Vychováni vlky (2020) (seriál)

Nové (nejen) Ridleyho sci-fi AKA točíme se v kruhu. Na jedné straně tu máme Otce a Matku, jejichž úkol spočívá ve vychování nové generace lidí, a na straně druhé máme Mithraisty - náboženský kult, jejichž repliky by se všechny daly shrnout do fráze "Deus vult"... v tomhle případě teda spíš "Sol vult". Zajímavé je tu to, že napříč seriálem vlastně ve finále nedostaneme jasnou odpověď, kdo jsou ti "hodní" a kdo jsou ti "zlí". Otec je zde tou klasickou fan favorite postavou, zatímco vnímání Matky, alespoň v mém případě, dost kolísalo, vzhledem k jejím rozhodnutím - ona je tu ten hlavní rodič s velkým H. Dětský protagonista Campion (ne, fakt to není Champion, i když to k tomu dost svádí) mě štval svým přehnaným pacifismem, ale jinak byl fajn. Zlatý hřeb večera: Travis Fimmel... konečně jsem ho viděl někde jinde než ve Vikings a velmi jsem si užíval, když byl na scéně. Moc se mi ale nelíbilo, kam se jeho příběh, hlavně ke druhé půlce seriálu, upínal, ale vyvažovalo to pro mě to, jak skvěle to hrál. Tolik o postavách... za zmínku ještě stojí znělka seriálu, kterou jsem si hned oblíbil. Zajímavé postavy se tu mísí s trochu zmateným, občas WTF-momentovým, dějem (hlavně poslední díl), takže to není žádná pecka, v jakou jsem původně doufal, ale vyložená prohra to taky není. Slabších 7/10.

Defending Jacob (2020) (seriál)

Depresivní sonda do takové normální americké rodinky... nebo ne? Je až neuvěřitelné, jak realisticky se chovají všechny postavy. Chris Evans to celé táhne a po filmu Na nože a tomhle díle už se vůbec nebojím, že po Kapitánu Amerikovi už nebude mít na herecké scéně co nabídnout. Dává si to s přehledem a za každou cenu prostě jen dělá to, co je v názvu seriálu. Michelle Dockery si mě získala až v posledních dílech, kdy jsem zíral, jak skvěle hraje a šťaví situaci svého charakteru na dřeň. J. K. Simmons, který se objeví trochu později, je skvělým zpestřením a jestli se dočkáme druhé série, doufám, že ho dostaneme ještě víc! A borec na konec... Jacob, i když borec asi nebude to nejvhodnější pojmenování. Ač je středobodem celého děje a ač se kolem něj točí spoustu věcí, občas mě až dokonce štval a měl jsem sto chutí dát mu pár facek. K této "tragické" rodině přidejte paletu tmavých barev, depresivní atmosféru, "osudovou" hudbu a dostanete Defending Jacob... jděte do toho!

Volání divočiny (2020)

Starý dobrý Harrison Ford a digitální pejsek sympoš, co víc chcete? Velkolepou krajinu? Je tam. Grandiózní hudbu? Dá se. Smutné pohledy a dojemné osudy, které vás dostanou? Hell yeah. Ve skrze jde o klasickou dobrodružnou jízdu, kterou se protlouká náš psí hrdina jako horskou dráhou - jednou je na hoře, pak dole, zase nahoře, znovu dole a nakonec je to ten největší motherfucker v celém zvířectvu. Mě osobně by jistě uspokojilo víc té depky, víc bezmoci, ale věřím, že pro cílovku (děti) je to nadávkované akorát. Ford jako samotář, který hledá vnitřní klid je naprosto ok a přirozeně mu fandíte. Jen škoda, že jeho dějová linka a poslání vpodstatě vyšumí do prázdna a zasekne se na mrtvém bodě. Zkrátka pro milovníky psů must see záležitost. 8/10

Karamazovi (2008)

Nadchlo mě to. České filmy obecně nemám nějak extra v lásce, hlavně asi tím, že většina takových filmů, které jsem viděl, byly klasické hloupé komedie. Od Petra Zelenky jsem do teď nic neviděl, ale díky kratšímu výzkumu jsem si hned uvědomil, že to asi bude mít úroveň. Už jen ten nápad, neudělat Karamazovi pouze jako "historický film" (vím, že to není to správné slovo, ale žádné jiné mě teď nenapadá), ale uvést to jako film ve filmu (nebo spíš divadlo ve filmu), byl dost zajímavý. Herecké výkony byly super, to divadelství tomu dodalo šťávu. Taky bych chtěl vypíchnout hudbu, která byla tip ťop dramatická... dost na mě zapůsobila a bude mi znít v uších ještě dlouho. Mimo divadelní části filmu to na mě působilo tím správným naturalistickým dojmem díky povídání "o ničem", poměrně hojném výskytu (nepřeložené!) polštiny a taky díky častému užívání roztřesené kamery v pohybu. Drobný spoiler: v podstatě na začátku filmu vidíme v kufru auta zbraň, takže jsem schválně čekal, podle principu Čechovovy zbraně, jestli se bude střílet, a když už jsem se u konce těšil, že si tady budu moci postěžovat, že to nedodrželi, tak přecijen vystřelili, sakra! 7,5/10

V síti (2020)

