Vše je ztraceno (2013)

|| PG-13 || Lionsgate || Rozpočet: $9 mil || USA: $6 263 670 - ČR: 708 321 Kč - Celkem: $13 627 519 || Tento skvělý film jsem viděl už několikrát, ale přijde mi, že je to docela zapomenutá pecka. Ani bych nevěřil, že lze ještě natočit originální pojetí na téma trosečník. Ovšem podobně jako Na nože se to daří na výbornou, nejsou tu žádná klišé a divák až do poslední chvíle netuší, jak to dopadne. Zatímco Redford je jeden z mála herců, který utáhne celovečerní film na ploše 40 slov. A ta skvělá hudba...80%.

Obhájce nevinných (2019)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $25 mil. || USA: $36 001 502 - ČR: N/A - Celkem: $50 401 502 || Obhájce nevinných není ve výsledku vůbec špatný film s tématikou, která je běžnému evropanovi vzdálená. Nicméně nejvíc trpí na přepálenou stopáž, která je protkaná zdlouhavými dialogy, které se často opakují (sbírání důkazů, obnovení řízení, obhajoba a zase znovu...). Taktéž se film tváří, že se soustřeďuje na jednoho obžalovaného (Foxx), ale ve výsledku jde o boj za lidská práva menšin v rasistických jižanských státech. V tom prvním nemá film moc co nového nabídnout (existují daleko lepší právní dramata) a v tom druhém jen klouže po povrchu, byť s (nejen dnešní) situací v USA by z toho šlo vydolovat mnohem víc. Jordon, Larson a Foxx hrají opravdu skvěle a divák jim to věří. Je tu i pár silných momentů (elektrické křeslo, vězeňská prohlídka, závěr), které chytí za srdce. Ovšem by to chtělo si příště rozmyslet, o čem se točí. 65%.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

|| PG-13 || Netflix || Rozpočet: N/A || Komedie Willa Ferella mám rád. Tady ale jako by se nemohl rozhodnout, co točí. Pokusil se o "komedii", která vzdá holt jeho oblíbené soutěži a pokusí se být trochu vážnější. Ani jedno z toho nedotáhl na 100% a může za to i režie, která je příliš televizní a bez nápadů. Will i Rachel hrají svoje postavy dobře a Will překvapivě dobře zpívá (Rachel je přezpívaná), ale jejich vztah balancuje někde mezi sourozenci a zamilovanými přáteli, kteří se doplňují, ale zároveň chce každý něco jiného. Podobně roztříštěná je i zápletka o konkurenčních soutěžících, kteří se je pokusí rozdělit, načež zjistí, že to není po čem touží. Potěší Pierce Brosnan v elegantní roli zarputilého otce, závěrečná skladba Husavik a drobné cameo východoevropské země (západní pojmenování pro Českou republiku). Příště ať se Ferell rozhodne, co chce točit a jak. Klidně bych ho uvítal i ve vážné roli (v rámci jeho možností). 55%.

Payback: Straight Up (2006)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $90 mil. || USA: $81 526 121 - ČR: N/A - Celkem: $161 626 121 || U režisérské (původně zamýšlené) verzi jde o čistokrevný thriller bez vtípků, voiceoveru a s tajemnějším záporákem. Paradoxně zmizel modrý filtr, který by se tu hodil víc, ale aspoň hudba hraje víc dramaticky. SPOILER Celá druhá půlka jede v jiném duchu a hlavně poslední třetina je úplně nová. Zmizel tedy únos a výbuch bomby v Porterově bytě. Některé linky sice stále vyznívají do prázdna (policajti, Pearl), ale nejde o nic podstatného. Závěr na zastávce metra je mnohem napínavější a nečekaný, ale trochu zbrklý kvůli kratší stopáži o 10 minut. Troufnu si tvrdit, že pro plné pochopení příběhu jsou potřeba obě verze, které sice končí podobně, ale vyvýjejí se odlišně. Režisérská verze je však o chlup lepší. Docela škoda, že ani jedna z nich není u nás přiliš známá. 75%.

Odplata (1999)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $90 mil. || USA: $81 526 121 - ČR: N/A - Celkem: $161 626 121 || Škoda, že je Odplata u nás poměrně zapomenutý thriller. Gibsonovi tyhle role šluší, zápletka je jednoduchá, ale ne pitomá a zpracované je to zábavně, čímž stopáž uteče jako nic. SPOILER Protože se jedná o přestříhanou verzi s jiným záporákem, jde o trochu větší béčko a závěr na mě příliš optimistický a doslovný. Ale zase je tu pár "fikaných" scén (bomba pod postelí, únos), vtipů a lepší hudba, které v režisérské verzi neuvidíte. Obě dvě tedy stojí za zhlédnutí a obě si vedou v hodnocení překvapivě dobře. 70%.

