Marvels (2023)

|| PG-13 || Disney/Marvel || Rozpočet: $220 mil. || USA: $84 461 947 - ČR: 13 951 787 Kč - Celkem: $205 615 361 || Co k tomu ještě říct a neplýtvat zbytečnými nářky nad rozlitým mlékem? Kouknul jsem na to jen, abych se tomu vysmál. Krátká stopáž tomu sice v porovnání s Ant-Manem 3 a Thorem 4 přičítá pár bodíků k dobru, avšak ze záporných hodnot. Marvels vypadají jako blbina pro 13leté holky, která měla putovat někam na Disney Channel nebo dnes Disney+, a ne s tím jít do kina po celém světě a tvářit se u toho vážně, že je to další epická must-see marvelovka, to dnes už není prakticky žádná. Pár dalších plusových bodů si odnáší hezká kamera a líbivé osvětlení, které dává na chvíli zapomenout fialovému hnusu z Ant-Mana 3. Green screen a Volume je i přes to všudypřítomné a scény, v nichž postavy kráčí po cizí planetě bez jakýchkoliv skafandrů (nebo aspoň něco, aby bylo jasné, že jsou na nehostinné planetě) jasně působí studiově a lacině. Nyní k těm největším záporům - ústřední trio je nevěřitelně otravné, nesympatické a na facku. Brie, která aspoň působí sexy, je z nich asi nejsnesitelnější, na nějakou novou vůdkyni Avengers apod. ale očividně dávno rezignovala. Parris nic nepředvede a měla by se okamžitě vrátit zpět do seriálu. No a pak Vellani, jejíž zápal je sice legrační a ze všech charakterových vlastností nejlogičtější, jinak je ale ze všech nejotravnější a nejošklivější. Jackson se pak do filmu dostal omylem, nic nepředvede a jen se zesměšní. Hlavní záporačka je ztělesněním všech nejhorších a nejnudnějších záporáků ze všech komiksových filmů. Geniální. Tady celý tvůrčí tým od začátku rezignoval (někteří doslova) točit něco kvalitního a smysluplného, co by Marvel znovu nakoplo. Kam se podělo 220 mega nemá smysl řešit, důležité je, že se je nepovedlo studiu vydělat zpět. Což je vlastně poslední pozitivní bod k tomuto odpadu. 30%.

Flash (2023)

|| PG-13 || Warner Bros./DC || Rozpočet: $220 mil. || USA: $107 901 406 - ČR: 6 429 148 Kč - Celkem: $268 301 406 || Tohle bolelo. A moc! Po všech až podezřele pochvalných ohlasech (kterým jsem ani náhodou nevěřil a málem jsem skočil i na špek Cruisovi) jsem čekal aspoň lehce podprůměrnou komiksovku, která konečně tohle DC běsnění navždy ukončí. Ani náhodou! Flash je přesně tak blbý, jak se od něj po všech odkladech, přepisování scénáře apod. dalo očekávat. Představa, že je výsledná verze tím nejlepším možnou, kterou se DC podařilo natočit je už sama o sobě děsivá. V tom filmu je úplně všechno špatně. Vše začíná úvodní scénou, která nás vrhá do akce, aniž by divák vůbec něco o příběhu tušil. Samozřejmě na samotný příběh ani žádný vliv nemá. Od CGI mimin už jsem začínal zarytě tušit, že bude Flash velmi bolestivá podívaná. Ten film toho chce tak moc (epičnost, multivesmír, emoce, camea, cool akce), ale ničemu z toho nevěnuje dostatek prostředků, péče a smyslu. Všechno je zbrklé, odfláklé, dramaturgicky nenavazující a zabalené do vskudku ohavného CGI (je to úroveň Ligy od Whedona). Aby to nebylo málo, je tu Ezra x2, který se se svým mladším já neustále dohaduje a řvou na sebe. Ezrovi role Flashe nikdy bůhvíjak nesedla, tady ale předvádí úplně vše, aby ho diváci navždy nenáviděli. No a co ty camea? Nic. Jak Batman, tak Supergirl mají sice pár slušných momentů, ale nakonec jsou v příběhu zcela zbytečně, tedy prvoplánově kvůli cameům, protože konkurenční Spider-Man 3 měl 3 Spidermany. Nic víc. A ta digitální koláž v závěru je k smíchu a pláči. Zatímco z Cole by mohl být zajímavý nováček, Keaton měl raději nechat kostým v šatníku či si jej šetřit do lepšího filmu. Svůj návrat si však poměrně užívá, zatímco Shannon je ve filmu z povinnosti a jen kvůli prachům. Malým plusem budiž vysvětlení časového "špagetového" paradoxu, který zde sám o sobě dává smysl, zatímco zbytek vůbec. WB a DC si tento propadák se vším všudy zasloužili. Bohužel závěr naznačuje, že se nikdo nepoučil a kdyby býval Flash peníze vydělal, tenhle bordel by nikdy neskončil. 35%.

