Obřad (2011)

Filmy tohto žánru moc nekomentujem. Možno tvrdenie, že ide o skutočný príbeh (pre istotu iba inšpirovaný), malo prekvapiť a pozvať (nachytať) diváka pozrieť si zasa tento žáner. Uveriteľný-neuveriteľný film asi už neohúri svojím očakávaným dejom, očakávanými scénami a prostredím. Nič nové, nič nečakané, nič čo by sme už nespoznali. Z úcty k pánovi hercovi si nedovolím dať menej ako 60%, zaslúži si ju. Niektoré trefné komentáre vo mne vyvolali výbuchy smiechu (to píšem v dobrom!), preto ich čítajte až po pozretí filmu, inak z hororu zostane iba komédia.... Až do Vás vstúpi démon, možno si spomeniete, že tento film neklamal. Posielam Belzebuba.

Trhliny (2009)

Vzhľadom na rozporuplné hodnotenia sa prikláňam k názorom na vyššie divácke hodnotenie. Vidieť, že keď sa dodrží obsah románu Pani spisovateľky, nemusia byť obavy o úspešnosť filmu, hlavne keď ide o debut dcéry slávneho otca. A nesklamali. K filmu: je vidieť, že pri dodržaní scenára je to doslova rozprávanie príbehu z danej doby a dievčenského obdobia vyspievania, s nádychom jemnej erotiky, ktorá sa nedá nevnímať. Prostredie dievčenskej internátnej školy a celý príbeh je dobre psychologicky vykreslený do všetkých detailov jednotlivých postáv, vidieť, že pani spisovateľka je okrem iného vzdelania absolventkou odboru psychológie, čo maximálne využila. Preto je film uveriteľný, možno aj pravdivý s vykonštruovaným (ale možným) tragickým záverom pre dramatickosť (alebo drastickosť) celého filmu, ktorého jadro je v interakcii mladých dievčat v období dospievania v jednej z podetáp ich života, ich neschopnosti riešiť problémy so zachovaním primeranej väzby na realitu.. 70%.

Pouta (2009)

Na premiéru v Bratislave, ktorá sa konala v multikinách v nákupnom centre Eurovea, som bol pozvaný Bionaut Films za isté „zásluhy“. Prekvapil som tak partnerku a neskôr aj sám seba. Skvelé herecké výkony (p. Malý) v roliach, ktoré sa musia vedieť zahrať (naštudovať) na danú dobu a politický stav v reálnej krajine ak ste ich neprežili. Nechápem, kde sa v protagonistovi vzala tá vernosť podania a charakteristiky role na filmové plátno, bol som šokovaný jej autentickosťou. Prostredie, kulisy, rekvizity, kostýmy, scenár ako keby ste sa preniesli do rokov totality a spôsobu „vládnutia“ a ochrany komunistického režimu. Len pre silné povahy. Zaslúžené ocenenie ČL za HR p. Malý, bravo. P. režiséra si asi pridám medzi obľúbených, no istú paralelu s filmom „Životy tých druhých (2006)“ som si nemohol nevšimnúť. 80%

Mamas & Papas (2010)

Ak by som sa vžil do kože p. režisérky a čítal komentáre asi by som vyletel z kože. Ja som tu na to aby som to ohodnotil ako divák, no niektoré komentáre ( tie negatívne) sú ako od neprofesorov z FAMU a to by sme mali teda pribrzdiť. Je treba si uvedomiť, že každý film je pre istú skupinu ľudí alebo sa ich dotýka. Ak nie je niekto oslovený filmom (dojmy, témy, pocity, ap.) nemal by kritizovať niečo, niekoho (dielo a tvorcu) na základe svojho laického postoja k tvorbe filmového diela. Podľa mňa kto dal menej ako *** nemal na to právo. Je to anonymný počin na dlhú debatu. Podľa môjho (diváckeho) názoru je to film o realite života, vzťahov v partnerstvách a asistovanej reprodukcii v kontraste s plodnosťou, dobre herecky obsadený, s témou, dobrým dejom (dejstvami), kvalitnou kamerou a hereckými výkonmi. Jediné čo mi nesedelo je rola lekárky v podaní p. Bydžovskej, ale to je iba pocit, p. Bydžovská sedí na iné životné role (povolania) bez problémov, vynikajúci Čapkovci. Len tak ďalej p. A. Nellis.75%

O rodičích a dětech (2007)

Čo je to inteligencia? Inteligencia je schopnosť človeka sa prispôsobiť životným podmienkam a prostrediu. Varenie a konzumácia ľudského mäsa. Vieš čo je to pipistro? Nepoúčaj! Hemoroidy, erekcia, špatné manželky-partnerky... ap. témy zo života ako dôverný dialóg (alebo spovede so spomienkami?) otca a syna. Otec: „a nepotrebuješ niečo?“ Syn: Nie , ja všetko mám...“. Herecký koncert p. Jozefa Somra, s ktorým skvele koncertuje D. Novotný. A mohlo to byť iba o nich a vlastne aj bolo. Blysol sa p. Lábus, „Kto ma to volá?“ „Musím ísť“ a .. volala ho Zubatá! Kto ten scenár vymyslel(i) je tiež pán scenárista. A kto to nevidel tak nech si to určite pozrie! A ja som to videl už 3x. A Ďakujem.

Zamrzlá řeka (2008)

Kde sa skrývala táto pani herečka? Pôsobivý a presvedčivý výkon Melissy Leo, reálne nakrútený film z pohraničia a z možných jednoduchých ľudských osudov (príbehu). Nechýbajú dramatické momenty z krimi správania protagonistov. Pani režisérka by mohla pokračovať v režírovaní nie? Film som videl nedávno, ale ho vrelo odporúčam, nesklame Vás. 75%.

Gardens of the Night (2008)

Film, ktorý bol bravúrne zvládnutý scenáristicky a režijne (bravo pán Harris). Pointa nie je iba v krimi, ale hlavne v konečnom asociálnom správaní jedinca - zneužitého v rannom detstve a už jeho objektívna neschopnosť sa zaradiť neskôr do normálneho života. Neschopnosť vrátiť sa k rodine, pre stratu citov a väzieb k rodine, ktoré boli v kritickom veku (rastu a vývinu dieťaťa) surovo pretrhnuté. Nie, už nie je cesta k návratu, vznikajú nové city, vnímanie a vyznávanie iných "hodnôt", asociálne motívy správania, ktoré už nemožno napraviť. Nevedomé odcudzenie sa dieťaťa od rodičov a jeho nevedomá deštrukcia správania, ktorú však nemožno ľudsky odsúdiť (!). Typický priebeh citovej deprivácie dieťaťa. Prvých 49 minút som mal zimomriavky po tele...(Mráz mi běhal po zádech) 90%.