Bratři (2009)

Čítam, čítam komentáre a nemôžem nájsť (jasnú) „odpoveď“. Kto trocha pozná vojnový život a vojnové misie asi bude mať tento pohľad: Film má skrytú diagnózu a tou je posttraumatický šok (syndróm), aký môžete „získať“ po prežitkoch na vojnových misiách v Iraku, Afganistane, Balkáne, alebo afrických zón, (nezabudnime na Kóreu a Vietnam), tak to vidím ja a asi celkom ostro. Upresňujem, že to bol Afganistan, kde náš hrdina získal tento syndróm a s ktorým sa vrátil a čo zmenilo jeho správanie. Týmto syndrómom trpí 95% účastníkov vojen, čo je dokumentárne zmapované a preukázané. Preto tento filmový dej sa približuje skutočnosti, je neskutočne verný a to aj zásluhou hercov a ich výkonov. Tu vidíme s drastickou pointou filmu ako je ťažké prežiť takúto misiu a prekonať psychikou jedinca traumy z tohto „poslania za vlasť“. Otec: „Tvoj brat je hrdina, bojuje za vlasť“. Film o vzťahoch v typickej vojenskej americkej rodine, ktorú toto hrdinstvo dramaticky ničí....85%

Květ pouště (2009)

Ja to tu niekedy fakt nechápem a to myslím niektoré hodnotenia. Ako je možné, že tu niekto hodnotí to čo sám priznáva, že mu vlastne nikdy nemôže byť pochuti, nie je to chyba? Týmto hodnotením sám znehodnocuje to, čo znehodnotiť ani nemusel ! U tohto žánru treba asi trocha úcty, si myslím. Svet nie je iba stredná Európa vážení a ľudskosť treba šíriť a bojovať za ňu aj takýmto prostriedkom ako je tento film. Toto ja oceňujem, otvorenosť, statočnosť priznať svoje intímne tajomstvo, ukázať ostatným, že sa dejú zverstvá (aj bez vojen) na ktoré stačí iba analfabetizmus!! Mrzačenie ľudského tela musíme všetci civilizovaní ľudia odsúdiť a oceniť aj spôsob ako proti tomuto bojovať a to je aj tento film, kde téma je závažná, príbeh je neuveriteľne pravdivý a slušne nakrútený, nakrútený ako posolstvo pre nás všetkých.. 85%.

Roman Polanski: Pravdivý příběh (2008)

Ako sa trinástka v USA chcela stať slávnou a sama jej matka jej to chcela dopriať. Trinástka s matkou, ktoré využili slabosti muža Oscarových kvalít, trinástka, ktorá mala skúsenosti s psycholeptikami (Metaqualon) a aj už sexuálne skúsenosti pred týmto prípadom. Sudca Rittenband, sudca „právny excentrik“, zvrhlejší ako sám obžalovaný, sám sudca mal milenku o 34 rokov mladšiu, slušnú dvadsiatku. Žiadne znásilnenie sa ale nekonalo! Ako vidieť život je zložitý a názory sú rozličné ako život sám, zlatokopky mladnú, vždy boli a budú a dobre to dopadlo a réža dostal Oscara (Pianista) čo som mu prial a tento dokument mi potvrdil, že kreativita je dôležitejšia a dobro (niekedy) víťazí nad zlom. A čas melie na prášok slávu aj omyly a trinástka na kľúčoch sa hodí vraj na sex aj na lásku a nebude to dlho trvať a bude to aj v právnych poriadkoch....

Pouť (2010)

Filmom s dobrým námetom je vyjadrená sila vzťahu otca a syna na základe osobnej tragédie. Uveriteľná dráma, uveriteľné prostredie a postavy s ktorým(i) sa stotožňujete... Dominuje postava otca a hlavný príbeh, ostatné deje a osoby tu nie sú podstatné, výborný Martin Sheen, zahral svoju životnú postavu.

V lepší společnosti (2010)

Film odkrýva aroganciu a bezcitnosť mocných klanov, ktorých predstaviteľmi sú realitní boháči v NY. Celý dej je jedna detektívka v očakávaní ako sa skončí vzťah mladého boháča so sympatickou mladou manželkou, ktorá vie dať lásku, chce byť oddaná, ale musí iba znášať potupu od postupne sa meniaceho manžela na vraha, ktorý sa spolieha na to, že nebude nikdy odhalený a odsúdený. Príbeh je silný, už pre jeho pravdivosť a ja čo budem žiť budem čakať, či sa podarí FBI a forenznej vede usvedčiť túto beštiu z ohavného činu a raz tento skutočný prípad nakrútia dokumentárne ako vyriešený (napr. Zodiac). Pocity a zážitok z filmu hlavne vďaka výkonom protagonistov sú natoľko silné, že v to verím. 85%

Kdo chce zabít Nancy? (2008)

