• Krátkometrážní

Postřižiny (1980)

Nejlepší je samozřejmě strejda Pepin spolu s Rudolfem Hrušínským ml. :) chudák pokaždé dopadl blbě, když se mu Jaroslav Hanzlík snažil pomoct ....jinak vážně nádherný film a scéna na komíně je prostě legendární. Opravdu musím uznat, že Jiří Menzel jako dvorní režisér knih Bohumila Hrabala je asi ten nejlepší. Knihu dokáže pomocí obrazu a zvuku zachytit tak, že pak už ani není třeba knížku číst (i když má samozřejmě kniha své kouzlo). Asi nejlepší režisér točící podle literárních předloh.

Gladiátor (2000)

Nádherný film se smutným ale přitom krásným koncem. Vždycky se rozbrečím. Rozhodně ten pravý velkofilm, kde máte všechno. Radost, smutek, vraždy, boje, lásku, závist a zlo...prostě všechno. Ruseell Crowe tu podle mě předvedl nejlepší herecký výkon, jaký jsem kdy u něj měla možnost pozorovat. Vážně tleskám. I ostatní herci předvedli naprosto skvělé výkony, úžasná režie, kamera, oděvy vše... cítila jsem se, jako bych vážně byla někde ve starověkém Římě. I když film se skutečnou historií moc společného nemá, myslím si, že zde to nevadí. Ridley Scott si vymyslel vlastní historii a natočil naprosto skvělý film. BRAVO!!!

Poslušně hlásím (1957)

Opět srandy kopec stejně jako u jedničky. Nezapomenutelná česká klasika, která tu zůstane pro další generace. Opravdu líto je mi vždy Lukáše, jak se Švejka ne a ne zbavit. A když už si libuje, že je pryč, Švejk se zničehonic objeví a nadporučíka Lukáše trefí šlak :)

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Jak to říct jednoduše...prostě česká pohádka všech dob, naprostá klasika. Mám ji ráda, ale nepatří mezi ty úplně nejoblíbenější. Nezapomenutelná mladá Libuška Šafránková a ještě pohledný Pavel Trávníček. Krásně písničky, nádherné zpracování, krásný příběh..prostě nej.

Pyšná princezna (1952)

Prostě nádherná pohádka, na kterou mohou být Češi, Moraváci i Slezané pyšní. Alena Vránová jako mladá byla vážně krasavice a pyšnou princeznu, jako paK i napravenou zahrála výborně. Velmi se mi líbila "cesta na dřevech". Taky bych se projela. Nádherná krajina, kde bylo natáčeno (Dolský mlýn, Čertovy skály...). Byla jsem tam na dovolené a doufala jsem, že najdu tu skluzavku, ale bylo mi řečeno, že byla zničena už velmi dávno. Ovšem Dolský mlýn má snad ještě větší kouzlo než předtím.

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Naprosto perfektní divadelní hra. Má nejoblíbenější... Kdykoliv mám náladu se zasmát, okamžitě po ní sáhnu a směju se znova a znova těm výborným vtipům a hláškám. Miroslava Donutila jsem neměla moc ráda do té doby, než jsem uviděla tuto hru v televizi. Ale poté jsem ho začala jako herce, hlavně v komediích, brát. Předvedl zde naprosto excelentní výkon. Samozřejmě i ostatní herci byli skvělí. A musím dát poklonu i pánům muzikantům. Nejlepší scéna se dá těžko vybrat, protože nejlepší jsou všechny. Ovšem pudink ala pudlík a ratlík je nezapomenutelný... "No krásně to stojíte, opravdu grandiózně. Já se vám do toho nechci vkládat, ale kdyby tudy náhodou nedejbože šla bouřka, dejte ten kord takhle." Někdy jsem měla pocit, že M. Donutil improvizoval podle reakcí ostatních herců, což ale hru dovedlo k dokonalosti. Nejlepší divadelní hra a hned po ní následuje Matka v režii Františka Laurina z roku 1985.

