Soupeři (2005)

Korea se rozhodla uchvátit filmový svět netradičně pojatým akčním filmem. Jenže ouha, z najatého scénáristy se vyklubal choreograf. Stabilita země v 15. století je vážně ohrožena záplavou falešných mincí mezi prostým lidem. Nikdo si již není jistý, zda-li právě on se nestává cílem podvodu, všude vládne chaos a strmá inflace. Strůjce podvodu má odhalit skupina vládních vyšetřovatelů, v čele se svéráznou bojovnicí Namsoon a jejím učitelem. Situace se však vyhrocuje v okamžiku, kdy do hlavního dění začne svým mečem promlouvat tajemný Bezejmenný, muž oděný v černé kápi a s uhrančivým pohledem. Jeho rukou padají k zemi všichni podezřelí, až zůstane pouze jeho stvůrce a hlavní podezřelý: kancléř Tsung. ● Asijský film Soupeři je ztělesněním něčeho pro mě doposud na filmovém plátně nevídaného. Mnoho scén v šíleném střihu 10 záběrů za sekundu vzápětí přechází v několikasekundový statický záběr. Extrémní odlišnost dvou hlavních hrdinů, kteří v sobě pozvolna nalézají zalíbení: povahově labilní a výbušná Namsoon, stoicky klidný a ze svého klidu nevyrušitelný Bezejmenný. Soupeři je sice kontroverzním snímkem, se svým hodnocením se však klaním k názoru těch, které film uchvátit. Již kvůli odlišnosti a zcela jiného pohledu na možný způsob natočení akčního filmu stojí za shlédnutí. Bojové scény namísto obvyklé brutality jsou ztělesněním pohybových kreací, aktéři mají v nohách jistě mnoho hodit baletu, neopakovatelných záběrů kamery a často smyslu pro symetrii. To vše se odehrávající v zasněženém prostředí pagod, asijských domků či kamenných chodeb. ║13.9.2009║

Peklo (2003)

Znásilnění a následné vraždy své ženy nestihnul bohužel Billy Cooper již zabránit. A když posléze je násilník zbaven úplatným soudem obžaloby pro nedostatek důkazů, Billy přímo na půdě soudu vezme spravedlnost do vlastních rukou a násilníka zastřelí. Doživotí v ruské nechvalně známé věznici Kravavi, ze které se vězni obvykle dostávají ještě před odpykáním svého trestu, ovšem jen 200 metrů za plot a 1 metr pod zem. Věznice je ovládána tvrdou rukou neúprosných sadistických strážců, krutost zdejších podmínek umocňující rozdělení vězňů na gangy soupeřící mezi sebou o moc a nadvládu. Billy je otřesen ztrátou své milované Gray. Ve stavu netečnosti ke všem, kteří ho obklopují, snaží se přežít bez konfliktů nebo alespoň úspěšně oběsit. Ani v jednom mu však není přáno. Stává se terčem útoku Andreje, obávaného rváče a vůdce gangu, aby se následně zotavil na samotce v páchnoucí kobce. Když Billa opustil Bůh i štěstí a ocitá se na hranici zhroucení, rozhodne se vzít osud do vlastních rukou, začít trénovat s plným nasazením a postavit se agresorům čelem. ● Z recenze i obálky filmu, očekával jsem bezmyšlenkovou podprůměrnou krvavou řežbu se vztyčeným Van Dammem nad těly desítky poražených. Velmi jsem se však mýlil. Film Peklo mě dokázal naprosto vtáhnout do děje a překvapit, jak lze skloubit vězeňské prostředí a v něm panující brutální podmínky s oduševnělým myšlenkovým doprovodem. Přerod Billa od stavu naprostého zhroucení, odhodlaného skončit se svým životem, nového objeveného smyslu života spočívajícího v likvidaci svých nepřátel až po uvědomění si sám sebe a své hodnoty je famózní. Spekulace, zda-li právě Peklo patří mezi nejlepší nebo nejhorší filmy od Van Damma mi přijde irelevantní. Nelze srovnávat Peklo postavené především na psychologickém základu s pouze bojovně laděnými filmy z Van Dammova mládí. ║1.9.2009║

Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života (2003)

