Top Gun: Maverick (2022)

Asi všichni známe prvního Top Guna, který se stal okamžitě absolutní kultovkou, primárně proto, že v době kdy vznikl se nám o takových filmech ještě ani nezdálo. Bylo to něco nového - plné stíhaček, mladých, hezkých kluků a životního dramatu.  Takže co jsme vlastně čekali od Mavericka? Kdo čekal nějaký velmi hluboký a dramatický příběh, byl nejspíš dost zklamán. Jenže my, co jsme věděli, do čeho půjdem jsme prostě nadšení. Ano, Maverick je samorost, vlastně se vůbec nezměnil a lidi kolem sebe vede přesně tak, jak před xy lety. A o tom to je, protože hranice určuje vaše mysl a dovednosti a ne stroje. Svým způsobem je to vlastně namyšlenej borec, kterej si prošel už lecčím a když má vycvičit na misi syna svého tehdejšího parťáka Goose, otevře se v něm životní rána. Jenže tohle je prostě vojenský svět - buď jste se smrtí smíření, nebo tam nemáte co dělat.  Maverick je tak prostě akčňákem, který míří na city v podobě životního dilema, ale zároveň to vyvažuje záběry na stíhačky, při kterých nechcete vnímat nic jiného.  Tom Cruise nikdy nebyl herec, ze kterého bych si sedla na prdel, ale musím uznat, že zraje jako víno a čím je starší, tím mi přijde pokornější. Ostatně nebýt Toma, na Mavericka bychom se těžko dívali.  To, že většinu letadel ve filmu pilotuje sám a dokonce mu i patří dodává navíc Maverickovi jakousi jiskru navíc.  Slyšela jsem názor, že Maverick je porno pro ženský, se kterým jako ženská nemůžu souhlasit. nenašla jsem tam jedinýho chlapa, kterej by se mi líbil, fakt ne. Za mě to porno je - pro všechny milovníky letadel. Takže ano, na konci jsem si slušně pobrečela i díky spojení hudby od Gagy a Zimmera a okamžitě bych chtěla stíhačku. Což jak víme je dost nereálný, takže si to spíš pustím někdy znova.  Za mě splněno na jedničku a rozhodně je to film do kina, na PC si to člověk tak neužije.  Moje hodnocení: 10/10

Žhářka (2022)

Bože, tohle bylo tak strašně špatný. Nebudu lhát, zprznit takhle film, který má tak skvostnou a dokonalou předlohu je fakt jen k na*rání. Nejsem úplně Kingofil, rozhodně neznám všechna jeho díla, ale velkou část mám přečtenou a King je pro mě srdcovou záležitostí. Žhářka je příběh o osmileté Charlie, jejíž rodiče se zúčastnili experimentu na testování nové drogy, jelikož za to byla odměna 200 dolarů. Rychlé a nevinné peníze. Jenže zrovna rodiče Charlie měli tu smůlu, že si vytáhli drogu opravdovou a ne placebo. Získali tak schopnost ovládat lidskou mysl, zatímco Charlie se narodila s darem pyrokineze.  Nezbývá jim nic jiného, než celý život utíkat, aby ji ochránili před vládní organizací zvanou Dílna.  Je to boj o přežití a hon na kočku a na myš, kdy se Charlie postupně učí ovládat svoje schopnosti, protože jednou bude schopná odpalovat i jaderné bomby na dálku a mohla by se z ní tak stát vojenská zbraň.  Žhářka je neskutečně svižný příběh, ve kterém se pořád něco děje. Na Kinga je to až netypicky rychlá a akční kniha plná zvratů.  Navíc se Žhářkou inspirovali i tvůrci Stranger Things - rysy dějové osy ve výzkumném ústavu tu jsou více než podobné, schopnosti Eleven taky a čeho se dočkáme ve filmu? Ničeho. Uvidíme jak Charlie omylem spálila kočku, protože ji sekla, celý děj se neskutečně vleče a když konečně dojde k nějaké akci, tak film skončí???!!! Co to jako bylo???  Koukám na film, akce a najednou tma.. přemýšlím, jestli se mi sekl počítač, nebo vypadla wifi a ono ne - ono to fakt skončilo a najednou titulky.  Bože dlouho jsem se tak nevytočila. A nezachrání to tady ani Zac, kterej sice hraje dobře, ale když vlastně nemá ani moc co, tak je Vám to tak nějak jedno.  Takže pokud chcete vidět Žhářku - pusťte si tu původní s Drew Barrymore.  Moje hodnocení: 3/10

Spolu (2022)

Musím říct, že tohle je jeden z mála filmů, za který se nemusíme po těch stupidních komediích, co stále točíme stydět. Spolu je komorní drama, které otevírá otázku nejen autismu ve společnosti a v rodinách. Je to primárně příběh o obyčejných lidech, kteří se rozhodli věnovat veškerý svůj čas celoživotní péči svým nejbližším. Zachycuje momenty radosti, ale i absolutního vyčerpání a je to herecký koncert, nejen Štěpána, který tady skvěle ukázal, že zahraje opravdu všechno, ale i Žilkové a Janovičové, která herecky velmi mile překvapila.  Byť se nejedná o původní scénář, myslím že zpracování se povedlo lépe než dobře.  Nečekejte komedii, ani obrovské drama - film tak trošku visí na pomezí obojího, především je to ale příběh o lidskosti, obyčejném fungování a náhled na to, čím vším si prochází rodiny, které se starají nejen o fyzicky, ale i mentálně postižené členy svých rodin.  Otevírá velmi příjemným způsobem oči a přibližuje realitu všedních dní.

