• Thriller

Pelé: Zrození legendy (2016)

Hodnotím velmi při zemi, neboť... Ono už tu bylo vlastně vše řečeno, kýč, patos, telenovela, ale nebudu jen přikydávat hnůj. Slavný fotbalista prostě prodal práva, nadiktoval si vše, o čem byl přesvědčen, že se musí ve filmu odehrávat, nechal promluvit i tu neevropskou trapnost latinoameričanů a proto z natáčení ve výsledku vzešlo právě to, co jsme měli možnost shlédnout na televizní obrazovce. Za mne sice katastrofa, ale čo už!!!

Útok v Salisbury (2020) (seriál)

Hodnotit snímek z jakéhosi "filmového" hlediska nelze. Ne snad kvůli tomu, že jde "jen" o televizní sérii, ale především kvůli jisté odtažitosti, přehnané rekonstruktivnosti a nepřesvědčivým hereckým výkonům. Na druhou stranu, přesně toto jsem dopředu očekával, srozumněn s tím, že jde o jistý průvodní znak většiny britských tv počinů poslední doby. Ta televiznost je zkrátka cítit na sto honů. Jako popis událostí to ale bylo celkem fajn a minidílko má ode mne slušné průměrné hodnocení.

Henryho deník (2017)

Kladně hodnotit se dá pouze první polovina snímku, ta byla dojemná a sarkasticky komická zároveň. Herecký představitel mladšího brášky hlavního hrdiny byl naprosto famózní a bavila mne též střelená kámoška Wattsové. Ale třeba postava "správňáckého" neurochirurga byla do filmu zařazena zcela nadbytečně a jevila se mi býti katastrofickou. Ještě hůře než onen felčar dopadla ovšem celá druhá půlka příběhu. Cože se to stalo s tím vcelku skousnutelným melodramatem? Popravdě? Inu, proměnil se v trapný béčkový akčňák. Proto je mé hodnocení přesně na půli cesty, stejně jako celý snímek.

Kukačky - Epizoda 10 (2021) (epizoda)

Zcela jasně nejslabší díl...ale zas na druhou stranu, nemůže bejt pořád posvícení, ne?

V síti (2020)

Dokument mne nijak neoslovil, proto hodnotím pouze průměrem a to za snahu o autentické dekorace dětských pokojíčků a pak především za herecké výkony všech tří děvčat. Jejich vzezření a především roztomile dětská komunikace si uznání opravdu zaslouží. Co ale vázlo a vázne, je ta příšerná naivita tvůrců, konkrétně se týkající zřejmého manického posednutí ve snaze nandat to všem těm úchylným chlípníkům. No, náš právní systém určitě v malíčku nemají a nejen ten, tvůrcům evidentně chybí i jistý odstup a nadhled, který by jim napověděl, jakže to většinou končívává v praxi. Žádné tresty lámání v kole, čtvrcení či upalování na hranici se v těchto jistě smutných případech ve skutečnosti nekonají. Totální většina z těch natočených podivínů vyvázne bez trestu, některé případy budou tzv. odloženy, jindy zas budou trestní stíhání proti dalším divnolidem zastavena. Jednotlivcům z tisíců může hrozit soud, který skončí s největší pravděpodobností podmínkou a někteří propadnou sítem někam k přestupkovému správnímu jednání. Takže fajn, ano, upozornit na znepokojující společenský jev, ale...

Veronica Guerin (2003)

Film, jakoby měl dvě půlky. Ta první, popisná je ukázkový příklad schématičnosti, stereotypů a kýčovitosti. Každému přeci musí být jasné, že nějaká novinářská husička, která chce v tom našem zlém světě nastolit ničím nerušený mír, je opravdovým gangsterům vlastně k smíchu. Taková trapná osina v zadku, co může jen výhledově kazit kšefty. Potažmo tedy do budoucna okrádá chlapy, jež si museli setsakra dlouho lámat hlavu, aby vydělali majlant. Potud tedy hnus, hnus, hnus a je mi úplně jedno, že snímek těží z neskutečně skutečných událostí a vzniknul už před 18 lety. Pak tu však máme tu konkrétní scénu s vraždou, příbuzné právě obeznámené s novinářčinou smrtí a do toho všeho neskutečně zvláštní a famózní zpěv za doprovodu irské hudby. A tento poslední filmový ždibec jsem si už byl schopen užít i já. Za mě teda celkově průměr a velmi zapomenutelné herecké výkony.