Zprávař 2 - Legenda pokračuje (2013)

|| PG-13 || Paramount || Rozpočet: $50 mil. || USA: $127 352 707 - ČR: N/A - Celkem: $172,952,707 || V podstatě stejná zábava jako minule. Úvod se možná trochu víc táhne, vtipy nejsou tak originální a režie mi přišla mírně odfláklá, ale někde v polovině se to rozjede a nezastaví. Ferell je pořád stejné hovado jako zbytek jeho party. Carell zaslouženě dostal víc prostoru a z jeho postavy už nešlo vyždímat víc. A Rudd zase přinese pár nezapomenutelných hlášek ("Nejlepší kondom na světě. Splodil jsem s ním už 4 děti."). Tuším, že to nemá nic společného se skutečným vznikem komerčních zpráv, ale představuju si, že to takhle nějak v Americe vzniklo. Camea obstarávají ještě známější herci než v první díle a vrcholem opět zůstává závěrečná "týmovka" zpravodajských hvězd. Vím, že by trojka už nezopakovala úspěch, ale klidně bych si ji dal. 70%.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

|| PG-13 || DreamWorks || Rozpočet: $26 mil. || USA: $85 288 303 - ČR: N/A - Celkem: $90 649 730 || Komedie Willa Ferrella mě baví. Občas udělá nejaký přešlap, ale troufnu si ho zařadit mezi komediální hvězdy jako je Jim Carrey nebo Ben Stiller (se kterým spojí síly). Zprávař, který má být částečně podle skutečné události, je spíš bláznivá stand up zábava s tolika cameí, že to divák ani nebere. Dávno před Avengers se tu představila největší týmovka komediantů v jedné z nejvíce překvapivých scén vůbec. Chápu, že Ferrellův humor nemusí sednout každému, ale zbožňuju, když se chová jako hovado. Ostatně celá jeho parta jsou hovada. Včetně Steva Carella, který podává na ploše dvou vět životný výkon. Ne nadarmo považují v Americe Zprávaře za klasiku. 75%.

Volný pád (1993)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $25 mil. || USA: $40 903 593 - ČR: 2 575 568 Kč - Celkem: $54 100 000 || Schumacher prostě umí točit thrillery o narušených jedincích. Douglase mám rád, ale vždycky na mě působil zvláštním dojmem. No a tady vidím proč. Ne že by takový byl doopravdy, ale impulzivního magora z kanceláře zahrál věruhodně. Stačí jedna úvodní scéna a divák pozná, jak snadné je zbláznit se v dnešním světě. A to byl teprve rok 93 (točeno krátce po nepokojích v LA). Veškeré jeho narážky (ceny zboží, fastfood, gangy, oprava silnice) mají přesah do dnešní doby. Díky tomu je Volný pád nadčasové dílo mimo jiné s výborným Duvallem, který ztvárňuje policajta před důchodem, jenž má komplex se svou prací. Douglasovo "Já jsem padouch?" je skvělým vrcholem filmu a stojí za zamyšlení. 95%.

8 MM (1999)

|| R || Sony || Rozpočet: $40 mil. || USA: $36 663 315 - ČR: N/A - Celkem: $96 618 699 || Joel Schumacher byl machr! Uměl se správně zavrtat do svědomí hlavního hrdiny a vyšťourat to nejhorší. Dodnes nepochopím, co vyváděl na place Batmana s Robinem. 8MM jsem se vyhýbal docela dlouho, jelikož mě odrazovalo téma sadistických pornofilmů. Scénu s nahrávkou snuffu jsem musel napoprvé přeskočit. Diváka totiž zasáhne úplně stejně jako hlavního hrdinu (jsou to jen herci nebo skutečná vražda?). Film dokáže perfektně balancovat mezi šokováním a znechucením i po několikátém zhlédnutí stejně jako Sedm. Nicolas Cage se zde rozloučil s poslední opravdu dobrou vážnou rolí detektiva vyšetřující vraždu dívky. Naopak ve vedlejší roli sekundující Joaquin Phoenix šlape Nicolasovi na paty a užívá si první roli narušeného jedince, kterou korunoval v loňském Jokerovi. Dnes si málo kdo troufne poslat takovou látku do kin či na streamovací službu. Spolu s legendárním Klubem rváčů představují doslovný konec strhujících devadesátkových thrillerů, na které můžeme dnes jen vzpomínat. A buďme rádi aspoň za to. Od té doby si tento klenot v televizi pečlivě hlídám. 80%.

Šprtky to chtěj taky (2019)

|| R || Anapurna Picture || Rozpočet: $6 mil. || USA: $22 680 962 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $24 863 452 || Režijní prvotina Olivie Wild se nadprůměrně povedla. Z žánru teenager party nijak moc nevybočuje, ale oproti ostatním se může opřít o solidní režii se spoustou nápadů. Díky tomu i stokrát okoukané přátelské zvraty nejsou taková nuda. I zasazení do jednoho večera před koncem střední žánr skvěle oživuje a dává mu dynamiku. Co tolik živé není je scénář a vtipy, které mohly být víc úderné, abych si to měl chuť pustit vícekrát. Ba je dokonce 3/3 mnohem víc dramatická, a tak tu jde i o něco jiného než párty. Obě hl. herečky, z nichž jedna je sestřenice Johna Hilla, se do svých rolí hodí a jejich postavy dávají příběhu nějakou hloubku. Olivia (která už připravuje už další film) má určitě na víc a byla by škoda, kdyby zůstala jen u sprostých komedií. 60%.