Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

A že to ide s komiksovkami dole s vodou, ak sú k dispozícii kvalitní tvorcovia a premýšlajú nad tým čo robia, všetko ide. Pokračujeme tam kde sme skončili, aj dejovo aj štýlom, načo meniť niečo čo funguje, akurát teraz je všetko ešte veľkolepejšie, divokejšie, možno barevnejšie, znovu sa riešia vážne otázky, postáv je veľa, ale nestratíte sa, žiadna nieje plochá, záporák originálny. Komu sa páčila jednotka, bude teraz úplne odrovnaný, je to nárez ako, prepáčte výraz, krava. Z kina odchádzam nadšený, a teraz naozaj platí, že mi je ľúto, že to skončilo a ešte tak otvorene. Veľká moc prináša veľkú zodpovednosť, a je veľkou zodpovednosťou na tento film ísť a nemať predsudky, že je to animák, otvorí vám oči. Celkové hodnotenie hovorí za všetko a ja sa pridávam. Ďakujem a bravo!

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Rozprávka stará ako rozprávky samotné. Príbeh toľkokrát napísaný, nakrútený, namaľovaný a cez to všetko to dokázal jeden z mojich obľúbených režisérov podať krásnym dojímavým spôsobom znovu aj v novej dobe. Príbeh si zachováva pravého rozprávkového ducha, ale nenechte sa mýliť, je spracovaný typicky Guillermovsky, dospelácky, miestami temne, na pozadí veľká vojna, určite to nieje animák len pre deti. Lútková animácia si nič nezadá ani s pôvodným rovnako kúzelným animákom z roku 1940. Rozpisovať sa o príbehu Pinocchia je asi ako nosiť drevo do lesa, tento ľudský, krásny príbeh azda pozná každý. Celý filmík som sa bavil a koniec ma skutočne veľmi dojal /takmer ako Jack z Titanicu/, a filmu, ktorý zalomcuje pozitívne s mojimi emóciami, musím dať 5*. Ďakujem!

Bezstarostná jízda (1969)

Kultovosť tohto filmu srší na všetky strany. Bezstarostná jazda, ktorá hlavne na svojom konci až tak bezstarostná nebola. Jedná sa o dnes už legendárnu nezávislú, miestami až psychedelickú road movie z éry Hippies, ktorá ukázala smer ďalším roadkám ako Thelma a Louisa alebo Monštrum. Film používa novátorské rozprávačské a kamerové postupy. Na svoju dobu určite poplatné, vtedajšia mládež sa vo filme musela nájsť. Rasistické a LGBT narážky by v tejto dobe asi neuspeli, no holt iná doba. Film by sa nestal legendou bez hereckého ansáblu, kde vyniká naprosto perfektný Jack Nicholson, ktorý si týmto filmom otvoril dvere do Hollywoodu. Hlavnú rolu tu hrá aj naprosto geniálny soundtrack s legendárnymi nahrávkami Hippies doby. Film nemá takmer príbeh, niekedy pripomína lyrické dielo, film je hlavne o slobode, a o tom, že ani sloboda niekedy neznamená všetko. Za mňa 4* za pomalšie tempo, a preto že nemôžem už len z princípu naplno pochopiť všetko čo film chcel povedať, keby som to pozeral ako mladý zjetý Američan v roku 1969, určite by to bolo za 100%.

Sisu (2022)

Zábavný, krvavý, miestami až gore akčný film, ktorý sa na nič nehrá, nezastaví sa, lovený sa stáva lovcom. Segalovka a McLaneovka z obdobia druhej svetovej vojny obalená do modernejšieho a krajšieho kabátu. V titulnej role terminátor Jorma Tommila, skvelo stvárnený, lepšie asi vybrať nemohli a rovnako charizmatický i záporák. Dej jednoduchý priamočiary, béčkovejší, treba ho brať s nadsázkou, myslím, že to tak bolo aj koncipované, aby sa film nebral toľko vážne. Nezaprie svoju inšpiráciu Tarantinom, kapitoly a hlavne pri konci so záberom na ženské obsadenie, ale kvalít tohto majstra tesára nedosahuje. Filmu v mojich očiach zráža hodnotenie koniec, ktorý je už podľa mňa aj napriek celkovej koncepcii filmu, nadmieru prehnaný, zatiaľ čo hlavne v prvej polovici by sa napätie dalo krájať a dumal som aj nad 5 hiezdičkami, ku koncu sa to zpriemernilo. Nechýbajú ani vtipnejšie okamžiky, ale o tom film nieje. Celkovo film hodnotím pozitívne, ale k dokonalosti mu predsa len čosi chýba.70%

