmových záporáků. Propracovaná psychologická sonda do mysli nemocného a nešťastného člověka. A jeden z nejlepších snímků o celospolečenské vzpouře proti systému (konkurovat může i Klubu Rváčů). Nikdy by mě nenapadlo, že Todd Phillips zvládne natočit něco takového. Životní role pro Joaquina Phoenixe...

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Mix divadelní tragédie a komedie ve filmovém drama o zničené matce, které neznámý útočník zavraždil dceru, a šéfovi místního policejního oddělení, který dostal rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Martin McDonagh ve Třech billboardech potvrzuje, proč má pověst jednoho z nejznámějších světových dramatiků. Snímek stojí a padá na mnoha dějových zvratech a překvapeních, čímž stále udržuje pozornost diváka. Na můj vkus je ale té antické hry a scénáristických zásahů až moc. Příběh se přitom řítí do ztracena, chybí propracovanější pointa, na důležité postavy se zapomíná. Bohužel musím jít proti proudu - tři hvězdy pro tři billboardy.

Wind River (2017)

Chladný, komorní thriller z oblasti zamrzlého Wyomingu, který natočil scénárista Sicaria Taylor Sheridan. Rozhodně povedená věc. Wind River je skvěle napsaná i zahraná kriminálka s pečlivě budovanou atmosférou.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantino si natočil tenhle film v první řadě pro sebe a v druhé pro hodně náročného diváka. Osobitá pocta televizní tvorbě 60. let a herectví obecně, do které Pitt s DiCapriem dávají maximum. Tarantino vystihl ducha doby po svém a příběh o Sharon Tate a Charlie Mansonovi pojal celkem alternativně. Jak jinak. Fajn snímek s dost úzkou cílovkou.