Na nože (2019)

|| PG-13 || Lionsgate || Rozpočet: $40 mil. || USA: $110 237 095 - ČR: 8 805 259 Kč - Celkem: $214 837 095 || Bez pochyby jedna z nejlepších klasických detektivek vůbec. Rian Johnson už není tím režisérem Star Wars, ale "Nožů". Úvod se nese v klasickém duchu vražda - místo činu - výslech podezřelých. Takže první 20 minut může působit, že není s čím novým přijít a trochu se vleče, což spolu s dalším vývojem je ku prospěchu, protože je kam stoupat. Johnson režíruje na oscarové úrovni a skvěle se doplněje hudbou svého bratra. Snad pochopil, že je lepší se držet vlatního rybníčku, než lést do producentské žumpy jménem Star Wars. Studio Lionsgate drží v ruce neskutečně žhavou katru. SPOILERY. Takže asi po 20 minutách následuje první zvrat proti klasickým detektivkám (Orient Expres), kdy známe vraždu i "vraha" a vše nabírá úplně jiný směr. Rozkošná Ana de Armas si krade doslova celý film pro sebe a herecký talent z ní doslova stříká (pochopíte). Craig hraje jižanského "Poirota" s vervou a správnou dávkou drzosti. Zbytek až na Evanse dělá spíš křoví, ale každý dostane prostor se projevit. Současná politika USA je naznačena decentně, stejně jako zaslepený život boháčů. Ta opravdová zápletka vlastně dost připomíná korejského Parazita. Když už si říkáte, že to dopadne přesně jak se to vyvíjí, dostanete další facku a další zvrat. A do konce zbívají ještě dvě. Konec mi udělal neskutečnou radost tím, jak zvládl prodat "vše dobře dopadlo" originálním a sakra napínavým způsobem. Při poslední scéně "Můj dům, moje pravidla" jsem se už nemohl přestat culit. 100%.

MOST! (2019) (seriál)

|| Česká televize || 15+ || Bez pochyby nejlepší český seriál posledních 10 let. Čím to je? Satirou, správně uchopenou současnou problematikou, tragikomickými postavamy, soundtrackem a překvapivě atraktivní lokací Most. Buď vás to po první epizodě pohltí nebo to můžete vypnout. Odvaha, originalita a zručnost tvůrců, která se moc nevidí, je obdivuhodná. Už v Okresním přeboru předvedli, jak zachází s všednímy problémy a prostýmy lidmi na okraji společnosti. Někteří nechápou, že tvůrci nejsou ti, kteří chtějí urážet Romy, homosexuály apod., ale jejich postavy, které to dělají. Čož dodává jejich smyšlenému životu skutečnost připomínající někoho, koho známe. Každá postava dostane příležitost se předvést, nejlépe s chytlavou hláškou, a divák se snadně orientuje, kdo je kdo. Je to opravdu rozmanitá komunita. Každý díl se navíc řítí do nevyhnutelné propasti jsem nevěděl jestli se smát nebo bát. Řemeslná stránka je na evropské úrovni na rozdíl od zbytku ČT a hlavně ostatních stanic. Takže se na to bude dát dívat opakovaně nejen díky nikdy nevymizejícímu společenskému problému. 90%.

Encyklopedie akčního filmu (2019) (pořad)

Skvělý pořad a ještě lepší knížka, jejíž hrdým majitelem jsem a která s tímto projektem souvisí a na běžném trhu se jen tak nevidí. Bez ohledu na to, že je těžko k dostání. Láska k akčnímu žánru je na Vás vidět a proto je potřeba mladým připomenout, že "akčňák" není jen přepálená komiksovka. Jen tak dál...

The Mandalorian - Kapitola 8: Vykoupení (2019) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Povedlo se! Důstojné zakončení skvělých posledních 3 epizod. Když je od začátku očekávání téměř na nule, pak potěší jakékoliv vyvrcholení. Konečně můžu říct, že jsem se o postavy zajímal, bál a fandil jim. Odpovědělo se na většinu důležitých otázek, ale zůstalo jich dost pro další sérii. Taika Waititi se s tím umí poprat. Takto měla vypadat hned první epizoda nebo alespoň druhá polovina série. Scéna s nešikovnými Stormtroopery, z nichž jeden je sám Taika, je geniální. Závěr je epický vrámci možností. Povedlo se vytvořit vztah hl. postav mezi sebou stejně tak i hl. postavy samotné. Do té doby byli jen do počtu pro jednu epizodu. Stále se však nepovedlo vytvořit dostatečně nebezpečného záporáka nebo hrozbu. 85%.