91% na ČSFD... už tohle číslo ve mně vyvolalo skepsi, že to přece nemůže být až takhle dobré a šel jsem na film s mírnou opatrností a možná mi celé moje skeptické uvažování nad tímhle filmem nějaký ten bodík strhlo. Nejvíc to podle mě dá žákům okolo 5. - 8. třídy, ale starší se fakt nedozví nic, co by už dávno nevěděli. Odborníci, kterým je v dokumentu věnováno pár minut screentimu, neřeknou nic extra zajímavého, co by mohlo přinést jiný pohled na počínání predátorů, které vidíme ve filmu... nějaký bližší psychologický rozbor bych určitě bral jako plus. Herečkám samozřejmě všechna čest, že to zvládly bez vážnějších psychických problémů, ale musím se přiznat, že občas jim to fakt ujelo, když už to ty herečky prostě nevydržely a musely si z těch úchyláků udělat prdel. Po vizuální a pro mě nečekaně i hudební stránce to bylo celkem OK a onen dojemný peek filmu na mě dokázal zapůsobit. Je to fajn, kvituji některé nápady, ale není to nic revolučního, co bych měl nutkání vidět znovu nebo to vynášet do nebes tak vysokým hodnocením. 7/10 PS: Za celou moji kariéru jako návštěvníka kina jsem neviděl smát se tolik lidí více jak polovinu filmu. Nevím však, jestli to vzhledem k tématu dokumentu bylo fakt k smíchu, nebo spíše smutné.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Je to hovadinka... ale co byste od zápletky "Rozešla jsem se s mou láskou, co teď budu dělat?" taky čekali? Příběh je opravdu jednoduchý, ale ten vizuál a hudba z toho dělají poměrně zajímavou podívanou. Gró filmu jsou akční scény, kdy si to Harley rozdává s několika zlounama hezky melee. Scénář kašle na logiku a plně se podřizuje scénám, které tam prostě chtějí, ať se děje, co se děje. Celé to tahá Margot Robbie a snímek by se spíš měl jmenovat Harley Quinn, protože tým Birds of Prey tu vidíme až v posledních minutách, a nějakou podivuhodnou proměnu Harley Quinn tu také moc nenajdeme... občas se to pokouší otírat se o tóny nějaké vážnosti, uvědomnění Harley, ale nakonec to vždy utnou nějakým vtipem a ve výsledku to pak nefunguje tak dobře, jak by mohlo. Je to průměrná jednorázovka, kterou podruhé asi nikdy neuvidím, ale když vypnete mozek, věřím, že si to můžete užít a vyždímat z toho všechnu radost. 6,5/10

Králíček Jojo (2019)

Waititiho začínám mít rád čím dál víc... tentokrát nám nadělil satirickou komedii s originálním nápadem. Jestli se najdou social justice warrioři, kteří budou mít s tímto snímkem problém, tak už fakt nevím... film i přes svou tématiku nemá nijak zvlášť černý humor a ani se moc nepouští do kontroverzních vod. Chtěl bych vyzdvihnout dětské herce, hlavně Joja, kteří si to neskutečně dávají a rovnají se i Hitlerovi, který mě velmi bavil. I přes pár vážnějších a dramatických scén si to stále drží hlavně tvář komedie, neboť ony vážnější scény nejsou ani nijak zvlášť emocionálně vypjaté. Ve výsledku se jedná o fajn oddychovku a jsem rád že jsem viděl snímek o takovém tématu. Popisování židů a rusů zoofilů geniální. 8/10

Dolittle (2020)

Hlavní problém této dobrodružné pohádky je to, jak je to vlastně strašně hloupé a jednoduché. V dnešní době, kdy už většina pohádek není pouze pro děti, tohle dílo moc neobstojí. Humor tvořila z 99% zvířata a jejich chemie s RDJ, občas vtipné, často klasické vtípky hlavně pro mladší publikum. Pár slušných nápadů se zvířaty to mělo (šachy a problém s drakem), ale očekával jsem trochu víc. Po vizuální stránce to bylo pěkné a mrzelo mě, že nezasněla píseň z traileru. Snad se náš Tony příště objeví v něčem lepším a dospělejším. 4,5/10

Na nože (2019)

Po dlouhé době parádní zábavná detektivka. Když už to vypadá, že je vše vyřešeno, zase se objeví další díra v díře tohoto perfektního donutu. Komediální stránka vůbec nevytrhuje z děje a nepodrývá "vážnost" filmu. Přízvuk Daniela Craiga byl perfektní a strašně příjemný na sluch, Chris Evans zase ukázal že umí hrát i někoho jiného než Capa... dohromady je to super poutavá záležitost. Jsem rád, že už máme oznámené pokračování, na které se už teď těším. A chci sakra vědět, z jaké země teda je ta Marta?! 9/10

Irčan (2019)

Pomalá a klidná jízda. Je to hlavně taková pocta pro veterány De Nira, Pacina a Pesciho. Celé je to krásně plynulé a ke konci emotivní, když se De Niro ohlíží za některými svými rozhodnutími. Vidíme zde z velké části i prosté, lidské stránky velkých mafiánů, které hřejí u srdce a často mě jejich výkony nutily zapomínat na jejich profesi a pohlížet na ně jako na hodné dědečky. Hudba je pěkná a vtáhne vás do doby. Scéna s rybou v autě byla bombová a celkově si mě nejvíce získal Al Pacino.. všechna čest. 8/10