Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Krimi
  • Akční

Pan Jones (2019)

Přišlo mi, jako by si pan Jones zaskočil na Ukrajinu jen tak "mezi jídly", jako na zdravotní procházku, aby mu líp vytrávilo... Není tu myslím ani tak problém v rozdílu mezi časem vypravování a časem vyprávěným (co se týče hrdinovy přítomnosti na Ukrajině), ale spíš v tom, že mi tyto časy jaksi splývaly. Možná k tomu přispělo oněch pár "zásadních" záběrů, které prošly kumštýřským sítem.

Okno z ložnice (1987)

Ona viděla napadení, ale on to šel nahlásit. Na policii pochopitelně blekotal jak idiot... Pak ji (za to) onen výlupek zavraždil, když byla v divadle. Neskutečnou náhodou se ocitla sama v chodbičce, vrah vyskočil ze svého auta (musel se mu zmobilizovat šestý, možná sedmý smysl) a šel. Najisto. No paráda!

Tichá bolest (1990)

Před nějakým časem jsem tomu dal pět supernov, ale dnes jsem to musel přehodnotit. Všechny ty postavy (a celý příběh) mi přišly jako šablony. Nebylo to špatné, no, ale už jsem to "nežral" jako dřív. A taky hlavní představitel mě teď už téměř iritoval svým věčným mudrováním... takhle přece nevypadá normální (třebaže moudrý) člověk, ale spíš jakýsi archetyp. Jo, starověcí Řekové by to museli ocenit, být tohle divadelní drama. Moje myšlení je poněkud posunuto, a je-li to dobře nebo ne, nechám na pánubohu...

Roztomilý člověk (1941)

Vrcholem bylo, když si Olda vymyslel svou "pravou" identitu coby skladatele (Maxe Brauna?)... pak to šlo, nezlobte se na mě, dolů. Ahoj! ---------------- P.S. N. Gollová pro mě navíc nebyla žádným prototypem ženství, spíše jen střelenou husou, která "jela" jak kulomet.

Černý Petr (1963)

Ach, to mládí... o stáří ani nemluvě... Svým způsobem bravurní ukázka (lidské) trapnosti.

Mžitky (2016)

Na první pohled, resp. z ukázky, to může působit velmi sugestivně (a potom: on je to Wajda, že?), ale mě osobně film nepřesvědčil. Linda měl stále jeden výraz, a předváděl jakoby ne konkrétního člověka, živou bytost, ale spíš jakýsi prototyp mučedníka 20. věku, kterému ubližuje systém (jakýkoliv!). Jedním slovem: schématické... mi to přišlo. Ahoj, intoši!!

plakát

Psycho Reloaded (2022) (divadelní záznam)

Tohle je strhující a úděsný horor s takovými mysteriózními prvky jako např. židovským podnikatelem-filantropem, který pro krásné dřevěné oči svého kunčofta vykouzlí ze soboty neděli, a to za pouhých 400 $. Dále je tu tak bezedná bažina, až se do ní nemůže už nic vejít, avšak po jejím vyklizení se z ní stane opět přívětivá Orlická přehrada a z vyklizených součástí se poskládá rozkošný budoár... Originálně "prvobytně-pospolná" scénografie; nasazení herců (dřevěných i kožených) maximální... Takže za tři!

Statočný zlodej (1958)

Je to vcelku milé, hlavně "vďaka Jožkovi"... ale nevím, proč tuhle v podstatě frašku nějak zvlášť přeceňovat. Taky mě docela rozhodil závěr. Čekal jsem (až krvelačně!) na satisfakci, které se Jožkovi dostane nejen v zaměstnání, ale i doma! A on v poslední scéně kráčí ze žaláře jak spráskaný pes! Co to mělo znamenat? Jožkovu konečnou prohru?

I jako Ikaros (1979)

Promiňte, já do tohoto "krimi-klubu" nepatřím (nebudu tedy vůbec hodnotit), ale z jakéhosi momentálního nedostatku jiných příležitostí jsem se na tenhle film podíval. No, musím říct, že podobné filmy mě neskutečně nebaví a nudí. Přijde mi, že je to prostě mrhání časem, sledovat něco dvě hodiny, abych se dověděl, kdo je vrah, jakkoli spletitě je scénář napsán. Myslím si totiž, že největší problém vězí v jádru téhle naší tzv. západní společnosti, která je absolutně vyšinutá a nepřirozená. To je náš problém! A kdejaký "řadový" vrah nebo podobný delikvent je naopak ten poslední chudák, který jen nezvládl život v takovém "ráji" na Zemi. Ale my jej odchytíme a zavřeme, domnívajíce se naivně, že jsme zase učinili spravedlnosti zadost tím, že jsme ještě o trošku víc přeplnili věznice; anebo pachatele zcela eliminujeme a jsme ráji ještě blíže a nevidíme, že je to čím dál horší, že tudy cesta nevede... Už slyším slaboduché námitky: Tak to bys jako pustil všecky vrahouny na svobodu? Jak by to vypadalo? To bys vážně chtěl? – Nechtěl. Pochopitelně. Chtěl bych "pouze", abychom nebyli (jeden každý!!) takové sobecké, hamižné bestie. To bych chtěl, a pak by bylo všechno jinak. A takovéhle filmy by ztratily myslím smysl. Ahoj!

plakát

Paní Lowryová a syn (2019)

Hodnocení je jistě vždy subjektivní, ale v tomto případě jsem se o nějakou objektivitu vůbec ani nesnažil. Miluju totiž (možná nade vše?) příběhy všelikých outsiderů a jiných podivínů... Tož tak. --------- Jó, ta babka (totiž mamka) byla na zabití, to jo...

Ovládací panel