Ja by som tu ocenil hlavne tému, táto je dosť tabu v spoločnosti a o to viac si cením odvahu ju zverejniť a to ešte aj formou hraného filmu a nie dokumentu. Spustenie psychickej choroby, ktorú zahrala presvedčivo M. Bello z rannej mladosti ukazuje ako citlivým je obdobie rannej puberty a zneužívanie detskej duše (a tela) narušenými dospelými osobami. To spúšťa traumy, ktorých sa ľudská psychika nedokáže zbaviť a gradujú k psychickým chorobám – poruchám osobnosti po celý život jedinca. Film „inšpirovaný skutočnou udalosťou“, to je určite (!), lebo takýchto skutočných a nám skrytých pacientov s poruchami osobnosti sú stovky prípadov, len my zdraví ľudia plní života a svojich radostí a pôžitkov ich nevidíme alebo nevnímame, nevieme o nich a neprídeme do styku s nimi. Možno toto bolo aj myšlienkou filmu nás upozorniť, že existujú aj takéto životy, životy o ktorých my zdraví nevieme a asi ich nepochopíme. Postavu Nancy nesmieme odsúdiť za jej správanie, vzniklo ako neovládateľné správanie pre poruchu osobnosti z osobného utrpenia v detstve, ktoré vedie k túžbe spôsobovať si bolesť a pri progresii vedie k bipolarite a tým k túžbe ukončiť svoj život. Určite tu nemožno hovoriť o pseudopsychológii a pseudodramatoch, to ste na veľkom omyle! Je to životná realita. Pre mňa sfilmovanie „diagnózy ako príbehu“ vyznelo presvedčivo. Takže už chápete "Kto chce zabiť Nancy?"85%

Fighter (2010)

Film som si pozrel hlavne zvedavý na výkon matky (Melissa Leo), ktorú som objavil vo filme Frozen River v HR. A nesklamala, presne takéto matky asi musia mať Američania aby niečoho dosiahli, trebárs byť šampiónom. Ako biografický snímok film nemôže sklamať asi nikoho i keď je z prostredia tvrdého športu akým je profibox. Z podobných početných rodín kde vládnu skromné pomery vzídu jedinci, ktorí v kontraste s ich biednym životom chcú niečoho dosiahnuť motivovaní svojím okolím, blízkymi vzormi (brat) a rodinným prostredím. Toto film presne zachytáva (ako inak veď je biografický). Všetky výkony protagonistov sú bezchybné a uveriteľné. Ak chcete zosilnieť atmosféru filmu odporúčam si vopred pozrieť osobnú webstránku šampióna (Micky Ward Official Webside), vyvolá to vo Vás silnejšie dojmy z celého tohto Veľkého Predstavenia.. 90%.

Pouta (2009)

Na premiéru v Bratislave, ktorá sa konala v multikinách v nákupnom centre Eurovea, som bol pozvaný Bionaut Films za isté „zásluhy“. Prekvapil som tak partnerku a neskôr aj sám seba. Skvelé herecké výkony (p. Malý) v roliach, ktoré sa musia vedieť zahrať (naštudovať) na danú dobu a politický stav v reálnej krajine ak ste ich neprežili. Nechápem, kde sa v protagonistovi vzala tá vernosť podania a charakteristiky role na filmové plátno, bol som šokovaný jej autentickosťou. Prostredie, kulisy, rekvizity, kostýmy, scenár ako keby ste sa preniesli do rokov totality a spôsobu „vládnutia“ a ochrany komunistického režimu. Len pre silné povahy. Zaslúžené ocenenie ČL za HR p. Malý, bravo. P. režiséra si asi pridám medzi obľúbených, no istú paralelu s filmom „Životy tých druhých (2006)“ som si nemohol nevšimnúť. 80%

Mamas & Papas (2010)

Ak by som sa vžil do kože p. režisérky a čítal komentáre asi by som vyletel z kože. Ja som tu na to aby som to ohodnotil ako divák, no niektoré komentáre ( tie negatívne) sú ako od neprofesorov z FAMU a to by sme mali teda pribrzdiť. Je treba si uvedomiť, že každý film je pre istú skupinu ľudí alebo sa ich dotýka. Ak nie je niekto oslovený filmom (dojmy, témy, pocity, ap.) nemal by kritizovať niečo, niekoho (dielo a tvorcu) na základe svojho laického postoja k tvorbe filmového diela. Podľa mňa kto dal menej ako *** nemal na to právo. Je to anonymný počin na dlhú debatu. Podľa môjho (diváckeho) názoru je to film o realite života, vzťahov v partnerstvách a asistovanej reprodukcii v kontraste s plodnosťou, dobre herecky obsadený, s témou, dobrým dejom (dejstvami), kvalitnou kamerou a hereckými výkonmi. Jediné čo mi nesedelo je rola lekárky v podaní p. Bydžovskej, ale to je iba pocit, p. Bydžovská sedí na iné životné role (povolania) bez problémov, vynikajúci Čapkovci. Len tak ďalej p. A. Nellis.75%

Zamrzlá řeka (2008)

Kde sa skrývala táto pani herečka? Pôsobivý a presvedčivý výkon Melissy Leo, reálne nakrútený film z pohraničia a z možných jednoduchých ľudských osudov (príbehu). Nechýbajú dramatické momenty z krimi správania protagonistov. Pani režisérka by mohla pokračovať v režírovaní nie? Film som videl nedávno, ale ho vrelo odporúčam, nesklame Vás. 75%.