Bullet Train (2022)

Beruška býval sice nájemný zabiják, ale už se dal na dráhu klidu a řešení věcí v zenu. Tenhle úkol zněl jednoduše a navíc k němu teoreticky nepotřebuje pistoli - ukrást jeden kufřík v jedoucím vlaku přece není těžká práce. Jenže to by v tom vlaku nesměli být další nájemní zabijáci se jmény Citron a Mandarinka, kteří se nesetkávají s Beruškou poprvé a další, o kterých netuší ani tahle trojice. Tenhle film je skvělá akční jízda, která střídá komedii s dramatem a prostředí jednoho japonského expresu, kde se všechno odehrává je místy šílené, barevné a až zarážející svou sladkostí. Strašně mě bavily sarkastické hlášky nebo věty typu:" vypadáš jako typickej americkej bezďák" mířící na postavu Berušky. Co mě dostalo do kolen je Citrónova filosofie o fungování lidí dle mašinky Tomáše.  Tohle je pecka, u které se pobavíte, oblíbíte si postavy, kameru, styl celého filmu, ale v mnoha scénách Vám přijde dokonce líto, co se právě stalo.  Skvělá akční smršť, kterou si s radostí pustím klidně ještě ne jednou, ale třeba 5x.  Dlouho mě žádnej akčňák tak nepobavil.  Moje hodnocení: 9/10

Světlonoc (2022)

Světlonoc je film, který mě zaujal už námětem. Jakmile se objevil na Netflixu, byla volba jasná. Ke zpracování - jedná se o vizuálně a hudebně velmi zajímavou artovou záležitost, která rozhodně nesedne všem - místy mě samotnou dost štvalo, že přes dramatickou hudbu neslyším, co postavy říkají, ale to je detail, který se neopakuje naštěstí moc často.  Tohle mysteriózno - psychologické drama je rozhodně něco, co jsme na naší Česko - Slovenské scéně dlouho neviděli.  Světlonoc je primárně sice příběh o dvou sestrách, kdy ta starší hledá mladší, o které je přesvědčena, že je mrtvá, zároveň se v ní ale po příjezdu na místo otevírají nové vzpomínky. Sekundárně je to ale film velmi dobře pracující s mytologií a významem daných obrazů - sledujeme tu hady, vlky, ohně, pověry o čarodějnicích a další, což odkazuje nejen na jakýsi feminismus a význam, ale především na skvělou práci s kamerou a pocity diváka. Místy je to velmi nepříjemné, a pak z ničeho nic máte dané scény rádi.  Celé je to vlastně o brutální xenofobii a uzavřenosti velmi omezených lidí, kteří věří na pověry a nejsou schopni použít svůj vlastní mozek. Ano, u toho filmu jsem byla místy tak strašně naštvaná - což je očividně ale jeho účel - vyvolat v divákovi emoce.  Pro mě osobně bylo velmi milým překvapením obsazení Ivy Bittové, která svou roli sehrála moc hezky.  Celkově se mi to líbilo, ale není to úplně film, ke kterému bych měla potřebu se vracet. Moje hodnocení: 8/10

Wellmania (2023) (seriál)

Miluju Celeste, sleduju její tvorbu od doby, kdy se objevila na internetu a když na mě vybafl tehle seriál, bylo jasno. Nemusel spát, sjedu to jako binge watching, což jsem bohužel nemohla.  Olivia si z New Yorkeru, kde pracuje jako reportérka o jídle a dostala práci snů v kulinářské show odskočí od práce do rodné Austrálie na svatbu bratra - všechno má jít jako po másle, ale co čert nechce, přijde o zelenou kartu. A pro vydání nové musí prodělat fyzickou i psychickou prohlídku, kterou neprojde, protože její život zahrnuje večírky plné alkoholu, drog a nezávazné zábavy.  Svojí doktorce, která má její zdravotní posudek na starost ale ukáže, že to dá a začne na sobě makat.  Sledujeme Oliviin progres nejen co se fyzické proměny týká, ale především její boj s traumaty - je tu jedno skryté trauma z dětství, hádky s nejlepší kamarádkou a matkou, která pro ni chce to nejlepší, což ona samozřejmě nemůže pochopit.  Ano, místy je to dost hluché, prvoplánové a zachraňuje to opravdu jen Celeste, i když je její postava fakt blbá a sebestředná kráva.  Co ale dělat, když se jedná o seriál podle knížky a děj byl tak nalajnovaný na papíře.  Upřímně? Chlapi si tohle asi úplně nedaj, ale vypustit, nepřemýšlet a zasmát se u toho se dá. Nehledejte za tím rozhodně něco víc, protože nic takovýho tam není.  Vzhledem ke konci se nejspíš dočkáme pokračování, ale jelikož knihu neznám, tak jen vařím z vody a tipuju.  Moje hodnocení: 7/10

