Veliká (2020) (seriál)

Je to drze neurvalé, až groteskně přepálené a roztomile zábavné. A zároveň to má pod zdánlivě povrchním pozlátkem ukrytý docela chytrý scénář a velmi osvěžující herecké výkony - v čele hlavní dvojící Fanning-Hoult, která si skvěle sedla a je radost ji sledovat. Zároveň ovšem ruce pryč, pokud čekáte jakoukoliv historičnost nebo historickou atmosféru carského Ruska. Seriál je naprostou fikcí, která nemá s historií společného nic na žádné úrovni. Je to spíš postmoderní multikulturní přisprostlá pohádka pro dospělé, kde na patře ucítíte víc suchý britský humor než jemné tóny ruské vodky.

Westworld - The New World (2020) (série)

Wow. Přijde mi naprosto skvělý, jak Nolan a spol. šlápli do moderních filosofických témat. Po ghost in the shell v první a fenomenálně rozpitvaného transhumanismu ve druhé řadě tady máme hutné zamyšlení nad koncepty Nicka Bostroma (ať už je to superinteligence nebo simulační argument). Stejně dovedně nám každá série navíc střídá žánr či způsob vyprávění - po westernovém dramatu přišel komplikovaně ale precizně vyprávěný thriller, aby ho ve třetí řadě vystřídalo akční cyberpunkové scifi. Nezbývá než se těšit, co přinese čtyřka. 90%

Aladin (2019)

Will Smith mi na tom vadí paradoxně mnohem méně než třeba nesnesitelně přehrávající a přitom tak nudný Marwan Kenzari. Pěvecká i taneční čísla mi přišla odfláknutá a místo pořádné choreografie většinou představila hodně digibordelu. Příběh je pouhou kopií animáku, napětí to moc nemá a mám pocit, že ať by byl u režie napsaný kdokoliv, bylo by to jedno. Ritchie se připomene za celou dobu asi dvakrát. Body dávám za princeznu, za občasnou hravost a zvládnuté tempo, díky kterému film nenudí a na jedno kouknutí dokáže zabavit. Nicméně tahle továrna Disney asi nikdy nebude můj šálek arabské kávy. 60,000%

Bitva u Midway (2019)

Zmatený film bez napětí a s hroznými triky. A to je u válečnýho bijáku fakt špatný.

Britannia - Série 2 (2019) (série)

Tvůrci naštěstí pochopili, že maskovat tuhle úchylnou guilty pleasure jako něco historicky seriozního je úplně zbytečný a definitivně najeli na fantasy vlnu mixu historizujícího settingu a moderních prvků, čímž nakonec docela slušně baví. Zprvu nesympatický a klamající seriál se tak nakonec našel, a i když rozhodně nesedne každému, tak pobaví toho, kdo na tu bláznivou koláž stylů, žánrů a braku/artu přistoupí. Proč ne. 74,47  %

Černobyl (2019) (seriál)

Na Chernobylu mě nejvíc dostává ta neuvěřitelná porce poctivé filmařiny. Na každém jednom detailu je vidět práce odvedená s jediným cílem: co nejautentičtěji zprostředkovat to, co se tehdy stalo. A můžeme jít dál. Naprosto přirození herci, skvělá kompozice scén a dějová výstavba jednotlivých dílů, kdy gradace nevyplývá z rychlých střihů, ale z precizního scénáře, který vede děj pomalým a postupně více a více svírajícím způsobem. Výsledkem je neuvěřitelná atmosféra, která logicky rezonuje hlavně u nás. Vždyť ta paneláková sídliště, omlácené omítky a rachot vejtřasek - jak dobře to známe. Jak povědomé nám to je. Když k tomu přidáme neuvěřitelně široký záběr seriálu, který velmi schopně přiblíží mikro i makropohled na celou katastrofu, ukáže nám vše očima dělníka, vědce i nejvyššího politika, není prostě co řešit. Jeden z nejlepších počinů na poli minisérií i seriálů vůbec. 95%

Drsný spasitel (2019)

Je obrovská škoda, že prakticky všechny žánrové amatérské filmy v našich luzích a hájích opakují neustále dokola furt ty samé chyby. Tou největší tady (podobně jako prakticky ve všech ostatních) je vachrlatý scénář plný wtf momentů a dialogů v kombinaci s lidmi, kteří ale neumí hrát ani mluvit. Přidejme do toho problematické postsynchrony a děj, který mi jakožto nečtenáři knížky vůbec nedával smysl a máme tu dokonalého zabijáka jinak velmi velmi nadějného kousku. Protože ten atmosféru dobře ždímající vizuál doplněný velmi povedenou kamerou, dobrou hudbou a naprosto skvělými animovanými sekvencemi si prostě zasloužil něco lepšího. Kdyby se všech mluvících rolí ujali - klidně amatérští - herci místo postapáků a náhodných kámošů, a kdyby tvůrci natočili třeba nějaký jeden příběh z té knížky, mohla by to být pecka. Takhle člověk až příliš často trpí. Ale jinak mě hrozně mrzí, že dávám tak málo a nechci, aby si to tvůrci brali zle. Takže jako disclaimer dodávám: Jste dobří, že jste to zrealizovali, to srdíčko tam je a za spoustou věcí je vidět hodně poctivé práce.

Dva papežové (2019)

Překvapivě zábavná a svižná konverzačka, ve které si dva excelentní herci užívají každou větu. Dva papežové není film, který vám změní život, ale rozhodně je to film, který vás inspiruje k tomu, abyste si oba ty pány prohnali pořádně googlem. Škoda, že do kontroverzních témat film jen lehce ťuká, místo aby s nimi vyrazil dveře. Nebo to není škoda? Vlastně nevim. 74,13%

Joker (2019)

S filmem mám jediný problém, že celý stojí na výkonu Phoenixe a skvělé kameře. Všechno ostatní je podružné, všechno ostatní je minimalistické. Scénář je stokrát viděná variace na Taxikáře, která fascinuje svým propojením s batmanovským universem a která nedokáže příliš překvapit ani v těch pár pointách či malých twistech. Bez toho až šíleného výkonu, který Phoenix podává, by ten film nebyl poloviční, ale byl by třetinový. Přesto či právě proto jde o film, který bez debaty stojí za vidění. Film, který skrze utrpení a psychický rozklad hlavní postavy nabízí znepokojující atmosféru a který konečně zobrazuje Gotham tak, jak si ho většina představuje - jako zničené místo plné bezradných lidí bez cílů a nadějí. Pokud vznikne "pokračování", nebudu se vůbec zlobit. 80%

Rambo: Poslední krev (2019)

Obsahuje spoiler! Film, který by se mohl jmenovat úplně jakkoliv, protože s Rambem nemá de facto nic společnýho. Film, kde není v podstatě žádná akční scéna, protože Rambo je prostě starej. Jediná akčnější část je posledních deset minut, kde za Ramba všechno udělají připravený pasti. Film, kde si logika dává dovolenou tak, že i na Ramba je to moc. Třeba jeho geniální plán, ve kterým prostě nakráčí do sídla zlounů a nechá se jen tak zmlátit. Wtf? Nebo to, jak získá svoji přefetlou dcérku a místo toho, aby ji hodil do nemocnice, kde by ji nejspíš zachránili, ji naloží do auta a jede s ní tmou tmoucí, dokud holka neumře. Pokud jste naprosto nekritičtí fanoušci Ramba, odečtěte si od zdejšího hodnocení deset procent, jinak si odečtete třicet. Je to fakt fakt špatnej film. 35%