Le Mans '66 (2019)

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $97,6 mil. || USA: $117 376 605 - ČR: 29 277 202 Kč - Celkem: $225 260 458 || Ještě teď cítím benzín pod nosem. Neskutečně našlapaná automobilová pecka, která nenudí ani v jedné ze 152 minut. Pokud by měl někdo pocit, že ano, tak ho hned čekají scény z okruhu, autodílny nebo kanclu Forda II. Ono snad i ten původní český název "Na plný plyn" vystuhuje film mnohem lépe. Tady se jednuduše nebrzdí (kdo viděl, pochopí narážku) a vše se řeže v plné rychlosti. Zavěrečná 30 minutovka Le Mans je jeden velký koncert jako v Bohemians Rhapsody. Prostě ještě našlapanější, než zbytek s mnoha nečekanými zvraty (NEZJIŠŤUJTE SI VÝSLEDKY!!!). Kamera se drží hned za zadkem legendárního GT40 s hrající šedesátkovou hudbou. CGI jsem nikde nezahlédl. Bale a Damon jsou pro mě další Pitt a DiCaprio. Bratři "na přeshubu", kteří jediní se zvládnou respektovat. 3. hl. hercem je samotný Ford GT40 jako symbol amerického závodnického průmyslu 60. let. Každý další tu má holt menší prostor na plátně, který však využili všichni na 100%. Balova žena, jeho syn, Ford II, Fordův právník, Enzo Ferrari. To čím u mě Rivalové (2013) trpěli - málo aut - je tu vykompenzováno na 10 let dopředu. Nejvíc zamrzí, že nás podobný film od Foxe pod Disneym už nemusí čekat. Beru to jako rozloučení s grácií. 100%.

MovieZone Live! (2010) (pořad)

Zapracujte na zvuku a použitých záběrech a bude to za 100%. Jinak je tohle lepší forma sdělení novinek a zajímavostí, než číst dlouhé odstavce.

Dunkerk (2017)

|| PG-13 || Warner bros. || Rozpočet: $100 mil. || USA: $189 740 665 - ČR: 37 904 024 Kč - Celkem: $526 940 665 || Lze ještě dnes natočit originálním poutavým způsobem válečnou operaci 2 sv. v.? Ano! Namísto nudného seznamování s hrdiny a okolnosti jsme hned vrtženi do největší válečné záchranné operace v dějinách. Atmosféra zde působí hutně i bez záběrů na nepřítele, střeva a velké přestřelky. Nolan se šikovně vyhnul tomu, co by mu rating stejně nedovolil. Raději se za 100 mega slušně vyblbnul na francouské pláži a v oblacích, aby nám naservíroval jednu 100 minut dlouhou akční scénu rozdělenou do 3 časových linií. Každý z herců tu má i na malém prostoru možnost zazářit a ukázat svou motivaci. Kamera a hudba je kapitola sama o sobě a jedná se o sekundární vypravěče, kteří stupňují v tu správnou chvíly. Je obdivuhodné jak dokáže Nolan do jakéhokoliv žánru propašovat svůj rukopis. A diváci mu to baští. 90%.

Thelma a Louise (1991)

|| R || MGM || Rozpočet: $16,5 mil. || USA: $45 360 915 - ČR: N/A - Celkem: N/A || A pak, že nejde natočit poutavý neurážlivý feministický film. Ridley Scott se toho chopil se skvělou režií a dynamickou kamerou, která perfektně sedí do americké road movie o dvou kamarádkách, které se vzbouřili proti mužské tyranii. Nikdo se tu nesnaží nikoho urážet jako v současných pokusech a neustále dokazovat: "Já jsem žena!". Ba naopak se tu k mužům ani zdaleka nechovají jako oni k nim. Dvě holky zkrátka potřebovaly "menopauzu" a naneštěstí narazily jen na nevychovaná hovada snažící se je dostat do postele. Sarandonka a Davis se chopily svých rolí na maximum a divák jim věří každé rozhodnutí, jenž vyvrcholí v notoricky známé dojemné finále. Keitel naopak hraje jedinou opravdu kladnou postavu detektiva, jenž se snaží pochopit jejich činy a dokazuje, že ne všichni muži musí být zlí. Pitťák jako mladý fikaný holoubek potěší v jedné ze svých prvních rolí. Vzít takhle ožehavé téma, aby výsledek působil tak klidně a pohodově? Holt skvělá režie. 100%.

