Tichý Američan (2002)

Žiarlivosť, zúfalý milostný vzťah, dva kohúty a jedna samička. Dobre vykreslená atmosféra Vietnamu 50. rokov. Táto krajina má pre mňa obrovské vnútorné čaro. Hudba slabšia, ako z TV filmu, trochu mi liezla na nervy. Tá ľavicová myšlienka v pozadí, ktorá sa prejaví ku koncu filmu bije do očí, prišlo mi to rušivé a nevhodné. Škoda, mohol to byť skvelý film.

Kumo no mukó, jakusoku no bašo (2004)

Veľmi pekne spravené, je na čo pozerať. Každý obrázok je umelecké dielo a pritom zažiari iba na pár sekúnd. Poetický príbeh o priateľstve oslovil moje srdce. Inak je to veľmi podobné s režisérovým predošlým filmom Voices of a Distant Star.

Dogma (1999)

Má to zopár trefných poznámok, ale prevažujú tie sprosté. Ak by tam nebola hŕstka vychytených hercov, je to béčko jak vyšité. Film obsahuje silnú dávku debility, ale výborne poukazuje na niektoré chúlostivé veci. Pôvodne som chcel dať vyššie hodnotenie, no posledná polhodina úspešne kandiduje na odpad a Alanis Morissette v roli boha je výsmechom. Jedna hviezdička za Golgoťana.

Nebe nad Berlínem (1987)

Moji kamaráti o tomto filme básnia. Nerozumiem, čo na ňom vidia. May to vystihla, ako by mi svoj komentár napísala zo srdca. Film ma zaujal iba kamerou, inak o ničom, neoslovilo ma to.

Vůně zelené papáje (1993)

Príjemne som si pri tomto filme oddýchol. Poetika. Atmosféra úžasná, vtáky cez deň spievajú, v noci cvrlikajú svrčky, ocitol som sa v dusnú letnú noc vo Vietname pred 50 rokmi. No i napriek tomu to pôsobí trochu štúdiovo, občas nudne, film sa v podstate neodohráva v žiadnych exteriéroch, pripomína skôr televíznu inscenáciu. Herecké výkony trochu slabšie. No rád si to pozriem niekedy znova a možno pridám jednu hviezdičku :)

Mardi Gras: Made in China (2005)

Čínsky majiteľ továrne na gorálky „Punisher“ má ročný plat 2 mil. USD. Pracovníci v nej zarábajú v prepočte 10 centov na hodinu. Je to zaujímavo spravené, pohľad z oboch strán, nech si divák vyberie. Najviac ma pobavil rozhovor, kde majiteľ zdôrazňuje, aké dôležité je trestanie na pracovisku, potom bude všetko klapať... Možno ešte zaujímavejšie by bolo spraviť dokument o nútených pracovných táboroch, kde sú dnes deportovaní na prevýchovu ľudia nepohodlní pre režim. No, to by asi nebolo také jednoduché, keďže čínska komunistická vláda ich existenciu usilovne vyvracia.

Motocyklové deníky (2004) odpad!

Hudbou a zábermi prírody je zaujímavý. Chcel som mu dať aspoň jednu hviezdičku, no je tu jeden veľký problém. Film vykresľuje tohto lumpa v dobrom svetle, ukazuje nám iba jednu časť z jeho života, čo pôsobí zavádzajúco. Nie je ani zmienka o tom, čo nasledovalo, keď sa tento krásavec, ktorý vo filme tak očividne prejavuje sociálne cítenie, dostal k moci. Prvé mesiace do úsvitu podpisoval rozsudky smrti nevinných a čestných mužov, ktorí boli pre komunistické zriadenie nepohodlní a z okna svojho úradu v La Cabana sa prizeral ich popravám. Ide o chladnokrvného vraha, ktorý dal popraviť tisíce ľudí bez súdneho procesu. Súdne dôkazy považoval za „nepotrebný buržoázny detail“ a zdôrazňoval, že "revolucionári sa musia stať chladnými vraždiacimi strojmi motivovanými čistou nenávisťou" (Zdroj: Kniha novinára, spisovateľa a kubánskeho emigranta Humberta Fontovu, Exposing the Real Che Guevara and the Useful Idiots who Idolize Him). Tým pádom je to v mojich očiach propagandistický film pre neokomunistov a socialistov, ktorí majú v detskej izbe plagát “Veľkého Che”. Najsmutnejšie na tom je, že si tohto marxistického revolucionára dnes mladí ľudia dajú na tričko ako pop ikonu a zdanlivý symbol slobody. Symbol slobody, ktorý prispel k tomu, že Kuba je dnes v stave akom je. Odpad!

Zeitgeist: The Movie (2007) odpad!

Myšlienka dokumentu, ktorá hovorí o tom, aby sme neprijímali všetko, čo nám predostierajú v médiách je zaujímavá. No práve tento dokument robí presne to isté... Vykonštruovaným spôsobom nám vnucuje svoj pohľad na vec. Zaujímalo by ma, aká skupina ľudí za dokumentom stojí. Zaváňa to dosť ľavicovo, socialisticky...

Million Dollar Baby (2004)

Čakal som, že to bude komerčná hlúposť, no prekvapil ma svojim nečakaným koncom. Celý film je vďaka Eastwoodovi a Freemanovi veľmi pokojný a príjemný na pozeranie.

Cesta domů (1999)

Sladučký príbeh so synťákovou hudbou. Komunistický film, ktorý chce nenápadným spôsobom ukázať, ako sa žije dobre v kultúre Strany, pričom opak je pravdou. Rozvláčny gýč od režiséra, ktorý sa prispôsobuje komunistickej Číne, aby v nej mohol točiť. Jedna hviezdička za umelecké spracovanie a poetické zábery prírody, toto vie Zhang Yimou robiť dobre.