Frigo elektrikářem (1922)

Většinu grotesek Bustera Keatona jsem viděl před drahnou dobou let v dětských letech v kině "Čas", což bylo dopolední promítání krátkých filmů v té době ideově zaměřených, ale každý pátý film byl groteska (Chaplin, Lloyd, Chase atd.). Ale právě "Elektrický dům" byl dnes pro mě premiérou a ihned jsem si tuhle grotesku zařadil mezi ty nejlepší z Frigovy tvorby.

Komm nach Wien, ich zeig dir was! (1970)

Rakouská komedie o dívce Mizzi, která diváka provede svými erotickými dobrodružstvími v průběhu staletí. Ve filmu se staví do role ženy, která "možná" ovlivnila dějiny Vídně. A tak příběh sice začíná v soudobém hlavním městě Rakouska, kdy vypravěč Dietmar Schönherr uvede příběh. Začíná se od doby římských legií přes ranný středověk; na řadu přijde následně turecké obléhání Vídně, pak doba napoleonských válek až po romantiky 19. století. Objeví se i dvacátá léta 20. století s komickou postavou Adolfa H..

Poslední občanská válka v USA (2012) (seriál)

Velmi přehledně a hlavně podrobně zpracovaný úsek dějin Spojených států v letech 1861 až 1865. Moje oblíbená historická událost se zajímavými fotografiemi a životními osudy hlavních postav ať už z řad politiků či vojenských osob. Moje sympatie sice patří nakonec poraženým, ale to nic nevadí zážitku ze sledování dokumentárního seriálu.

Pasáček Jirka (1975) (TV film)

Milá pohádka, pěkné písničky s texty Pavla Kopty. Jen to klasické pohádkové "poučení" se jaksi vytratilo. Nepříjemná a rozmazlená princeznička a její přímo hnusné chování k pasáčkovi nenajde v závěru pohádky žádné vytrestání, ale naopak oba splynou ve vzájemné shodě.

České pohádky - O chytré horákyni (1968) (epizoda)

Nedoceněná Consuela Morávková jako chytrá horákyně Manka. Roztomilá pohádka mi sedne mnohem více než vyumělkované pozdější přepisy s Patrasovou atd. V krátké stopáži je obsaženo vše.

Mädchen nach Mitternacht (1981)

Další dílko švýcarského mistra erotického filmu Erwina C. Dietricha. Tentokrát se věnuje děvčatům na internátu a jejich představám o sexuálních zážitcích, zčásti uskutečněných. Vše se děje v nočních hodinách a velkou roli hraje točité schodiště, po kterém dívky sestupují do říše erotiky. Pěkná scénka s věšením prádla na půdě anebo závěrečná cvičenka se švihadlem. Vše v decentní formě soft erotiky.

Adolescenza morbosa (1978)

Erwin C. Dietrich, režisér a producent (zde jako Michael Thomas), značně přitvrdil a stvořil hard erotiku s jednoduchým příběhem o vdané paničce a jejich záletech. Když manžel ráno odejde do práce, samozřejmě po splnění manželských povinností, má Martine další sex se správcem domu, sousedem a dokonce s prodavačkou v butiku.

Z archivu Sherlocka Holmese - Mrzák (1984) (epizoda)

Trochu atypické pokračování série o Sherlocku Holmesovi. V epizodě se hlavní postava s dr. Watsonem vyskytuje minimálně. Více prostoru je věnováno vzpomínkám ve flashbacku, což mi ne plně vyhovuje. Jinak zajímavé, i když tentokrát nejde o žádnou vraždu.

Pan Tau - Pan Tau naděluje (1971) (epizoda)

Tento "vánoční" díl patří k nejlepším v této sérii. Dívám se asi už podesáté a Jiří Sovák jako starostlivý tatínek je nepřekonatelný. Jeho scénka s kaprem, který ho dovede vytočil ("nebuď hysterickej"), je perfektní. Senilní dědeček a jeho betlém taky vánoční náladě nepřidá. Pan Tau je trochu upozaděn, ale to vůbec tentokrát nevadí.

Les Saisons du plaisir (1988)

Plejáda populárních francouzských herců a renomovaný režisér Jean-Pierre Mocky. Poslední film Charlese Vanela, zde více než devadesátiletého. Kontroverzní a provokativní komedie, kdy se pod tlakem událostí ukazují charaktery a chování kandidátů na nástupnictví po starém majiteli společnosti na výrobu a distribuci parfémů. Vyplouvají na povrch různé sexuální úchylky účastníků každoročního firemního semináře pod hrozbou ohrožení po nehodě v blízké jaderné elektrárně.