Temný rytíř (2008)

Temnější, smutnější a osudovější než předchozí Nolanův snímek. Batman, potažmo Bruce Wayne tentokrát nebojuje proti své minulosti, ale pořádně s ním cloumá myšlenka budoucnosti… tedy že nemůže být Batmanem věčně. Musí najít někoho, kdo zajistí řád a spravedlnost v Gothamu místo něj, někoho, kdo pro hrdinství nebude potřebovat masku. Tímto člověkem má být Harvey Dent, který je zpočátku opravdu „bičem zločinu“. Na scénu pak ale přichází Joker, který má pro Gotham jinou budoucnost – chaos. Nelze jej uplatit nebo zastrašit, nelze s ním vyjednávat. A díky tomu všemu je Joker celou dobu, skoro až do závěrečných titulků, o krok napřed jak před Batmanem, tak před komisařem Gordonem, a celý film je tak natřískaný nejistou a napínavou atmosférou. Ani akce vůbec není pozadu… máme tu líbivější souboje Batmana proti více nepřátelům, kde díky práci s kamerou vidíme přece jen o trochu více než v prvním díle. Pak tu máme krásně vypointované scény podtrhující to, že nemůžete věřit nikomu. A v neposlední řadě taky jednu silniční honičku, která je naprosto dechberoucí a nezačne nudit ani na chvilinku, byť trvá tak dlouho. Velkým obratem oproti prvnímu Batmanovi od Nolana je i vyprávění příběhu. V Batman začíná se často vysvětlovalo pomocí slov víc, než by bylo nezbytně nutné… naopak zde se nám toho Nolan snaží verbálně odkrýt co nejmíň, což je jistě rozumný krok, protože to krásně nahrává záporákově nátuře. Heatha Ledgera jakožto Jokera vlastně vidíme tak často, až se divím, že spadá do kategorie vedlejší herec, za kterou, mimochodem, dostal Oscara… a naprosto zaslouženě! Opravdu tu přehrává všechny… i Christiana Balea jakožto Batmana. Vlastně i co se týče široké veřejnosti, si myslím, že když se řekne Temný rytíř, všichni si jako první představí Jokera. Nutí mě to k zamyšlení, jestli je to dobře nebo špatně, nebo úplně jedno. Nenechám ale všechnu slávu Jokerovi, a ještě zmíním i komisaře Gordona, který si od minule výrazně polepšil a je zde skvělou postavou zastupující „obyčejné lidi“, a taky Harveyho Denta, jehož charakterový vývoj je nadmíru uvěřitelný. Zároveň si znovu nemohu odpustit, abych krátce nezmínil i Alfreda, který Bruce postrkuje vždy tím správným směrem a je to prostě frajer. Temný rytíř je poctou pro současný filmový průmysl a své postavení mezi nejlepšími filmy všech dob (alespoň na ČSFD) má naprosto oprávněně. A vzhledem k tomu všemu nemohu jinak, než jej umístit na první příčku v žebříčku všech Batman filmů. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman začíná (2005)

