Vikingové (2013) (seriál)

Po čtvrtém dílu dávám pět hvězd. Má to stoupající tendenci a postupně se to dostává pod kůži. Čtvrtý díl byl naprosto skvělý. Edit po první sérii: Výsledné hodnocení mezi čtyřmi a pěti především díky skvělým hercům, krásné výpravě, originálním pojetí, syrové atmosféře a několika opravdu kulervoucím scénám. A taky díky Uppsale.

V zajetí démonů (2013)

Skvěle natočené nic. Spíše napínavý thriller s pár lekačkami, které zafungovaly jen výjimečně, a hlavně se scénářem, který vlastně nebyl scénář. Prostě mustr "přijede rodina - začne je něco strašit - rodina trpí - když už trpí moc, najde se pomoc - pomoc pomáhá, ale něco se zvrtne - finální řešení s dobrým nebo špatným koncem." Máme tam nějaké ty oběšence, náměsíčné, mrtvé psy, sklepy a falešné zdi. Prostě jako v každym filmu o strašidelnym domě. Některé se podařilo v rámci žánru vytěžit vcelku příjemně, jiné jsou jen zbytečnými klišé (mrtvý pes? really?) Herecky průměrná, režijně skvěle zvládnutá látka, u které Hayesovi i Wan rezignovali na hledání něčeho nového a spolehli se na klasiku. Ale tak proč ne. Celkem pomohl ten look "true story" (byť je to samozřejmě dost zavádějící, řekněme, že si film vzal námět) a celkem zajímavé postavy Warrenových. Bavilo mě to, ale nenechte se zmást, o žádný zásadní hororový zářez opravdu nejde. Pokud chcete originální přístup ke strašidelnýmu domu, pusťte si první sérii American Horror Story. 66,666 %

Wolverine (2013)

Je něco špatně, když přijde nejlepší scéna filmu až po závěrečných titulcích...

Zpráva o Europě (2013)

Celou dobu jsem měl nepříjemný pocit naprosté nalajnovanosti a totální absence překvapení (ty jdeš ven a umřeš, to víme, tak proč to tak řešíte...), nicméně to přebíjí poměrně příjemná filmařina, která jede v duchu žánru a která nakonec přece jen umí i příjemně překvapit. Body tak strhávám hlavně za sentinela, otevřenější či méně doslovný konec by tomu seděl mnohem víc. Ale jinak solidní sci-fi bez patosu a s celkem (nikoliv úplně) logickým chováním postav, což je málokdy samozřejmé. 75 %

Život Adèle (2013)

Kus ničeho naservírovaný na sněhově bílém talíři navoněným a vkusně oblečeným číšňíkem. Český název filmu naprosto shrnuje děj - neděj a ona výjimečnost a uhrančivost snímku připisovaná, se v mém případě prostě nedostavuje. Já si po dvou hodinách málem ukousal nehty a to jsem se opravdu snažil, snažil dát Adele šanci. Život hlavní hrdinky je nudným obyčejným životem bez jakéhokoliv zvratu nebo zajímavé či silné scény. Adele mi celou dobu přišla natvrdlá, nesympatická a co je nejhorší - bohužel naprosto nezajímavá, stejně jako většina lidí kolem ní. Nesmyslně dlouhá lesbická pornoscéna jen podtrhuje křečovitou snahu o Umění. Snahu, která bohužel opakovaně ústí ve střelbu na slepo ve stylu "prostě tam dáme dlouhý záběry nakontrastujeme je s reálnými dialogy a syrovými charaktery, který budou působit jakoby opravdově a oni už se nám v tom kritici porejpou a něco si v tom najdou". Ale na mě to, vážení, tentokrát nezafungovalo. Věřím, že existují kvanta reálných příběhů homosexuálů, které jsou daleko silnější a zajímavější a na kterých lze podstatně chytřeji a podmanivěji zobrazit průběh jejich života, jejich každodennost a jejich problémy. 40%

Amazing Spider-Man (2012)

Je zřejmé, že jediné, proč byl Spider-man restartován, je vyždímat z týhle rozebraný a rozedraný látky ještě nějaký bankovky. Kvalita filmu je totiž skoro identická s předchozí jedničkou (no přece jen možná o něco horší). Film je nacpaný triky, které nejsou nijak zvlášť úchvatné a odehrávají to herci, kteří nejsou nijak zvlášť zajímaví. Připočtěte k tomu tunu uzívaných klišé a pár minut povrchní romantiky a máme z toho další recyklát alá Holy! Wood! Nakonec to ale uteče a člověk zjistí, že se až na pár chvil ani tak moc nenudil. Což je vzhledem k přepálený stopáži nakonec vlastně úspěch. 50 %

American Horror Story - Asylum (2012) (série)

První půlka série je peckovní a převyšuje i první řadu, která byla hodně zajímavá. Jenže pak se nám začnou vršit motivy, postavy a vedlejší linky a všeho začne být moc. U několika dílů jsem si myslel, že už musí být zaručeně konec, ale série pokračovala dál a dál, natahovalo se již natažené, postavy (mimochodem jinak skvěle napsané a zahrané)začaly jednat zkratkovitě a nelogicky, předchozí vývoj začal být vlastně naprosto nedůležitý a já měl problémy řadu dokoukat. Takže po posledním dílu spíš zklamání a další řady už si nechám ujít.

Argo (2012)

Řemeslně precizní práce, která v závěrečné půlhodině trhá kšandy z kalhot. Při sledování jsem měl ale pocit určité odtažitosti a emočního chladu, díky kterému i závěrečná stopička patosu působí spíš uměle a zbytečně v jinak naprosto promyšleném a vykalkulovaném filmu (což samo o sobě vůbec nevadí). Možná je to příliš velkým počtem postav, které prostě nemají prostor. I Tony Mendez má málo prostoru a kromě kamenného výrazu v tváři a dvou vět o jeho rodině o něm nezjistíme nic moc a už vůbec ne, proč to všechno vlastně k sakru dělá. O zachraňované šestici se nedozvíme krom pár scén, které aspoň některé z nich trochu zvýrazní, vůbec nic. Z tohoto důvodu si film plné hodnocení nezaslouží.

Bídníci (2012)

Ano. Ale je to ano bez podtržítka. Ano trochu vyřčené skrze zaťaté zuby s pravačkou drbající se za uchem s marným přemýšlením, co mi to tam vlastně chybělo. Snad to byla kratší stopáž, díky které filmu v závěru došel dech. Snad to byla absence výraznější gradace, kterou by film potřeboval, aby se mu podařilo vybičovat pozornost a zaujetí diváka až na pomyslný vrchol filmové extáze. To se ale nestalo. Snad to byl ten zvláštní přístup filmu prakticky bez mluveného slova, kdy klasické muzikálové písně nahradilo v mnoha případech zpívané slovo. Snad to byla až přehnaná digitální kýčovitost celého filmu. Nebo jsem možná očekával trochu choreografie, která by tomu mírně unylému průběhu dodala energii, tah na branku, silnější impact effect alespoň u společných scén. Nevím. Asi to bylo všechno z toho. Nelituji shlédnutí, herecké výkony potěšily, zpěv a některé písně také, ale celkově...celkově to nezapůsobilo, jak bych čekal. 69,9 %

Bitevní loď (2012)

Poctivé tři. Bavil jsem se a cítil jsem vtip a nadsázku. Transformeři ať se jdou bodnout...