Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Dobrodružný

Rodinka (2010) odpad!

Všechna filmová pokračování, kdy dojde ve scénáři k tolik typickému skokovému posunu v čase, bývají  povětšinou průserem a pokud se navíc jedná o předěl tzv. mezirežimový, je na katastrofu přímo zaděláno. Přesně k takové situaci došlo i u snímku Rodinka, respektive u nesmyslného náhledu do pokračujícího života jednoho kdysi kultovního organismu - seriálové Takové normální rodinky. To co fungovalo kedysi, nemůže fungovat dnes, vše je totiž dávno úplně jinak. A tak se tu vytrácí jak originalita, tak vkusný humor, ale především charisma veledůležité obce herecké. Vzhledem k napsanému si o to větší plus zaslouží vynikající Štěpánková, které jako jediné zůstal ten sedmdesátkový seriálový feeling. Ostatní fakt děs běs a scénář...bez komentáře. Za mne rozhodně kanalizace!

plakát

Čeleď brouků finančníků (1989) (TV film) odpad!

Až by se chtělo říct, že se Olmer pokusil tak trochu o vykradačku sebe sama, tedy o vmáčknutí motivů ze svého povedeného bijáku Bony a klid do omezené stopáže této přímo katastrofální "jako komedie". Použil osvědčenou taktiku nervózní kamery, šablonovitých "starých známých" herců a hlavně profláklou, v té době snad zcela neodmyslitelnou rekvizitu..."valuty a benga"! Hrůza, děs, stydim se a to i za Jiráskovou.

Bony a klid (1987)

„Pocem, poď, hele poslední.” - „Sudá!” - „Ty vole lichá, ale to nevadí, je tvoje...na, za snahu!” Tak u tohohle dialogu "o pětikáru" mezi Skamenem a pinglem v báru, kdy chtěl tento volat příslušníky, jsem se teď naposled řezal fakt jak blázen. Člověk vždycky objeví nové a neokoukané detaily. Premiéru měl tenhle majsterštyk u nás na okrese o prázdninách 87' a s kámošem jsme ještě navrch vyčápli mimořádný promítání ve 22.00h. Co na tom, že nám bylo teprve 17, při vstupu jsme se zkrátka zatvářili sebevědomě, dalo by se říct že až tvrdě a bylo. Zážitek neskutečnej! Snímek  dokonce svym způsobem ovlivnil značnou čast mýho života - zřejmě láska na první pohled :-). Ale je fakt, že tehdy se v našich mladejch palicích jednalo o pomalu větší revoluci, než jakou pak byla ta známější - sametová! Navíc, co se počtu zdomácnělejch hlášek týče, tak jde snad o českej rekord, třeba takový: „Zalez do nory, ty stará vydro, Evička tričko, Ňáký džungale?, Kikino, dej nám dvě vodky, Klídek, jó!, Víno je mléko starců, Slepejš, spočítej to atd...to jsou opravdu hlody -  blázinec, takže hodnotím maximem 5+!

plakát

Vážení přátelé, ano (1989)

Je toho víc...předně - umřel Lasica, bard, komik, múdry človek...boha jeho!!! Pak Hapkova "tittle" ouvertura, uvedení do kin ještě před listopadem, geniální navození atmosféry paradoxu a zase ten Lasica Milan - tentokrát jako průvodce životem "skoropadesátníka" se všemi jeho negativy ale naopak i klady. Tady si vybere snad úplně každý, jak inteligentní pozorovatel života, tak i znalec (účastník) onoho neblahého údobí skomírajícího socíku. Za mne rozhodně 4+!