Zločiny Velké Prahy - Zmizelá (2021) (epizoda)

Mno, jemně řečeno, ani někteří herci ve vedlejších rolích nemohou tuto podivínskou krimi sérii zachránit. Teď mám na mysli třeba Taclíka. Každopádně zpříjemnit jí, to tedy zatraceně mohou a tady zas narážím na neskutečně sexy Bokovou (bože, ta ňadra). Jinak jsem v tomto díle zaznamenal konečně celkem vydařené komické repliky a scény. Vede ta s Jenovéfou a mýdlem u necek: „...upsss!”, pak celkem vtipné narážky Budíka na Nováčka, vyřčené ve voze při transportu zadrženého, kde se jedná o kápnutí božské, stran vztahu s jeho dcerou a v neposlední řadě pojídání mastnotou nasáklé klobásy v zájezdním hostinci...výstřik tuku byl ukázkový a k popukání. Se samotným dějem a zločinnou zápletkou už je to samozřejmě horší a nejvíc jsem se asi styděl při té závěrečné svatební taškařici, kdy jistě velmi "empatický" primátor pronesl kozomrdí větu o tom, jak se bude příběh a fotografie dobře vyjímat v tisku vzhledem k volbám. Toto bych na svém sobáši určitě slyšel moc rád.

Na špatné straně (2018)

Další ze snímků moderní vlny, kdy sice chybí stěžejní příběh, divákovi čímkoliv sympatické postavy, ale kde i přesto tíživě popisované události nelehké části jednoho dne zkrátka fungují. Jde o poměrně jednoduchou gangsterku, jejíž zápletka se podobá těm ostatním se shodným tématem jako vejce vejci, ale...její pojetí je, co se týče verbálního projevu ústředních postav přeci jen o něco úspornější, děj zase o stupínek realističtější a také tak nějak zvláštně psychologicky drsnější. Dabing katastrofální, úvod a závěr filmu nepovedený, nicméně to maso, ta nejdůležitější střední část si prostě čtyři stars zaslouží.

Duel Frost/Nixon (2008)

Stejně jako některé recenzenty přede mnou, ani mne tento snímek vlastně ničím neoslovil. Podle skutečného souběhu událostí? to možná ano, ovšem naprosto nudné až zbytečné? to rozhodně. Amerika se ráda nechává koupat ve vodách komářích, z kterých se nabubřele tvoří ty velbloudi. Filmy pojednávající o "průser gejt" jsou povětšinou fajn, přibližují divákovi pár interních detailů, o kterých třeba neměl ani tucha, jenže podružné vyvolávání dávno zhynulých duchů tímto absurdním a nudným rozhovorem snad nemohlo zajímat nikoho ani v USA. Respektive si pak všeci sledovači tv obrazovek museli odplivnout a vynadat si, že takto zbůhdarma mrhali svým drahocenným časem. Přesně tento pocit jsem měl po skončení této blbosti i já. Dal bych možná dokonce odpad, však taky ty dvě hvězdy s odřenýma ušima přičaroval zas a jenom výbornej Langella, kterej by se ovšem jistou podobou, více než na Nixona, hodil pro ztvárnění Putinova ministra zahraničí Lavrova.

Polední žár (1997) (TV film)

Tyhle émerické interiérovky mě sice mírně žerou právě těmi klišoidními kulisami, nicméně o fajn oddychovku se jedná rozhodně. Také po zaoceánsku žvýkající Mrkvička a Hanzlík byli touto drobností až trapně roztomilí. Všechny herecké výkony patřily rozhodně k lepšímu průměru a mezi nejlepší hráče bych paradoxně zařadil především Laurinovou, té jsem tu její rozmazlenou, povrchní a naivní buchtu žral bez výhrad. Příběh sklouzával ke stereotypnosti, ale takto jsme na to už u českých, potažmo československých tv záležitostí, natáčených na motivy slavných zahraničních autorů zvyklí. Za mne takový lepší průměr.