Chapelwaite (2021) (seriál)

Charles Boone po smrti ženy přijíždí se svými 3 dětmi do domu, kterému celé roky vládli jeho rodinní příbuzní. Všichni jsou dávno po smrti a Chapelwaite chátrá. Nikdo navíc další Boony ve městě nechce, jelikož jsou všichni přesvědčení, že se jedná o prokletý rod. Charles - v podání dokonalého Adriena Brodyho se sebou ale zametat nenechá. Jenže je mu jasné, že se tu děje něco divného - začínají ho pronásledovat vidiny červů, potkává zvláštní lidi a atmosféra houstne.  Chapelwaite je seriál natočený podle povídky Jerusalem's Lot od Stephena Kinga, vydané v povídkové sbírce Noční směna.  Jerusalem je městečko, kde přebývají velmi zvláštní obyvatelé a když se začne objevovat ve městě Charlesův mrtvý bratranec a strýc, je jasné, že tady něco nehraje. Všichni Kingovci vědí, že tohle je prequel Prokletí Salemu a můžu říct, že je to jeden z nejlepších počinů na dílo od Kinga, jaké jsem v seriálové podobě viděla.  Tohle vtáhne a nepustí. Skvělé je, že se jedná o Kingovu poctu Lovecraftovi a i to je ze seriálu cítit. Skvělá záležitost. Perfektní obsazení, upíři skvostní, beznaděj a odhodlání až hmatatelná.  A jak už je u Kinga zvykem, i když to nekončí dobře, zase je to o lásce.  Tohle jsem si užila na maximum. A navnadilo mě to samozřejmě k tomu v díle pokračovat a pustit se po letech do Prokletí Salemu.  Moje hodnocení: 10/10

47 róninů (2013)

Film, na který jsem strašně moc chtěla jít do kina a pak něj zapomněla - na celých 10 let :-D. Když jsem ho objevila na Skyshowtime, byla volba jasná. Nečetla jsem komentáře, a čekala jsem vlastně cokoliv - od slátaniny, až po přehnané drama a světe div se, dostala jsem velmi příjemný fantasy film inspirovaný jednou japonskou legendou, s krásnou výpravou, pěknými triky a super postavama. je to taková pohádka pro dospělé a oceňuju, že se drží předlohy a Kai na konci opravdu umře. Kdyby ne, asi bych byla hodně naštvaná :-D.  Nicméně je to fajn, čekala jsem film do pozadí k práci a přitom jsem u toho nakonec zůstala přilepená a koukala na ten krásnej vizuál.  Nezklamalo, jen v kině by to byl asi fakt jinej zážitek než na pc :-)

Zlo s lidskou tváří (2019)

Tenhle film jsem viděla hned po vydání a teď jsem si ho pustila po přečtení true crime knihy od Ann Rule. O Tedovi bylo řečeno snad už opravdu vše.. tohle je sice film o něm a přece není a musím říct, že po přečtení Vraha po mém boku na mě ten film působil naprosto jinak, než při prvním shlédnutí. Zacovi rozhodně plus za to, že Teda zahrál tak jak ho zahrál (nelze srovnávat třeba s Evansem v Dahmerovi), jde tady přece jen o tu jeho lidskou stránku a ne tak tu vražednou. Člověk se tak nějak zamyslí nad tím, jaké to musí být zjistit, že Vaše životní láska je sériový vrah, stejně jako se zamyslí na tím, jak se žije jeho dceři s vědomím, co má její otec na svědomí.  Ano, Ted byl Ted, jeho charizma a vzhled mu holt hrály do karet. Nicméně na tenhle film je potřeba se dívat jako na film, ne jako dokument. Neporovnávat, je to naprosto zbytečné.  Moje hodnocení: 8/10

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

Prušinovský je prostě záruka kvality, někomu sedí, někomu holt nesedí. Já se smála jak blbá od prvního dílu a vím, že tohle jsem určitě neviděla naposledy :-D. Sarkasmus, debilní hlášky, moderátorka na koksu, moderátor, kterej chodí po chodbách ČT nahej, kostymérka v podání Muchy a jako zlatý hřeb rejža, kterej to dělá x let a má to značně na háku v podání skvělého Jana Kolaříka. Pro Brňáky je tohle přece jen srdci bližší, něž ostatním, ale věřím, že se u toho nasměje i člověk z Prahy nebo Liberce.  Tenhle humor já prostě můžu.. a nenechte se zmást, seriál byl natočený jako pocta ČT, absolutně nemá za úkol ho hanit.