Návrat do Cold Mountain (2003)

Nicole Kidman nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším herečkám, ale po Hodinách a Návratu do Cold Mountain se to pomalu, ale jistě začíná radikálně měnit. Jude Law a zejména Renée Zellweger však předvedli stejně působivý, ne-li ještě lepší výkon. Role Ruby dala Zellwegerové šanci, aby uplatnila komiku, ale zároveň předvedla, že zvládne i jiné polohy herectví, než třeba v Deníku Bridget Jonesové či v Sestřičce Betty. Jude Lawa jsem před tímto snímkem příliš neregistroval, ale teď už si budu pamatovat, že až budu točit film o člověku poznamenaném válkou, on bude tou správnou volbou :-). A teď k ději. Od začátku do (téměř) úplného konce se jedná o docela depresivní podívanou, rozhodně nečekejte (jak jsem se domníval já), že se jedná o romantický film. Romantika a láska jsou sice v Návratu do Cold Mountain všudypřítomné, ale bohužel jen v té podobě, které nepřálo štěstí osudu. Pokud tento film shlédnete na DVD, rozhodně nezapomeňte na vystřižené scény. Zejména jedna z nich mi přišla až příliš krutá, plně chápu, proč se ji tvůrci z už tak smutného filmu rozhodli vystřihnout. Úplný závěr je laděn trochu optimističtěji. Postava Grace Inmanové mi ovšem na konci filmu připadala až poněkud násilně do děje vsazená a zbytečná, ale to vám už dojem z výborného snímku rozhodně nezkazí.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Teenagerské horory typu Vřískotu mám opravdu rád. Nebojím se u nich, mají na mě opačný účinek: u žádného jiného žánru se tak nepobavím a neodpočinu si. Proto se mi i jejich parodie líbila. Jistě, předkládaný humor se skutečně nedá označit za intelektuální, ale mnoho odkazů na známé snímky filmového fanouška opravdu pobaví. Nejvíce mě odrovnala černoška v kině na Zamilovaném Shakespearovi. Diváky, kteří chodí do kina pozdě, hlasitě konzumují vše možné i nemožné a ještě děj se známými hlasitě komentují opravdu nesnáším, takže jsem jí její konec srdečně přál.

Vtip (2001) (TV film)

Tenhle snímek vás opravdu zasáhne. Neznám upřímnější a komornější film o umírání, kam se hrabe tolik ceněná oscarová Invaze barbarů. Ve své postatě je Vtip one-woman-show, Emma Thompson hraje jedinečně a jednoznačně dává najevo, kdo je nejlepší britskou herečkou. Smrt není vzhledem ke své nevyhnutelnosti příjemným tématem, ale o to více tvůrce a herce obdivuji, jak citlivě k němu dokázali přistoupit. Tento film o posledních chvílích jedné ženy asi není možné sehnat v běžné distribuci, ale pokud jej ve filmovém klubu bude opakovat Česká televize, rozhodně si jej nenechte ujít.

Saw: Hra o přežití (2004)

