• Fantasy

Co žere Gilberta Grapea (1993)

O Di Capriově výkonu toho tady bylo napsáno hodně a pod pochvalné komentáře se podepíšu. Uprchlík je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec (aktuálně v mé TOP10), ale musím uznat, že Oscar za vedlejší roli by Di Capriovi slušel víc než TLJ. On a Juliette Lewis napumpovali do filmu nesmírnou dávku optimismu, díky čemuž nemám přes vážné téma po shlédnutí depresivní pocit a to i díky báječné a správně načasované hudbě. Jen s žánrovým zařazením nemohu souhlasit. Já jsem viděl drama s romantickým nádechem a pouze jednu komediální scénu, která ale stála za to - záběr na Kena Carvera skákajícího na trampolíně očima Gilberta Grapea je dokonalý.:-D

Amélie z Montmartru (2001)

Jedni jej považují za kýč, druzí na něj nedají dopustit. Takový obrázek jsem si udělal z filmu ještě před shlédnutím. Líbil se mi svižně odvyprávěný začátek včetně vynikající scény s vytahováním antény během fotbalového přenosu. Pro Audrey Tautou mám jediné slovo - kouzelná. Při závěrečných titulcích jsem měl těžko definovatelný pocit - ani zklamání, ani radost, jen nejistota, co tím autor vlastně chtěl říct.

Vynález zkázy (1958)

I když jsem již pěknou řádku let fanoušek fantasy a sci-fi ve filmu a knihách, z neznámého důvodu mě v mládí Verneovky minuly. Reklamou Karla Zemana na knihy tohoto legendárního autora sci-fi se nechám rád ovlivnit. Originální a vtipné scény: podmořský bicykl, podávání tužky jeřábem a natahovací pistole, z které v závěru střílí hrabě na balón.

Dokonalý trik (2006)

I když Memento zůstává Nolanovým nejsložitějším počinem, Dokonalý trik mu většinu filmu notně šlape na paty. Režisér mě udržoval celou dobu v příjemném napětí a teprve závěr vše jasně vysvětluje. Během filmu jsem si lámal hlavu, v čem spočívá sci-fi rozměr snímku, abych nakonec došel v děsivé poznání podstaty stroje od vědce Tesly a především nakládání s jeho "produkty". Poslední záběr před závěrečnými titulky nepotřebuje komentář. Z herců kromě dvou hlavních představitelů zaujal legendární Michael Caine a taky epizodní role vědce Tesly v neopakovatelném civilním podání chameleona Davida Bowieho. Tenhle trik není vůbec dokonalý, je cynický, krutý, ale celkový dojem z filmu je... dokonalý. Nejen ve světě počítačů je velký rozdíl mezi funkcí kopírovat a přesunout.... :-) P.S. Po bezmála půl roce se dostalo i na knižní předlohu od Christophera Priesta a mohu jen doporučit (získal za ni tuším nějakou literární cenu). Zpětně se mi zdá dost těžko zfilmovatelná, což je ale v podstatě má pochvala Nolanovi. Liší se docela dost, ale není to na škodu.

Pan Prokouk v pokušení (1947)

K filmu jsem se dostal úplně náhodou, protože je to bonus DVD Cesta do pravěku. Krátké a výstižené vyprávění o démonu zvaném alkohol. Příběh o velké vůli a odhodlání zbavit se závislosti, poté co člověk zjistí, jaký zničující vliv na něj alkohol má. Kéž by v reálném byli lidé tak úspěšní jako pan Prokouk.

Vetřelci (1986)

Na rozdíl od druhého Terminátora nenavazoval Cameron sám na sebe a vtiskl druhému Vetřelci svůj typický brilantní akční rukopis. Jedničku mám přeci jen o něco radši, ale ani tady jsem se plnému hodnocení nemohl ubránit. Namachrovaní mariňáci dostanou brzy na prdel (citace z filmu) a projevují se u nich rozdílné charakterové vlastnosti. Mou nejoblíbenější postavou je jednoznačně android Bishop.

Cesta do pravěku (1955)

Film, který jsem si v dětství zamiloval a tahle láska nerezaví. Tady nejde o herecké výkony, ale o krásnou naivní a čistou dětskou touhu po dobrodružství, které jsem s těmi chlapci vždy s nadšením sdílel.

Vetřelec (1979)

Dokonalá strašidelná podívaná. Viděl jsem opět po mnoha letech a dojem mám možná ještě silnější. Film má spoustu nej, ale tím největším je atmosféra. Právem považováno za kultovní klasiku sci-fi hororu.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Legendární film pana Friče mě pobavil, chytil u srdce, ale přesto se mi pod kůži tak úplně nezaryl. Nezapomenutelné scény: předávání vysvědčení od učitele Marvana, opakovaný vtip není vtip aneb vyklizená třída, Mazánkovi "taneční", roztříděné dopisy chycené učitelem, připíchnuté řešení příkladu na učitelových zádech.... a spousta dalších. Silné ****.

Temný rytíř (2008)

Jedničku "Batman začíná" jsem zatím neviděl a občas mi to možná chybělo, přesto mě zřejmě nejvychvalovanější film roku 2008 nezklamal. V zástupu komentářů zmiňujících Heatha Ledgera bych rád byl jiný, ale ono to dost dobře nejde. Psychopatická vynalézavost Jokera v jeho podání (mimochodem výborně nadabovaný) si neklade meze originality - kouzlo mizející tužky, scéna s výbušninami na lodích, svázané ruce přes zbraně klaunů. Jokerovo první vyprávění o tom, jak přišel ke svému úsměvu je jedno z nejstrašlivějších, co jsem ve filmu slyšel. Jeho druhá verze už je podstatně slabší. Labutí píseň H. Ledgera. P.S. Jsem zvědav, co s filmem udělá neúprosná ruka času, tedy na jakém místě ČSFD žebříčku jej budeme vídat s odstupem pár let.