Nedovedu si představit Laru Croft ztvárněnou někým jiným, než-li Angelinou Jolie. Jako by v prvních herních epizodách na konci 90. let se již tvůrci nechali inspirovat Angelinou a postavu ji šili přímo na míru. Její nové dobrodružství začíná kdesi v Atlantiku, v zatopeném a po stovky let ztraceném chrámu Luny. Chrám nechal postavit samotný Alexander Veliký jako pokladnici nejvzácnějších předmětů nashromážněných ze svých válečných výprav. Nejpozoruhodnějším artefaktem je blištící zlatá koule, nebo-li klíč k nalezení mytologické pandořiny skříňky. Po jejím získání však prahne i biologický vědec Jonathan Reiss, kterému umožní vyselektovat nepohodlné osoby a ovládnout svět. Jako průvodce a společníka v boji proti čínskému gangu Shay Ling si Lara zvolí svého ex přítele Terryho Sheridana. Bývalého elitního velitele britské armády, nedůvěryhodného zrádce uvězněného v nehostinném Kazachstánu. ● Ne, opět nemůžu souhlasit s míněním většiny, film Tomb Raider: Kolébka života je dynamický film určitě stojící za shlédnutí. Jen považte různorodost prostředí, ve kterém se děj odehrává: pověstné sídlo Croft Manor, bohem zapomenutá věznice v Kazachstánu, pro nás stále exoticky neznámá čínská města Shanghai a Hong Kong, asi nejvíce k hernímu světu se blížící chrám Luni, zapovězená hora Kilimandžáro ponechávající si všechny své narušitele. Putování po každém z těchto mikrosvětů je zároveň představením Lařiných nejmodernějších elektronických hračiček i neobvyklých dopravních prostředků - vzdušný kluzák, žralok, nadzvuková stíhačka a mnohé další. Myslím, že právě v sérii Tomb Raider vyniká Angelina Jolie a je pro ní nejvýznamnější životní rolí. V přiléhavém neoprénu, plavkách nebo cválajíc na koni v dlouhém plášti vyniká sex appel v současné době nejvíce uznávané a vyhledávané herečky. Pravda, jednoho velikého přešlapu se tvůrci předce jen dopustili. Lara Croft je především archeoložka objevující tisíce let ukryté záhady v té době nejvyspělejších civilizací. A veškerá její touha hnát se za poklady má jeden primární cíl, nalézt příčinu smrti svého otce, který pro ní byl vzorem a průvodcem v archeologickém světě. Ve filmu Kolébka života však dostávají mnohem více prostoru panoramatické pohledy na čínské mrakodrapy i nákupní centra, navíc mnoho drahocenných minut bylo ztraceno zbytečnou slovní tahanicí s Terrym a na prazáklad Tomb Raidera - archeologii, již takřka žádné místo nezbylo. Právě z toho důvodu považuji za zdařilejší první díl série. ║30.8.2009║

Michael Clayton (2007)

Společnost U-North s celosvětovou působností má jeden veliký problém, vedlejší účinky jednoho z postřiků zapříčinily smrt 468 lidí. Již 6 let vleklý soudní spor s pozůstalými obětí o 3 miliardy má vyhrát ve prospěch U-North jeden z nejschopnějších právníků současnosti, Arthur Edens. Avšak poté, co se u něho projeví příznaky nepříčetnosti, nespolehlivosti a několikrát se obnaží na veřejnosti, přichází okamžik využít služeb Michaela Claytona. Jeho profesí je odborná konzultace ve zvláště zapeklitých soudních případech, vyjádřeno jeho slovy, živí se jako "uklízečka". Již od prvních chvil nového případu si však začne Michael uvědomovat, že se ocitnul v příliš vysoké hře vlivné společnosti, která při snaze dosáhnout svého cíle nezná hranic. ● Možná to způsobila moje současná indispozice, nicméně úvodních zhruba 20 minut je velmi zmatených a nepochopitelných. S přibývajícími minutami, kdy se vlákna příběhu začnou pozvolna rozplétat, jsem však filmu Michael Clayton přicházel na chuť čím dál více. Najednou jako bych prozřel a spatřil dokonalost každičkého detailu, který vyvrcholil dialogem v závěru filmu. Ve tváři Karen Crowderové, jednatelky společnosti U-North, se zračí vnitřní uspokojení z velmi zdařilého jednání s pozůstalými obětí, na které se důkladně připravovala. Mimiku obličeje a celkové zhroucení sebejisté osobnosti Karen po nečekaném dialogu s Michaelem jsem si musel přehrát několikrát po sobě. Domnívám se, že střih filmu se vzhlédnul v Kingově románu To: ke zmatení diváka přispívající krátké narážky na události, které jsou blíže rozpitvány až v dalších minutách filmu. ║26.8.2009║