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Maminka sa zbláznila. Nový Evil Dead Rise nerobí svojim predchodcom žiadnu hanbu. Vzhľadom i na svoju stopáž nezačne nudiť, rýchlo vás vrhne do deja a nepustí. Krv, veľa krvi nesmie chýbať, človek ale na takéto niečo musí byť stavaný, týmto filmom sa určite nezavďačíte každému, ale ja ako správny fanúšik série, ktorý ju považuje za legendárnu, som si ju užil. Prvky série ED sa tu vyskytujú často, ale koniec mi dal zaspomínať aj na ďalšiu legendu žánru Braindead. Začiatok je možno trochu urýchlený, ale nič čo by výrazne degradovalo výslednú kvalitu filmu. Hlavná démonka naprosto úžasná, postavy sa nechovajú ako úplní idioti. Film sa možno berie o čosi viac vážne ako originál a hlavne dvojka, pamätné scény tu asi nebudú, ale ja som sa veľmi bavil, nechýbalo napätie a beriem tento film ako príjemné osvieženie hororového žánru, ktorý miestami už dosť stagnuje.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Nixon bol jednou z najkontroverznejších postáv nielen amerických dejín a aféra Watergate je svetoznáma. Film bol v dobe nakrútenia veľmi aktuálny a hlavne pre amerického diváka musel byť veľmi zaujímavý. Dvaja novinári, ktorí sa za vyriešením prípadu pustili po hlave ukazujú čo znamená pojem investigatívna žurnalistika, navyše bezchybne stvárnení dvomi ešte v tejto dobe žijúcimi legendami strieborného plátna. Nechýba tu napätie, kriminálne prvky, postupné rozplietanie skladačky, paranoja a bez čo len jedinej akčnej scény, táto dokudráma si vystačí s perfektným scenárom a hereckými výkonmi. Pokiaľ teda niekto očakáva dechberúcu akciu, nebodaj výbuchy a úteky na poslednú chvíľu, musí ísť o dom ďalej. Nieje to film pre každého a dokonca doporučujem sa pred zhliadnutím filmu oboznámiť o čo vlastne v afére Watergate šlo. Tempo je pomalšie, zaujala ma mizanscéna na konci. Za mňa 75%.

Manželská historie (2019)

Silný uveriteľný a naozaj ľudsky napísaný príbeh, ktorý stojí na hereckých supervýkonoch hlavnej dvojice, citlivej réžii a scenáre. Miestami máte pocit, že nesledujete film a hercov, ale skutočný príbeh, on je vlastne skutočnejší než by sa zdalo. Film neprepadne do extrému, téma rodiny, nezhôd, následky pre dieťa, rozvod, snaha čo najmenej ublížiť dieťaťu, všetko je pekne vyvážené, citlivo spracované. Taký novodobý Kramerová vs. Kramer. Hlavným postavám výborne sekundujú aj vedľajšie, Laura Dern je skvelá, rovnako poteší aj prítomnosť Alana Aldu. Koniec je veľmi dojímavý a kvalitne spracovaný. Dramatický konverzačný príbeh o manželskej kríze a rozvode, ktorý dokáže zaujať i mňa, človeka odkojeného na scifi akčných trileroch, musí byť kvalitný, za mňa 75%.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Výborné, vtipné, nárezové a emotívne, tak ako sa na záver príbehu Strážcov patrí. Ako každý som vedel čo od spojenia Strážcov a Gunna očakávať a presne to som dostal a možno aj o čosi viac. Super prehľadnú akciu, vtípky a hlášky ako sa na Strážcov patrí a roztomilé zvieratká, kde Gunn ukazuje, že na silnejšie emócie nepotrebuje ani ľudí. Všetko správne vyvážené, len Adama zobrazil ako takého ňoumu, nemal až toľko priestoru, ale na konci zohral celkom veľkú rolu. Koniec prijateľný, asi to nieje na mokré kapesníky, ale naozaj uspokojivé a kvalitné vyvrcholenie nielen trilógie, ale aj možno celého príbehu Strážcov galaxie, aspoň tak ako ich poznáme. Gunn ich vytvoril so srdiečkom a k môjmu takisto prirástli, a áno budú mi chýbať. Ďakujem James Gunn. 5*

Nezvěstná (2023)

Veľmi podobné filmu Searching, preto aj podobné hodnotenie, desktopový triler, podobní a aj niektorí rovnakí ľudia medzi tvorcami. Kdo videl Searching, vie presne čo očakávať, celú dobu budete hľadieť na obrazovku počítača alebo iného chytrého zariadenia a budete spolu s postavami rozplietať spočiatku zamotané udalosti. Tvorcovia aj v tomto filme zvládli byť miestami originálni, zabávní, správne dávkujú napätie a dejové twisty, ale v jadre je to stále to isté. Koniec filmu pre niekoho možno až prekvapivo akčný, ale nie alá Chuck Norris, tak primerane. Ale to že je to len druhý diel antológie, ešte som sa nestihol prejesť tohto žánru, ale zároveň cítim, že toto je zrovna druh filmu, ktorého sa dá prejesť veľmi rýchlo, tak je možné, že keď uvidím ďalší diel podobného razenia a propagácie Googlu a Applu, tak už znížim hodnotenie. Ale zatiaľ za mňa 70%.

Vřískot 6 (2023)

Prečo meniť niečo, čo dobre funguje. Z Vreskotu sa našťastie nestalo to čo z Halloweenu, ktorý dopadol spôsobom nehodným tejto legende slasher hororu. Vreskot 6 pokračuje tam kde končí piaty diel, nielen dejovo, ale aj všetkým ostatným, jediný rozdiel je v novom zasadení, znalý divák si možno všimne drobných detailov, ktoré ho odlišujú od minulého dielu. Znovu tu máme prvky meta, znovu postavy, ktoré prežijú aj zo 20 rán nožom do brucha, ale o tom je Vreskot celú svoju históriu. Dávam vyššie hodnotenie za uznanie tvorcom, že dokázali udržať laťku Vreskotu pomerne vysoko a neposrali to, zachovali ducha pôvodných dielov, zábavnosť, a aj keď ždímajú všetky prvky opakovane a je to vlastne stále to isté, funguje to, zatiaľ áno. Nieje to v žiadnom prípade revolúcia, dokonca ani evolúcia, ale stále zábavné, a keď ste boli vo vytržení z minulého dielu, tak nieje načo čakať, Ghostface čaká.

Časové pásmo bylo změněno