Joker (2019)

|| R || Warner bros. || Rozpočet: $55 mil. || USA: $333 985 454 - ČR: 84 606 709 Kč - Celkem: $1 066 685 454 || Čekání na nejlepší film roku 2019 je u konce. Todd Phillips a Joaquin Phoenix (a Scorsese) nám naservírovali to, po čem jsme od Temného rytíře toužili. Temnou depresivní eRkovou "komiksovku" s Jokerem. Ono právě napojení na DC komiks by mohlo být i zbytečné. Stále se nemohu rozhodnout, zdali ho hodnotit jako DC nebo jako psycho-drama. Avšak kdo uvidí film až do konce, pochopí proč je důležité ho brát jako DC komiks. Phoenix předvádí nejlepší výkon ve své kariéře a dokazuje nám, že na tom dlouho dřel. Celý příběh se točí jen kolem něj a ostatní jsou vlastně jen "přihrávači" v jeho temném životě k jeho zešílení ("All I have are negative thoughts."). DCčko nám znovu dokazuje, že si umí vybírat i skvělé skladatele, kteří složí zapamatovatelnou hudbu, která dokonale prokreslí atmosféru. Islandská Hildur Guðnadóttir se v tomto roce znovu předvedla a důstojně zaujala místo po zesnulém Johanu Johansonovi (Sicario, Příchozí). Kdo viděl Černobyl, hned ji zaregistruje. Ostatně s ním Joker mnoho sdílí. Dramatický oblouk, intimnost, schnilou společnost, násilí, šok, hořký závěr a autora původně komedií. Kamera dokonale zachycuje New Yo...ehm...Gotham, aniž by si musela vypomáhat CGI vylepšením (samozřejmě, že je NY upraven), ale decentně a vy věříte, že to místo existuje. SPOILERY. Jak nám naznačil Ledger v TDK, že se s Batmanem propojují ("You complete me."), tak zde nám to dává mnohem větší význam. Thomas a Bruce Waynovi (včetně De Nira a Beetz) tu sice mají malé role, ale zato zatraceně důležité pro pochopení proměny Jokera. Navíc každá vražda má opodstatnění. To mnoho záporáků říct nemůže a střílí jen, aby se vědělo, že je zlý. Závěrečná scéna oslavy násilí a zrodu Batmana je slušným mindfuckem a pominuli origin z komiksu, pak dává naprosto logický smysl. Je to ten impulz, o kterém Joker mnohokrát mluvil (ve všek filmech) a záminkou ke vzniku hrdiny, který město spasí (je to ten "vtip" v poslední scéně). Joker je filmem, který nepotřebujeme, ale zasloužíme si ho. Buďme rádi za odvážné nápady a ještě odvážnější šikovné tvůrce. Není důvod si šetřit plné hodnocení, když už letos nic lepšího nedostaneme. 100%.

Avengers: Infinity War (2018)

|| PG-13 || Disney/Marvel || Rozpočet: $321 mil. || USA: $678 815 482 - ČR: 100 013 233 Kč - Celkem: $2 048 359 754 ||(Obsahuje Spoilery, které už snad znáte) Největší komiksovka všech dob (spolu s Endgame), největší akční blockbuster, film s nejvíce hereckýma hvězdama, peníze tu stříkají ze všech záběrů atd. To by mohlo na vysoké hodnocení stačit. To proč si ho doopravdy zaslouží je záporák Thanos a grandiózní finále s hořkou chutí na úrovni Impérium vrací úder a Pomsta Sithů. Nedokážu uvěřit jak se podařilo tvůrcům a převážně scénáristům narvat do 2,5h bijáku tolik oblíbených postav a každé dát dostatek prostoru zazářit s tím, že ty hlavní mají největší kus koláče. Zárověn se Infinity dokázala narozdíl od Endgame vyvýjet nepředvídatelně. Krok za krokem sledujeme Thanosovu honbu za kameny nekonečna, aniž bychom čekali, že si v závěru luskne. Je těžké to hodnotit s odstupem, ale já to v kině opravdu nečekal. Na druhou stranu mi bylo jasné po odchodu z kina, že se postavy musí vrátit už jen kvůli smlouvě. Ty opravdové smrti tu fungují mnohem lépe, než v Endgame (mimo Tonyho), protože se neopakují a mají větší emocionální dopad. Srovnejte smrt Gamory a tu stejnou scénu s Black Widow. V Endgame je zase se smrtí vše jinak, ale zde to hodnotím jako samostatný film. Nic to nemění na tom, že se jedná o nejodvážnější závěr v MCU a blockbusterů obecně za posledních 10 let. MCU jsou pohádky se šťastnými konci. To neznamená, že tak musí skončit všechny a když si to situace žádá, je třeba přitvrdit. Sami si odpovězte, na který konec v MCU sérii si nejvíce pamatujete. Škoda jen opět slabší hudby, místy vynucených vtípků (Strážci jsou pořád top) a přemíry CGI (spíše z produkční důvodů utajit spoilery). 90%.