• Fantasy

Šestý smysl (1999)

Glorifikovaný Šestý smysl mě neoslnil - pointa je zajímavá, ale na zadek mě neposadila. V porovnání s např. americkým Kruhem vítězí jednoznačně zvonící telefon.

Čekej do tmy (1967)

První polovina, kdy ještě Susy netuší něco špatného je podle mě slabší část filmu a nemohu proto dát plné hodnocení. Ta druhá je ale mistrovský kousek - neskutečně vygradovaný thriller plný napětí. Posledních asi 40 min. jsem ani nedýchal. Nevím proč, ale hodně mi to připomínalo Hitchcocka, konkrétně Okno do dvora. Bylo by hříchem nevzpomenout vynikající výkon Hepburnové. Oproti třeba Sám doma bych tohle dítěti rozhodně nepustil. Pokud vás začátek stejně jako mě tolik nechytne, vydržte, stojí to pak za to.

Nejistá sezóna (1987)

V podstatě dokumentární sonda do zákulisí Cimrmanologů. Při zkouškách jsou Smoljak a spol. normální lidé, kteří se taky někdy neshodnou. Když se k tomu přičtou politické vlivy, není to jen humorná, ale chvílemi pořádně hořká podívaná.

Frajer Luke (1967)

Parádní chvílemi dobrodružný snímek s charismatickým Newmanem a mužem s brýlemi, z kterého jde strach. Mytí auta, při kterém chlapi vyloženě chrochtají, boxerský zápas, kopání a zasypávání jámy a samozřejmě jedení vajíček (z toho mi bylo špatně za něj :-) jsou nezapomenutelné scény. A taky... vedro, vedro, vedro....

Zlo mezi námi (2003)

Velmi silný zážitek. Hlavní hrdina není žádný sympaťák, naopak pěkný rabiát (za vším hledej rodinu...), ale přesto jsem mu musel v boji proti zlu fandit a držet všechny palce - když vyklopí Silverhielmovi kyblík s odporným obsahem do obličeje, v duchu jsem jásal zadostiučiněním a přitom se začal ptát: zabijí ho, nezabijí? Kvituji, že film má po pomalejším začátku výborné tempo, nenudí a většinu času je dost napínavý.

Annie Hallová (1977)

Velké zklamání. Nevidím v tom nic extra, nasmál jsem se dost málo. Některé hlášky byly povedené, ale nebylo jich tolik a celkem jsem se nudil. Nejoblíbenějším filmem od Woodyho zůstává hned ten, který jsem viděl první - Láska a smrt.

Bio Ráj (1988)

Výborně odvyprávěný příběh velké lásky, do níž osudově zasáhne třetí osoba - lásky člověka k filmu a biografu, muže k ženě. Poslední půlhodinka je na pozadí skvělé hudby jedno velké emoční ždímání. Roztomilý malý klučina Toto, mladý Salvatore a charismatický a slavný pan Di Vito orámují jednotlivé třetiny filmy, z nichž ta prostřední mi připadala nejslabší, ale jen do té doby, než jsem v závěru pochopil její význam pro pointu příběhu. Nádherný film. Jestli Truffaut složil v Americké noci hold všem filmařům, Tornatore udělal to samé biografům. A to včetně krutého dopadu technického pokroku na jejich život.

Mach a Šebestová k tabuli! (1985)

U legendárních Macha a Šebestové vždy zavzpomínám na dětství. Mými nejoblíbenějšími postavami jsou ale záporáci - dá-li se to vůbec u takového filmu říct - Horáček s Pažoutem. Když jsou na scéně, tak se vždycky za břicho popadám.

Někdo to rád horké (1959)

Od chvíle, kdy ústřední dvojice dorazí na Floridu, to Joe s Jerrym teprve pořádně roztočí a opravdu jsem se začal bavit. Výborné hlášky a srandovní situace se jen sypou. Bylo to hodně dobré, chvílemi výborné, ale že by to byla nejlepší komedie všech dob, jak jsem se dočetl v zajímavostech (podle Entertainment Weekly), tak to ani náhodou. Hned teď mě napadá minimálně pět komedií, které jsou podle mě lepší a kdybych se ještě více a déle zamyslel, skončilo by Někdo to rád horké třeba taky ve čtvrté až páté desítce mého osobního žebříčku komedií. Přesto vřele doporučuji, stojí to za to!

Olověná vesta (1987)

Často srovnávano s Četou, přitom úplně jiné, ale minimálně stejně dobré. Obě poloviny filmu - první z výcvikového tábora a druhá bojová - mají poměrně drsné a v druhém případě i překvapivé rozuzlení. Závěrečná scéna s odstřelovačem je neskutečně silná. P.S. "Jak můžeš zabíjet ženy a děti?";"Lehko, nemusíš mířit daleko před ně, když utíkaj. Cha, cháá".... No, comment.