Princezna Mononoke (1997)

Naprosto krásný animovaný film.... jeden z mých nejoblíbenějších už od dětství. Ty barvy, světlo, postavy....pohyb... překrásný příběh...prostě nádhera. K tomuto jedinečnému snímku jsou další slova naprosto zbytečná. Kdo to neviděl, měl by se na to v brzké době podívat. Úprava 2.6.2012 Viděno znova, protože jsem zjistila, že to natočil Miyazaki. Zbožňovala jsem snímek už předtím, ale to jsem se nezajímala o režiséra, teď když jsem si vědoma, kdo to je, tak srovnávám s jinými, co jsem viděla a budu srovnávat s dalšími, co uvidím, protože tohle je podle mě ten nejlepší od něj....zatím.

Happy Feet (2006)

Krásné písničky, taneční čísla a nádherný příběh o tančícím tučňákovi. Nejvíc se mi líbila Boogie Wonderland. A teda úžasná animace. Nevím, proč by si tento film nezasloužil 5* vy jedni škrti, co tomu dáváte jen 1* nebo dokonce odpad!!! :D Co může být odpadové na takovém dojemném příjemném filmu/pohádce?

Drž hubu! (2003)

Moje nejoblíbenější komedie. Vážně. I když slyším pořád ty samé vtípky dokola, vždycky se jim směju. Dvojka Jean Reno a Gérard Depardieu jsou naprosto úžasní. Ruby alá zpočátku mlčenlivý zločinec a Quentan z Montargie alá největší blbec na světě. Je zde spousta skvělých scén jako "útěk" z blázince...,"právě nám utíkají dva blázni, ne počkat oni se vrací..no ti co předtím utíkali, zase utíkají", nebo scénka s bučící krávou v krabičce a prdícím pytlíkem je nezapomenutelná... kráva, prd, kráva, která prdí :) A opravdu vždy kdykoliv film zhlédnu, si přehrávám scénu, kdy Quentin vyskočí na tu Albánku a poté se diví proč utekla - Ruby: "a ty se divíš, když na ni vyskočí takový hromotluk a řekne: Ahoj jmenuju se Quentan a jsem z Montargí (samozřejmě s jeho napodobujícím úsměvem) a Quentin na to: To je zajímavé, já to říkám vždycky a lidi na to většinou reagují kladně." Takže prostě skvělý scénář, režie, herci... Pro mě světová komedie století číslo 1.

Láska nebeská (2003)

Romantická komedie, která nesmí u žádných vánočních svátku u mě doma chybět. Filmy, kde se prolíná více příběhů najednou, které, ač to tak na začátku nevypadá, jsou propojeny postavami i problémy, prostě miluju. Vždy se divím a ježiš aha..tenhle je bratr od toho..aha... A navíc u takovýchto filmů se pozná, kdo je dobrý režisér, protože není zrovna jednoduché propojit odlišné problémy jednotlivých postav, tak aby to nepůsobilo násilně. Ve filmu jsou povětšinou obsazeny velké herecké kapacity jako C.Firth, K.Knightey, H.Grant, E.Thompson, A.Rickman a další... Je tu použita výborná hudba...velmi se mi líbilo zpracování písně 'All we need is love'. U filmu jsem se hodně smála, hodně brečela. Dal mi vše, co člověk od filmu žádá (tedy alespoň, co žádám já). Byla jsem naprosto pohlcena vánoční atmosférou a pocity. Musím ale přiznat, že nejvíce se mi líbil "příběh" mezi Hughem Grantem a Martine McCutcheon....Ten byl vážně krásný :) "Já ho neznám. Já si ho nevezmu. Nebudeš mě prodávat. - Já bych mu za to ještě zaplatil. - Otec chce prodat Aurelii nějakýmu Angličanovi za otroka." ...a frr celá vesnice za nima:)