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Tenhle snímek byl jedním z těch nej, které patří do speciální skupiny "táta mě vzal do bijáku". I když jsem neměl, coby dítko školou povinné, někdy kolem let 78'-79' v kině na nepřístupáku co pohledávat, dík otci jsem o tento skvost nepřišel. A v biografu to tehdy byla fakt paráda. Moc mne těší, že i po letech je tahle klasika stále "hratelná". Tady vlastně ani nejde neznámkovat plnou hrstí. Hackman je zde ztělesněný vůdce smečky, loď "naruby" víc než realistická, strach ostatních členů skupiny uvěřitelný a nebezpečné nástrahy přímo lahůdkové. Jj, padesát let od natočení a kam se na tuhle parádu hrabou ty dnešní "skvosty"!

plakát

Výsledek testu (1986) (TV film)

Tv. inscenace, která má rozhodně co nabídnout. Neotřelé téma, originální zápletka, výborné duo Abrhám - Mrkvička. Hru jsem viděl už kdysi a vyzerá to, že je stále aktuálnější...těmi testy bychom dnes totiž prošli málokteří!

plakát

Tak se ptám - Výhoda (1980) (epizoda)

Myslel jsem, že příběhy z tohoto moc fajn televizního cyklu mám nakoukané takřka všechny, ale jak se ukázalo, není tomu tak. Inscenace Výhoda patří v rámci celé série k tomu nej, nej a důvod je neoddiskutovatelný - herecké orgie. Dlouhý, Juřička, Švorcová, Menšík, Lukavský...opravdu blázinec. Námětem sice pro mnohé banální moralitka, ale geniální dialogy zápletku jako takovou totálně přetrumfly - bravo! Nebýt pětihvězdičkový klub obsazen skutečnými perlami světové i české kinematografie, šoupnul bych tam tento nenápadný kousek okamžitě...tak alespoň čtyři z pěti +.

Kořist (1979) (TV film)

...aneb všechno je jinak. Škoda, že inscenaci chybí k dokonalosti právě ta dokonalost, neboť tak jako je námět přímo fantastický, výprava stejně značně pokulhává. Až drahně za polovinou odvyprávěného příběhu se divák dozvídá málem celou část pravdy...a ta bolí. Bílá černou se stává a ta zase přesně naopak. Maciuchová zde opět vynikající, ale to už je takový její standard, Hrušínský poněkud utlumený, Vašinka exceluje a zbytek, včetně Kubánkové, bez výhrad. Opravdu jen škoda toho zpracování, protože takovýto hrozivý a přitom roztomilý podvůdeček by si zasloužil přeci jen trochu důstojnější kulisy.

plakát

Strážní andělé (1996) (TV film)

Dám jen slabé tři hvězdičky...tedy nadporučíka (ve stříbrném provedení nadstrážmistra). Ona by tato dramatická hra nemusela být úplně hloupá, ale tvůrci tomu zkrátka moc nedali. Třeba ta přijmení - Freitag a Pátek, tak ta může omluvit snad jen fakt, že to byla příjmení operativní, tedy nepravá. Jinak tam bylo nepravděpodobných blbin opravdu víc než dost. Zejména jde o záležitosti okolo samotné techniky odposlechu, příposlechu za pomocí sluchátek, nahrávání atd. Herecky mne to ale rozhodně neuráželo, oba hlavní (a zároveň jediní, kteří byli na obrazovce detailně vidět) představitelé odvedli velmi slušný standart, zatímco zbytek umělců se vyřádil jen ve stylu dabingovém. A jestli se takové věci mohly dít a děly? No...proč ne, každopádně pro mne sledování tohoto snímku nakonec úplnou ztrátou času nebylo.

plakát

Výnosné místo (1972) (TV film)

Viděl jsem už i lépe natočené moralitky (takové ty s velkým M) a proto zůstávám při hodnocení jen u lepšího průměru. Přestože je námět silně nadčasový, působil na mne bohužel celý příběh moc schématicky a zjednodušeně. Avšak herecké výkony...mno, zvláště u Václava Vosky mi zůstával hnedle rozum stát, jak se tento pan herec dokázal přehrát do role pomalu až hororové (zde narážím na strach nahánějící taneční výstup za silně neútěšného hudebního doprovodu). Hegerlíková zaslouží absolutorium, Postránecký rozhodně nezklamal a příjemně mne překvapil i čerstvě zesnulý Ladislav Potměšil. Celkový dojem je jistě více než slušný.

Ovládací panel
2 body