Tajemství oceánu (2003)

I dokument Tajemství oceánu je naplněn úchvatnými pohledy na zatím rukou člověka nezdecimované kolonie podmořských tvorů, ryb a některých dalších živočichů, které oceán živí. Měl-li bych ho však srovnat s jinými dokumenty novějšího data vydání, shodné živočichy se jim povedlo zachytit působivěji. Jedná se především o tučňáka císařského - Putování tučňáků a ledního medvěda - Planeta země. Další skupinu tvoří notoricky známý živočichové, které nám oprášily znalosti z vlastivědy. I přesto, že by dokument mohl být pojat poněkud více exotičtěji, spatřit obří kosatku lovící tuleně a vyhazující je do 15-ti metrové výšky má své neopakovatelné kouzlo. Nejvýše bych z dokumentu však vyzdvihnul část zaměřenou na živočichy žijící na dně oceánu, spatřit je jako bych se procházel po stezce neuvěřitelného fantasy světa plného těch nejneuvěřitelnějších tvarů a barevných kombinací. V jednom ohledu však Tajemství oceánu předčilo všechny, hlubinami s námi proplouvá působivá impozantní hudba přesně pasující k vizuálnímu dění. ║15.8.2009║

Proroctví (2009)

Film Proroctví je opět přímo šitý na míru Nicolasi Cageovi. Tentokrát coby vědec a učitel astrofyziky John Koestler se snaží vyluštit proroctví z minulosti. Je jím list papíru hustě popsaný čísly, který před 50. lety vložila do časové schránky studentka základní školy Lucinda. John v něm rozpoznává seznam všech nejvýznamnějších lidských katastrof, které se udály v posledních 50 letech, včetně uvedení počtu obětí. Poslední 3 katastrofy se však ještě neudály a jejich termín se kvapem blíží. John se proto rozhodne vyhledat Dianu, dceru Lucindy, aby mu pomohla uvěřit neuvěřitelnému a pokusit se katastrofy odvrátit. Proroctví z minulosti je však mnohem hlubší a mnohem významnější, než-li si kdokoliv z nich dokáže vůbec představit. Záhy zjišťují, že ústředními postavami dění nejsou oni, ale jejich děti Calab a Abby. ● I když Nicolas Cage opět plní úlohu osoby snažící se přijít na kloub tajemství, říkám si, zda-li Proroctvím lehce nefušuje do řemesla Muldera a Scullyové. Film má myšlenku, originální nápad i tempo svižně ubíhající po celých 115 minut. Američané můžou být nakonec rádi za 9-11-01, kterým se nechali více či méně inspirovat v desítkách filmů. ║9.8.2009║

Paříž (2008)

Odvážný experimentální snímek Paříž určitě není stravitelný pro širokou diváckou masu. Pojednává o životě rozličných obyčejných lidí s různým prostorem pro vyjádření jejich každodenních radostí i problémů. Osudy hlavních představitelů jsou pevně protkány či pouze postaveny na náhodném setkání na ulici. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl film s tak bohatou škálou herců a možností vyjádřit jejich charakter. Elisa je pohledná a snad šťastná čtyřicátnice, která žije sama se svými 3 dětmi ve víru Paříže. Její bratr Pierre čelí vážné nemoci a čekajíc na transplantaci srdce stojí na nejvýše umístěném balkónu rohového domu a pozoruje každodenní ruch ulice. Roland je uznávaný historik s úzkou specializací na historii Paříže, coby osamocený poutník francouzskými ulicemi však podlehne kráse jedné ze svých studentek. Jedno však všichni mají společné, všichni milují Paříž a život v ní. V kouzelně - dojemné scéně to vyjádřila jedna z postav za všechny, po tragické nehodě nechala rozprášit svůj popel z výškové budovy do ulic Paříže. Film obohacují i experimentální hrátky s kamerou, coby jednotící prvek novodobé francouzské kinematografie. Neuvěřitelná mozaika lidských příběhů bez začátku i konce. ║8.8.2009║

Kontrakt (2006)

