Smrt čeká všude (2008)

Nejdřív jsem si říkal, že čtyři hvězdy budou akorát. Film je příliš dlouhý a sem tam má několik nezáživných scén. Nicméně pak jsem se hlouběji zamyslel a říkám si, co to sakra blbneš? Po dlouhé době dobrý a syrový válečný film, bez závratného amerikanismu a klišoidních scén. Při akčních scénách jsem ani nedýchal a jsem rád, že kdyby se mě někdo zeptal, jak to asi muselo vypadat v Iráku, můžu ho odkázat na tento film. A ano, skutečně si to myslím.

Strážci - Watchmen (2009)

Pro mě jednoznačná extratřída. Momenty, které tento film přináší, zůstanou s mojí hlavě ještě hodně dlouho. Vše podstatné o předloze a zpracování atd. už bylo řečeno. Moc dobře chápu, proč tenhle film někoho nezaujme. Není to "šálek" pro každého. Já se v něm ovšem našel a hltal jsem každý okamžik. Ač jsem předlohu nečetl, v ději jsem se neztratil, ba naopak, vše je naservírováno přehledně. Nejvíce ovšem oceňuji tu ironii, která je vetkána do celého příběhu a z plátna při pozornějším sledování úplně svítí. V neposlední řadě musím vytyčit úvodní titulky, které jsou filmem ve filmu a jsou naprosto dokonale zpracované. Mistrovský kus práce, který rozhodně nezapadne.

Volný pád (1993)

Krásná studie toho, jak společnost dokáže deklasovat obyčejného člověka na roveň těch největších grázlů. Vše s nadhledem a černým humorem. Jediné co mi trochu vadí, že není do konce dotažena ta vize zcela ordinérního člověka, ale spíše se tu D-Fens charakterizuje jako psychopat. Nicméně se tu odehrává spousta těch drobných "vysíracích" momentů, v čele se scénou ve fast foodu, kterou v životě zažijeme každý. A koho v podobných situacích nenapadlo "rozbít tomu pitomci hubu"? :-) A za tenhle vhled do společenského úpadku vidím pět hvězd zcela adekvátních.

Kung Fu Panda (2008)

Všechno super až na Pandu. Ta mě prostě štvala hned od začátku. Jeden z mála filmů, kde jsem fandil záporákovi. Škoda.

RocknRolla (2008)

Ano. Podfu(c)k to není. Ale ten bude asi těžko kdy překonán. Nicméně to nic nemění na faktu, že jsem se extra bavil. Dokonce víc než u Sbal prachy, ač jsem se obával absence okoukaných obličejů. Gerard Butler je dostatečná náhrada. Charismatem jen čiší a ostatní nezůstávají pozadu. Zápletka není komplikovaná a vše plyne přehledně. Roden se podle mého neztratil a dokonale ve vedlejší roli sekunduje. U mě velice krásné 4*. Ovšem šest z pěti dávám za dokonalý soundtrack.

Milionář z chatrče (2008)

Noooo, námět mě na první dojem absolutně nezaujal. Ovšem realita je někde úplně jinde. Příběh je tak strhující, že člověka od obrazovky nepustí. Hudba, střih, kamera....všechno výsledný dojem jen umocňuje. Prostředí chudinské Indie je navíc tak fascinujícím způsobem odlišné a neznámé, že možná to je ten pravý důvod a příčina úspěchu. Skutečně jsem hltal každou minutu a mohu říct, ač jsem neočekával to nejdříve neočekával, že si svých 8 Oskarů plně zaslouží.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Začnu negativně, abych to zakončil pozitivně. Na můj vkus přespříliš dlouhé. Je pravda, že příběh je vyprávěn nanejvýš poutavě, ale nejsem moc příznivce takto rozvleklých děl. A to je asi vše :-) Cate i Brad hrají své role naprosto úchvatně. Až to bere dech. Děj je velmi dobře poskládán a odvyprávěn. Krásně se na to kouká, krásně se to poslouchá. Přece jen se mi ale nedostal pod kůži natolik, abych dal i pátou hvězdu. Přesto nominace na Oskara zasloužená. Poctivý kus filmu.

Vikingové II (2008)

Heh. Pestrá kombinace klasické Sci-fi, říznutá Vetřelcem s Predátorem na pozadí Vikingů. Kdo by to byl řekl, funguje to. Není to žádný závratný trhák. Je tam klišé na klišé a předvídatelné je to až to bolí. Nicméně se člověk pobaví. Osobně bych určitě ocenil kratší stopáž, ale jinak to u mě prochází celkem bez poskvrnky. James Caviezel hraje jako o život a rozhodně film o nějakou tu úroveň zvedá. Za množství do očí bijících chyb by si byl zasloužil i dvě hvězdy. Najdou se však světlé momenty a odreagoval jsem se slušně. 65%.

Valkýra (2008)

Ale jo. Kombinace strohé, místy až skoro dokumentární kamery s výkonem Toma Cruise prostě funguje. Film přináší poutavý vhled do jedné z důležitých ér Druhé světové války. Dokonce mě tak chytil, že jsem prostě doufal v jiný, než historicky podložený konec. Samozřejmě jsem se nedočkal. Nicméně to znamená jen a jen to, že i přes předem jasný konec si můžeme užít napětí, které asi angažované lidi provázelo. A za to si film ***** plně zasluhuje.

Wrestler (2008)

Ač to pravděpodobně nebylo úmyslem, vysledoval jsem si v tomto filmu tři roviny. První, The Ram kráčí svým životem, bez obalu a s obrovskou dávkou sebepokory. Hledání svého místa v životě, kterej se k němu nechoval úplně fér. Druhá rovina mi připadla na zpověď. Na zpověď, kterou dal do své role Micky Rourke. Jakoby hrál Randyho a přitom viděl svůj vlastní život. A poslední rovina mi říká, že život nemusí být vždycky ideální, důležité je vědět, kam patřím. Pro mě je letos The Wrestler nejpůsobivější film.