• Romantický

Rebel bez příčiny (1955)

James bude vždycky rebel. Rebel bez příčiny. A že se hlavní hrdina jmenoval Jim? Pamatuje si to skutečně někdo?

Susie - Malé modré kupé (1952)

1952 byl rokem skvělých krátkých disneyovek. Kdo byl tehdyu scénáristického žezla v tomto podniku,musel být génius! A v pořádné depresi... Za osm minut u Susie totiž zvládnete ronit slzy vyvolané smutkem, zoufalstvím a hned vzápětí šťastným happyendem. Viz též "The Little House" ze stejného roku.

The Little House (1952)

Nejkrásnější disneyovka! Co na tom, že má jen osm minut? V padesátých letech byly scénáře a příběhy pohádek daleko originálnější,než nyní. I když pravda je, že i o dost depresivnější... Viz též "Susie the Little Blue Coupe"

Parník Willie (1928)

První myšák! Kdo by to byl tehdy řekl, že se z myšáka stane to, co se z něj stalo? Tady se, dámy a pánové, zrodil kult! (Jen škoda, že kvůli němu bylo spácháno tolik brutality na zvířátkách!!! Až zase nějaká osmdesátiletá paní bude lomit rukama nad agresivitou dnešních postaviček pro děti, klidně jí pustím toto! Na tom byli totiž odchováni dnešní osmdesátníci!!!) Jedna hvězdička dolů za brutalitu a jedna za ošklivého Mickeyho! Ještě štěstí, že trochu uzrál! Tohohle bych se jako malá určitě bála!

Flowers and Trees (1932)

Disney musí být ve všem první. I v barvě! Co na tom, že od prvního barevného animovaného filmečku uplynulo už skoro osmdesát let? Nijak retro nepůsobí - ani příběh, ani provedení. Disney je prostě kult!!!

Odchody a návraty (2000) (TV film)

Tenhle film je o ničem. Opravdu. O ničem! Není ani o uvěřitelných obyčejných lidech, ani o obyčejných příbězích. Rasismu tam není ani přehršel, ani žádné jiné uvěřitelné množství, ale dokonce ani ne málo! Láska není ani žhavá, ani uvěřitelná. Tenhle film je prostě neuvěřitelný. Neuvěřitelný film o ničem.

Pocahontas (1995)

Od Disneyho mám ráda téměř vše, ale Pocahontas ještě o něco víc (proč tu sakra není šestá hvězdička?). Píseň Colors of the Wind dostala Oskara právem - husí kůži nahání pokaždé! Že je příběh předvídatelný, naivní? A co? Vždyť jeto hlavě pro děti! Disney zde ustoupil od svého roztomilého stylu (vyjma mývala a pejska) a podařilo se. Není to taková sranda, jako předtím, ale o to víc vezme za srdce... Tak fajn, Disney to prostě umí...

Lady a Tramp (1955)

Je to lovestory, jde tam o pejsky a vzniklo to v padesátých letech. Myslím, že už to nepotřebuje víc, aby se mi to líbilo. A přesto to "víc" má! Disney to prostě umí! Tečka. (Mimochodem, tato disneyovka má snad nejhezčí pozadí animovaných snímků. Jen si toho schválně zkuste všimnout! Pozadí sice hodně odráží dobovou grafiku, ale přesto je neskutečně propracované, popisné a zároveň čisté. Podobné pozadí je vidět také u 101 dalmatinů, filmu, který u Disneyho vznikl ve stejném období. A také tam hlavní roli hrají pejsci... :o) )

Setkáme se v St. Louis (1944)

Judy to umí, o tom není pochyb! Můžete ji zbožňovat jako Dorotku nebo jako maminku Lisy Minelli. Pro mě ale bude vždy hlavně Ester z Meet me in St. Louis. Příjemná atmosféra americké středostavovské domácnosti začátku století, příjemné nepřílš vtíravé a nepříliš "hurá" písně, krásné barvy, krásní herci (konečně nepoužili toho ošklivého Freda - promiň Frede!)... Prostě musíte vidět! A jestliže nesnášíte muzikály, nevadí, tohle není muzikál, jen tam občas zpívají... ;o)

Příšerná kocovina (1998) (seriál)

Měli jste někdy kocovinu a probudili jste se vedle neznámého člověka? Nahého? Budete to milovat!!!