• Krátkometrážní

Velryba (2022)

////Už je pre mňa zvykom že na hodnotenia s okrúhlymi, tisícovými číslami si nechám voľačo špeciálne. Naposledy to mal byť "Obchod na Korze" ale skončilo to u pesničky "La La La La Long". Teraz som to aj synchronizoval s recenziami a teda film ktorý som pozeral ako ďalšiu veľkú udalosť si u mňa obsadil miesto hodnotenia 10 000 a recenzie 200. Koniec zbytočných kecov./////  Dotklo sa ma to. Celých 117minut som mal strašne divný smutný pocit ktorý sa párkrát prekonal až do slz. Oscar za hl. herca zaslúžený a aj všetci ostatný hrali perfektne. Kamera, vizuál a 4:3 sú mi už milované veci. Scény kde je vyzobrazená "veľkosť" Charlieho sú veľmi atmosférické a "nechutné". Prostredie jedného menšieho bytu je super a aj vonkajšie počasie tomu dosť pridáva či už to pochmúrne tmavé daždivé alebo na konci viac slnečné ktoré perfektne pasuje do toho konca. Scenár... ľudský a plný emócií. Povedal by som že toto je asi najviac prístupný film od Aronofskeho a možno aj vďaka tomu to je aj jeden z naj. ale stále si drží svoj rukopis. Nemám rád tieto filmy, lebo mi príde blbé všetko len chváliť v recenzií, ale stále to chcem vyzdvihnúť ako super to je. Tento film sa snaží hrať na city.... a u mňa to zahralo veľmi dobre. Pripočítam ostatné prvky filmu a mám plný počet, veľkú filmovú udalosť a na 100% sa mi to umiestni v Top 5 filmov 23.

Omámení a zmatení (1993)

Je to primitívna tupota pre amerických stredoškolákov, ale bol som milo prekvapený. Jednak som tam videl tu réžiu a snahu. Všimnite si tie zábery a pohyby kamery, takéto nie sú štandardom u podobných komédií. Je vidieť že režisér to nemal naháku aj keď to nikdy nemalo urobiť dieru to kinematografie. Takže plusové body za snahu to natočiť a zrežírovať lepšie než len ako hlúpu komédiu. A po druhé to získava body za vyzobrazenie postáv v ich veku a v určitých situáciách. Áno sú tu aj nesympatické postavy ktoré musíme viacmennej tolerovať a dosť sa tento stredoškolský život líši od toho na Slovensku ale vo veľa veciach som našiel podobnosť. Zhrnutie: fajn hlúpa komédia zo stredoškolského prostredia ktorá má lepšie aj slabšie pasáže, režisér tam nechal svoj otlačok, prekvapivo dobrá kamera.

Drž hubu! (2003)

Jedna z najlepších komédií. Tak geniálne napísané vtipy sa len tak nenájdu.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Môj najobľúbenejší Harry Potter. Veľa originálnych a zaujímavých nápadov so skvelou temnejšou atmosférou a aj s dobrým humorom. Má to veľa dejových liniek a všetky sa dobre prepájajú a aj dobre uzavrú. A ešte aj ten vizuál... No proste lepší Potter (mimo Dana Dreva) už nebude.

Dej mi své jméno (2017)

Dobrý letný vibe a atmosféra celého filmu. Aj pohyby kamery sú skvelé. A je mi jedno akú majú orientáciu, ale keď mi to nepríde romantické, tak mi to nepríde romantické. Príbeh o ničom nemalo to žiadne čaro lásky. A pritom mi to príde ako dobrá premisa. Timothée je super, milujem ho, ale tu ho už nič nezachráni. Chcel som písať, že sa ospravedlňujem ostatným ktorým sa tu ľúbilo, ale nemám sa začo. Proste mi to nesadlo až toľko

Vládci chaosu (2018)

Pozrel som si to hlavne kvôli režisérovi a tie jeho prvky a štýly tam sú, ale nie sú ešte na tom vrchole. Inak povedané, čakal som viac. Nemám žiadny vzťah k nórskemu metalu okrem filmu Heavy trip. Lenže ten je komédia a robí si z tejto témy srandu. Tento film je o reálnych udalostiach. Mám kamaráta (metalistu) ktorý si tento film samozrejme užil. Ale ja, keď som skôr rock blues, Hendrix, 60s, Punk a jediný metál čo počúvam je Metallica a Black Sabbath, tak si to neužijem toľko ako on. Ale aj okrem toho... Nebavilo ma sa pozerať na voľakých pojebaných nesympatických pozérov ktorý ako jediné počúvateľné považujú chrapuňsky fajčiarsky krik. Ale napr Mechanický Pomaranč (jeden z mojich najobľúbenejších) má ako hlavné postavy tiež "zlých ľudí" ale bavilo ma to pozerať, takže to ide spraviť aj dobre. Avšak, pri konci kedy sa odohral "masaker" som uvažoval aj nad 4*. To bola fakt dobra scéna, ktorá celý ten dej napravovala, ale nakoniec to mám za 3. Určite, keby to počúvam tak si to viac užijem.

Ant-Man (2015)

Podľa mňa tiež jedna z tých zabudnutých marveloviek. Fajn oddychovka, ktorá sa nesnaží ísť do niečoho väčšieho a epickejšieho (3. diel) ale ostáva pri zemi s rodinou tematikou a dobrým heistom. Tu sa mi ešte ta postava ľúbila. Zločinec ktorý pre dobrú vec robí zločin. Teraz? Klasicky superhrdina...

Doktor Strange (2016)

Najprv som tento film nemusel (zaspal som pri ňom) potom som ho miloval a teraz to ostalo v strede. Dobré drama na začiatku a aj dobrý origin. Ale potom to ustane a má to už len pár trochu zapamätateľných scén. Cumberbatcha milujem a tu je skvelý, bohužiaľ Mikkelsen tu je dosť nevyužitý. Derrickson je dobrý režisér ale toto mi nepríde ako dobrá látka pre neho. Možno ten 2. diel čo nikdy nevznikol kde mal byť Nightmare by bol lepší ale aj tak. Ten kúzelnícky svet mi prišiel dosť bez kúziel a skôr pôsobili ako scifi vec než fantasy. Avšak to finále je naozaj jedno z najlepších z celého MCU.

Iron Man (2008)

Oproti tým najnovším marvelovkám je toto skvost a už klasika a kultovka. Ale úprimne ma to nikdy nijak extra neohromilo. Pobavilo ale, že to je niečo nad to to zas nie. Dobra akcia, AC/DC a oblek vyzerá naozaj ako zo železa a nie ako z plastu (od Civil war).  Nebolo to ešte prehltené obsahom a bolo to jednoduché. Asi až moc jednoduché. Ale ako hovorím... kultovka a klasika