Pozor, můj komentář obsahuje spoilery (popisy děje), protože bez nich se tento film nedá dost dobře zhodnotit. Začnu od konce snímku, samotné pointy. Souhlasím, že ta je napsaná opravdu fantasticky, ve chvíli, kdy jste si stoprocentně jisti pachatelem, přichází silný dějový zvrat a následuje už jen otevřený konec. Rovněž nápady tvůrců na samotné hry o přežití jsou mrazivé (i když ne ve všech případech mi připadaly, že jsou dobře vybrané k druhu provinění). Ale následuje už jen záporná kritika. Hlavní na konci odhalený pachatel mi ve scéně, kdy se objevil poprvé, nepřipadal schopný pátrat po lidech, kteří si neváží života. Jistě namítnete, že všechny své nepřímé oběti potkal v nemocnici, což je sice pravda, ale měl dost sil zločiny dále organizovat? Je možné, že jako v posledním případě nechal vraždu pod pohrůžkou realizovat někoho jiného, ale to nic nemění na tom, že děj prostě několikrát silně skřípe. Dále mi hodně vadil osud ošetřovatele Seba. I on byl nutností rozhodnutí potrestán, ale za co? V jeho případě se podle mě nedá mluvit o tom, že by si nevážil života. V jedné scéně je řečeno, že se jako jediný o pacienty zajímal a znal je jménem, což mi v odosobněné nemocnici nepřijde jako záporná vlastnost. Závěrem? Saw: Hra o přežití je opravdu napínavá, pokud máte rádi drsné thrillery (trochu zasahující možná až do žánru hororů), pak to jistě není špatná volba. Ale do toho, aby se mohla stát jedinečným zážitkem a filmem, ke kterému se budete vracet, jí podle mě ještě spousta věcí chybí. Stačilo o trošku více propracovat děj a vybrat lepší obsazení (zejména výkon herce, který ztvárnil doktora, mi připadal i v nejvypjatějších scénách nepřesvědčivý), moje hodnocení by pak bylo nejméně o jednu hvězdičku vyšší.

Billy Elliot (2000)

Velmi kvalitně natočený film, který kromě příběhu hlavního hrdiny skvěle zachycuje i sociální problémy v Anglii a Severním Irsku za vlády Margaret Tetcherové. Výkony všech herců působí civilně a přirozeně, zejména proměnu názorů otce zachytil jeho představitel dokonale. Výsledný dojem mi pokazil jen závěr filmu, dle mého názoru celkem zbytečně a násilně zdůrazňující úspěch hlavního hrdiny v dospělosti.

Nebezpečná známost (2002)

Poměrně zajímavě rozehraný thriller, u kterého se nebudete nudit, ale zklame vás jeho závěr. Nebezpečné známosti totiž velmi chybí kvalitní pointa. Kdyby tvůrci dali jednání Eriky Christensen hlubší smysl, bylo by moje hodnocení vyšší.

Plnou parou vzad! (2002)

Primitivní hovadina, ale pokud to vezmete jako jednoduchou oddechovou komedii, pobavíte se. Trenérka švédského družstva je opravdu hrůzná!

Úsměv Mony Lisy (2003)

Feministická studie o údělu ženy v polovině 20. století. Pokud máte rádi jednoduché slaďáčky, přijdete si na své, ale jinak vám Úsměv Mony Lisy bude připadat zbytečně rozvláčný a zdlouhavý. Tvůrcům se nicméně podařilo velmi věrně zachytit dobovou atmosféru. Výkon Julie Roberts je standardně kvalitní, ale mnohem více tentokrát zaujme Kirsten Dunst v zápornější poloze.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Naprosto jedinečný herecký výkon Jacka Nicholsona, Louise Fletcherové i dalších herců. Film s poměrně nenápadným začátkem je s přibývajícími minutami čí dál tím více působivější a plný silných citových momentů. Přelet nad kukaččím hnízdem není "popcornovým" snímkem na pohodový večer, ale o to hodnotnější filmový zážitek vám poskytne.

Úsvit mrtvých (2004)

Těšil jsem se na drsný apokalyptický horor, ale na Úsvitu mrtvých je drsné jen to, že musíte přežít jeho stopáž. Začátek vypadá ještě nadějně, ale po příchodu hrdinů do nákupního centra se dočkáte už jen nudy a protahovaného děje. O bezradnosti tvůrců svědčí, že "angažovali" například i zombie nemluvně či roztomilého statečného pejska. Jediným kladem filmu tak zůstává zajímavá kamera a poměrně silně napsaný závěr. Pokud přece jen po mém hodnocení toužíte vidět nějaký podobný horor novější výroby, doporučuji snímek 28 dní poté, který podle mého názoru dopadl po všech stránkách lépe.