Frank Carden se živí odstraňováním "překážek pokroku". Vyjádřeno jinými slovy, je nájemným vrahem vysoce postavených osob. Jedna ze zakázek ho zavedla do státu Washington, kde se nachomítne k dopravní nehodě a upadá do bezvědomí. Jeho pravá totožnost je identifikována a coby velmi nebezpečný muž je federály převážen do vězení. Na to již čekají Frankovi komplicové, při nevydařeném pokusu o osvobození však auto končí v řece a Franka pohltí dravý proud řeky. Jeho zachráncem se stane Ray, který se se svým synem Chrisem vypravil do divočiny kempovat a vylepšit rodičovský vztah. Charakter Rayovi však nedovoluje přenechat Franka jeho gangsterům, raději by ho odevzdal spravedlnosti. Útěk napříč divočinou, hustými lesy a hlubokými kaňony s nájemnými žoldáky v patách tak může začít. ● Největší slabinou filmu Kontrakt je právě prostředí, ve kterém se většina filmu odehrává. Honička v lese má určitě svůj náboj, nicméně trvá-li její stopáž hodinu, stereotypnost se začne přejídat. I s touto ocelovou koulí u nohy si však myslím, že tvůrci naložili s filmem bravurně, dokázali využít obrovský herecký potenciál hvězdné dvojice Morgan Freman & John Cusack a ve snaze vyhnout se hluchým místům dosadili dostatek rušivých elementů: pád vrtulníku mezi stromy, půvabnou Sandru či ledovcové koryto. ║21.7.2009║

Kapitán Alatriste (2006)

Za vlády Filipa IV je Španělsko stále světovou velmocí, zavlečené do 30-ti leté války však musí bojovat o své evropské državy. Film vyprávějící hrdinský epos o kapitánu Diegu Alatristeovi začíná v bohem prokletých Flandrech, kdy během přepadu vojenského tábora umírá jeden z jeho přátel. Jeho posledním přáním bylo přijmout opatrovnictví jeho syna Iniga Balboi. Vojenský život kapitána Alatriste je chůze po tenkém ledě, skládající se z vojenských velmi nebezpečných misí za mizernou vindru, kdy zpravidla jako první útočí na své nepřátele, a pobytu v Madridu. Zde musí čelit vrtkavým intrikám španělského šlechtického dvora a misky vah se stále více převažují na stranu nelibosti španělského krále. Temné a úzké uličky Madridu, zákoutí s čekajícími šermíři v čele se záhadným Martinem a ve vězení nebo s kordem ve své hrudi končící Alatristeho přátelé dávají jedinou jistotu krutého středověku: jistotu smrti. Poté, co náklonost milenky a jediného jeho světla v životě naplněného krví odvane král, jakoby Alatriste již neměl důvod žít. ● Film Kapitán Alatriste není uceleným příběhem, ale skládá se z perel velmi zajímavých vojenských misí navlečených na šňůru již daleko méně záživného života v Madridu. A právě chybějící hlavní myšlenka i zápletka táhnoucí se napříč celým filmem velmi nebezpečně namísto filmu připomíná autobiografický dokument o životě jednoho šermíře a nejvíce snižuje hodnotu filmu. Přijmete-li však nekoncepční pravidla hry, budete obdarováni srthujícím příběhem o muži s nezlomnou vůlí, odvahou i obrovskou zásobou štěstí nutného k přežití. ║18.7.2009║

Johanka z Arku (1999)

Děj Johanky z Arku by se nechal rozdělit do třech zhruba stejně obsáhlých etap. V první coby chudé vesnické dítě nalézá poslání svého života v Bohu, který k ní promlouvá skrze vidiny. Ve druhé coby sedmnáctilená dívenka dokázala zapůsobit na francouzského následovníka trůnu Karla VII a jako vyvolená Bohem se postavit do čela francouzských vojsk vyhánějících angličany ze své země. V poslední se stává nepohodlnou pro mírové snahy Francie a její osud zpečení hněv nepřátel. ● Bohužel ani zdařilá kamera neodvrátila můj rozporuplný pocit z Johanky z Arku. V očích francouzských dějin je Johanka zachycena jako hrdinka. Těžko bych však obdařil tímto titulem někoho natolik pomateného a ve jménu Boha šíleného. Bezhlavě se žene v čele vojenských řad mávajíc korouhví, aby v obklopení nepřátel bezduše mávala mečem nad svojí hlavou. Žene své vojsko do záhuby, aniž by tušila krvavé následky svého rozhodnutí. Těšil jsem se na velkolepé středověké bitvy, musely však ustoupit do pozadí před výpravností zbylých dvou částí filmu. Těšil jsem se na hrdinský epos, dočkal jsem se šílené Johanky, při které stálo v několika bitvách štěstí. Pouhopouhá jedna změna, logicky uvažující Johanka, by z průměrného učinila skvělý film. ║15.7.2009║