Morbius (2022)

|| PG-13 || Sony/Marvel || Rozpočet: $70 mil. || USA: $72 639 388 - ČR: 12 609 399 Kč - Celkem: $162 639 388 || Zadání znělo jasně: Natočte sólový film s nějakým komiksových padouchem ze Spiderman Univerza, aby se mohl v budoucnu se Spidermanem nebo Venomem utkat. Morbius se zdál být sračkou už od trailerů. A ejhle! Ono je to ještě daleko horší. Film se nese na vlně komiksovek z počátku tisíciletí jako Daredevil, Blade 3, Catwoman apod. Odpovídá tomu i neobvykle krátká stopáž, která často evokuje, že z filmu nedokázali tvůrci vymáčknout víc a raději to osekali na snesitelných 90 minut. Jenomže Morbiovi se podařilo nudit i na tak malé ploše. Veškeré motivace, rozhodování a chování postav, směřování celého příběhu jsou naprosto chaotické a nelogické. Postav je tu tak málo, že je šance 1:5, že se záporákem stane někdo z nich. A znovu ejhle! Bohužel k tomu dojde až po zrak devastující hodince, kdy je vám úplně jedno kdo je kdo, jen aby to už skončilo. Leto si po Jokerovi připisuje další castingový fail, který nezachrání ani faktem, že tu jako jediný trošku hraje. O zbytku ani nemá smysl mluvit. Snad je, že veškerý hype kolem Keatonova Vultura byl úplně mimo a po všech přetáčkách kvůli spřeházeným premiérám MCU filmů a multivesmíru nedává jeho přítomnost ani smysl. Sony jednoduše z diváky naprosto vyjebal a je jen dobře, že na rozdíl od Venoma mu to diváci dali hned 2x sežrat. Čichám, čichám, že jejich Spider-vers půjde znovu do kytek. 35%.

Moonfall (2022)

|| PG-13 || Lionsgate || Rozpočet: $150 mil. || USA: $19 060 660 - ČR: 2 925 176 Kč - Celkem: $42 991 436 || Po zhlédnutí, vlastně ještě během něj, jsem měl tak neskutečnou chuť vyjmenovat všechny kokotiny, které ve filmu vůbec nedavají smysl, ale zjistil jsem, že by psaní zabralo víc než je stopáž filmu. A já nehodlám o Moonfallu přemýšlet déle než 5 minut. Katastrofický žánr je mé největší guilty pleasure, jelikož jsem někdo, kdo stavil 2012 na vrchol tohoto žánru, dokud ho nesesadil Greenland a tudíž odpustím filmu mnoho logických lapsů, když mě dokáže dostatečně nakrmit CGI destrukcí a permanentně staženou řití. Co však nesnesu je, když mě film tahá za nos a nabídne mi úplně něco odlišného, než na co láká v trailerech. Tedy čekali jste na přepálenou destrukci s padajícím Měsícem? Zapomeňte! Měsíc se tu sice skutečně rozpadá (a to dokonce už od začátku, což je malé plus), ale těch CGI scén jsou tu asi 2 (slovy dvě, římsky pak II), které ke všemu vypadají jako by jen někdo testoval novou RTX grafiku s animací ve Photoshopu - přesně tak, v programu, který není na animace uspůsobený. Hnus jeden fialovej! Tzn. vše v co diváci aspoň trochu doufali je buď hnusné, a nebo vlastně vůbec není. Čeho tu však jsou dvě prdele jsou tupé, debilní a nesympatické lidské postavy, kolem kterých se točí ještě debilnější podzápletky odehrávající se na ještě tupějších místech a situacích, které vám lezou na nervy od začátku. Co je však od filmu opravdu podpásovka je, že to s nima myslí vážně a vám je ke konci ještě jednou připomene, abyste měli pocit, že vše do sebe zapadá. Jediné, co do sebe zpětně zapadá jsou trosky Měsíce, který se vrátí na svou oběžnou dráhu (spoiler? nasrat!). Po Emmerichových propadácích jako Geostorm a Den Nezávislosti 2 podezřívám němčoura z demence a propadnutí ňákým vesmírným konspiracím. Přitom z těch námětů se stále dá uplácat solidní blbina, ke které nepotřebujete víc než renderovací farmu a kupu peněz. Co je na tom tak těžkého? Lví brána měla raději Moonfall odpískat a odepsat projek na pojišťovnu kvůli covidu. Takhle se v Hollywoodu točí filmy! Na závěr se ani nestydím, že jsem si Moonfall stáhl. Naopak jsem rád, že díky mě tvůrci zkrachovali a k podobným zločinům se na dlouho nepřiblíží. 20%.

