• Thriller

Této noci v tomto vlaku (1984) (TV film)

Taková trochu jiná detektívka, odehrávající se v komorním prostředí vlakové soupravy. Námět neotřelý a svým způsobem originální. Snímek však působí až příliš televizně a lacině. Výkony herců jsou bohužel spíše pod průměrem.

Začátkem září se dalo do deště (1978) (TV film)

No, tak to byl až skoro zbytečný počin béčkového charakteru. Už třeba jen situace s falešným těhotenstvím má velmi silný potenciál, ale bohužel, zůstává absolutně nevyužitý a naopak, děj se místo toho stáčí k mělkým, rozplizlým konverzacím, které nemohou oslovit. Stejně tak je nevýrazný a bez nosné pointy vystavěný, konec inscenace. Nelíbilo.

Stařeček vavříny vídeňské slávy ověnčený aneb Zpronevěra (1988) (TV film)

Tu ctvrtou hvezdu pridavam samozřejmě za pointu, byť i samotný průběh zfilmované povídky nebyl podle mne nezajímavý. Kopecký pojetím postavy potěšil, Prachař byl velmi nenucený. Hanzlík, no, to bylo naopak až přehnané. Jinak hezký televizní kousek.

Svědek času (1988) (TV film)

Program ČT3 mě oblažuje vzdělávací sérií o velikánech národa českého již delší dobu. Palacký je zde líčen nejen jako zarputilý bojovník za vše české a moravské, ale také jako velmi spravedlivý, umírněný, nesmírně inteligentní a v neposlední řadě citlivý a vždy gentlemansky jednající člověk. Nakolik je toto pravdou a nakolik jen záměrem dramaturgie, nevím, nicméně inscenace velmi zaujala. Stropnický byl výborný a zdaleka nejen on.

Hlava nebo orel (1980)

Vlastně bych hodnotil i níž, neboť mě za celou dobu sledování snímku filmaři nepřesvědčili o realitičnosti příběhu. Kdybych neměl rád Serraulta, který byl velmi civilní, musel bych toto drama v uvozovkách defacto označit za propadák. Mě se tedy film nelíbil.

Strom vědění dobrého (1976) (TV film)

Další z řady inscenací, kde hlavním hrdinou je učenec církevního řádu, bojující s tmářstvím tehdejší doby a snažící se prosadit výsledky svých materiálních výzkumů v oblasti genetiky. Velmi podprůměrně natočeno, nicméně stran Mendelových životních osudů poučné. Höger odvedl slušný výkon.

Zákon rovnosti (1979) (TV film)

V inscenaci zaznívají některé zajímavé filosofické úvahy, což mám rád. Škoda, že si snímek více nevšímá Bolzanově matematické teorii o paradoxu nekonečna, které se učenec podrobně věnoval. Sledována je tu spíše druhá část úsilí, kterému matematik zasvětil svůj život, část revoluční. Revoluce v myšlení sice jen teoretická, ale o to více upřímná a pro mocné té doby nepřijatelná. Opravdu výborný Vala v hlavní roli.

House of Bond (2017) (TV film)

Velmi odlehčená verze popisu finančních ekvilibristik australského vizionáře a podvodníka v jedné osobě, natočená pro masy, tedy spise jako telenovela, nicméně koukatelná. Životní osudy člověka, který netoužil v životě dokázat nic, tedy krom jediného, zbohatnout. Určitě mne okouzlila krásná Rachael Taylor. Jinak je snímek spíše průměrem, zvláště v porovnání s Capriovým "Vlkem".

Prcek (2017) (seriál)

Opravdu jen průměr a to ještě s odřenýma ušima. Defacto sladkobolná jihoamerická telenovela, která navíc trpí katastrofálním dabingem (prima cool) skoro bez ruchového pozadí. Nejhorší na tom je, ze jak se se seriály s drogovou tématikou roztrhl pytel, je to rutinní, každodílová nuda, kde se opakuje snad jen jedno téma neustále dokola, přesně podle šablony: klid, jeden se naštve, je z toho válka, někdo je zabit, usmíření, klid, zrada, nová válka, další mír atd, atd. Děs běs, asi ani nedokoukám. Narcos měl samozřejmě jinou pozici, byl originální, neokoukaný, technicky a scénaristicky mnohem kvalitnější, velmi propracovaný.

Prokop Diviš (1977) (TV film)

Další z poučných tv inscenací, které představují některé české vynálezce a vědátory. Nedbal mne tu přesvědčuje, že ztvárnění kladného hrdiny opravdu není jeho parketou, bohužel. Technické znalosti v tehdejší době jsou až udivující, snímek spíše průměrný.