Enola Holmesová (2020)

|| PG-13 || Netflix || Rozpočet: N/A || Na začátek uvedu, že ačkoliv nejsem fanoušek Mille Bobby Brown ani Stranger Things, snažil jsem se být objektivní a nezaujatý. Tak nejprve pozitiva…no to je asi tak všechno. S každým jejím pohledem a mrknutím do kamery jsem chtěl ubírat jeden bod. Asi po deseti minutách mi došlo, že jsem dávno v mínusu a musel jsem názor přehodnotit. Přítomnost Sherlocka Holmese v podání vzhledově dobře / herecky zle obsazeného Cavilla to mírně zvedala. Ovšem vzhledem k faktu, že je v příběhu jen pro zdůraznění jejich příbuzenského vztahu, mě jeho existence přišla úplně zbytečná. Ale dobře, film se jmenuje Enola Holmes. Jenomže holka je největší slabinou nejen v obsazení, ale i ve scénách, kde jí mám věřit, že případ vyřeší. Celé to na mě působí jako Disneyho televizní parodie pro velmi nenáročné publikum, které ani nechce sledovat klasickou detektivku, ale pitvořící se MBB. Proto se v půlce změní i samotný hl. případ v linku s mladým hošíkem, což se později scénáristé pokoušejí zoufale poslepovat dohromady. Na detektivkách je vždy nejzábavnější samotné rozuzlení případu. Tady je to největší zrůdnost a vrchol neumětelství. Co mě má potom nutit k opětovnému zhlédnutí nebo pokračování? Jedině, že by Cavill dostal mnohem, mnohem větší úlohu a Enolu zavřel to té internátní školy. Netflix znovu dokazuje, že je bez talentovaných, ostřílených tvůrců v háji a sám nic neumí vykouzlit. Celá jeho letošní nabídka, která má nahrazovat prázdná kina, je zoufalství, jenž mi rozmlouvá předplatné na další měsíc. 30%.

Charlieho andílci (2019)

|| PG-13 || Sony || Rozpočet: $48 mil. || USA: $17 803 077 - ČR: neuvedeno do kin - Celkem: $70 960 003 || Holky, holky. Co jste vyváděli, že je stará verze od McG jako inteligentní popcornová pecka?! Jako holčičí výplach (žádný dvojsmysl) je to možná docela snesitelné, plné tuctové akce, sexy andílků a svižné stopáže. Jestli se to chtělo držet zavedené série a šířit poselství silných hrdinek, pak to selhává na plné čáře. O holkách se nedozvíme vůbec nic. Jsou to agentky, hotovo! Ani nepracují spolu, čímž aspoň mohli ospravedlnit chybějící seznamování. Naomi Scott je ofiko andílek až na konci, ale během 2 scén je z laborantky trénovaný špión. U Kristen někdo zapomněl, že nemá smysl pro humor, přesto je jediná, která střílí fórky a divně se xichtí. Ta třetí mi pod tunou make-upu přišla jako CGI charakter. Co mě dost zarazilo byla přehnaná brutalita vůči mužům. Střílejte si záporáky jak chcete, ale zabít jednoho nevinného securiťáka elektrošokem je silný kafé i na Bonda. Asi je to normální. Celé to vypadá jako dražší televizní pilot k nastartování původního seriálu. Kdyby ano, možná bych si dal druhý díl a druhé pivo. Jako film, který měl ambice zautočit na světová kina je to obří propadák dokazující, že ani pubertální holky o nic takového nestojí. 40%.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

|| PG-13 || Sony || Rozpočet: $110 mil. || USA: $80 001 807 - ČR: 13 983 969 Kč - Celkem: $253 890 701 || Hrůza. Nejnudnější blockbuster r. 2019. Nudné postavy, nudný příběh, nudná akce, nevyužité CGI, humor, prostě nic. Je složité hodnotit film, který se rychle vykouří z hlavy jako tento. Chemie mezi Hemsworthem a Thompson se po Thor 3 úplně vypařila a hrají jakoby se 10 let neviděli. Zbytek osazenstva je jen do traileru a abychom pochopily, že jsme tentokrát v Anglii. Což je úplně zbytečně, když se s každou scénou skáče po světových lokací jako na trampolíně. To je vlastně jediné pozitivum. Stopáž tak uteče rychleji, jinak by film nudil ještě více. Co bych dal za MIB 2. Čekáte odkaz na J a K? Je tam! Hrozně trapný. Je to zkrátka nejzbytečnější sequel/remake/reboot...prostě film, který bude fungovat max. jako kulisa, kterou si pustíte při společenských hrách, sexu nebo chlastačce. Trochu drahá kulisa za 110 mega, ne? Jo počtka, je to Sony. 40%.