Máme tu první část Nolanovy trojdílné skládačky. Jediná scéna zde nepůsobí navíc, střih přeskočí všechno „nedůležité“ a pokaždé ihned vhodí diváka do děje. Díky tomu má film rychlé tempo a ty dvě hodinky a něco utečou jako voda. Hudební doprovod je zapamatovatelný a velkolepý… spolu s dalšími aspekty tak dokazuje, že už nejde o pouhou komiksovou, barvičkovou a šílenou podívanou. Tohle je pořádný blockbuster, který vůbec není jen pro izolovanou skupinu lidí (v tomhle případě fanoušky komiksů), ale užije si ho kdejaký milovník klasických akčňáků a, především v první hodině filmu, dobrodružných výprav kamsi daleko do Asie. Celý úvod a výcvik je jednou z nejlepších „tréninkových montáží“, jakou jsem kdy viděl. Trénink tělo na tělo je tu harmonicky propleten s hlubokými myšlenkami zprostředkovanými úžasným Liamem Neesonem, který jakožto Bruceův mentor funguje na jedničku. Právě díky němu je Batman po dlouhé době tou nejzajímavější postavou v Batman filmu, protože jsou nám poutavou formou ukázány jeho trable a to, že se musí nejdřív postavit vlastním démonům, než bude schopen začít s nápravou Gothamu. Rozpor mezi mentorem a žákem pak zapříčiní potřebný vývoj Bruceova charakteru a nesledujeme tak celou dobu toho „stejného člověka“, což ještě víc prohloubí náš vztah k němu. Kromě tohoto perfektního dua tu máme ještě komisaře Gordona (vlastně teprve seržanta, i když… ve výsledku spíš už poručíka), Bruceovu dětskou lásku a bojovnici za spravedlnost Rachel, a nakonec strašidelného Scarecrowa. Ti nemají ve filmu zas tolik prostoru, ale i přes to má každý svůj charakter, a tak není problém se s nimi během sledování „sžít“ a tím pádem si i užívat jejich přítomnost na plátně. Čestnou zmínku si ještě zaslouží Michael Caine jakožto Alfred, který je brilantní a každá jeho věta je jeden čistý průstřel za druhým. Děj samotný je ve filmu krásně vysvětlen, takže se v něm jen těžko ztratíte. Je ale pravda, že občas je něco vysvětleno opravdu až „pro debily“, kdy lidé doslova říkají „popis pracovního postupu“ záporákova plánu, ale nijak zvlášť mě to nerušilo. A takový je počátek jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman a Robin (1997)

Režisér Joel Schumacher si drží podobný standard jako u předchozího Batmana… Akorát je Batman lepší… a Robin je stále stejně otravný… a zjevně platí, že čím víc superhrdinů, tím víc… superhrdinů! Protože Batgirl je tu jenom proto, aby se feministicky vypořádala s Poison Ivy, neboť ta si podá jakéhokoliv muže pouhým dechem. Naši superhrdinové však přesto odmítají nosit ochranné roušky nebo respirátory, protože se to těm chlípníkům beztak líbí! Tak… úchylnou linku si můžeme stejně jako u předchozího filmu odškrtnout a teď přichází ta akční část, kde Carreyho šílenost vystřídaly Schwarzeneggerovy bicepsy a tricepsy a kvadricepsy a… však to znáte. A já byl spokojený a Mr. Freeze jsem si užíval. Akorát z toho jeho ledového humoru mi už po nějaké době běhal mráz po zádech. Paradoxně mě tedy padoušský ansámbl zaujal více než Bat-rodinka, a to i přes to, že ta se rozrostla o milou Alfredovu neteř, která si libuje v sebevražedných závodech na motorkách. Použití Alfreda a jeho věku pro snad jedinou osobní a emoční linku beru jako velmi lacinou, ale vesměs účinnou strategii. Celé je to ale jinak hodně hloupoučké a jednoduché, nefunguje v podstatě žádné napětí, ale není to tak přehnaně barevné a „moderní“ jak předchozí Schumacherův přešlap a na nic velkého si to ani nehraje. Ve filmu je pár vtipných štěků, kterým jsem se i zasmál a hokejová bitka na začátku mi přišla i celkem nápaditá. Bohužel jsem tento film i tak nucen poslat k ledu… zase ten Arnold, ach jo. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman navždy (1995)

Nejšvihlejší Batman… v tomto případě bohužel bráno negativně. Temný a gotický Gotham z roku 1992 vystřídalo až futuristicky podivné město plné punkových barev a šáhlých záporáků. Two Face nebyl ani zajímavý, ale ani vyloženě k smíchu, takže ho jednoduše přeskočím a radši zkritizuji Riddlera, který mě kupodivu tak polovinu filmu bavil, a šílenosti Jima Carreyho podobné těm z jeho nejikoničtějších rolí (jako je například ta ve filmu Maska) mi dokázaly vykouzlit úsměv na tváři. Pak jsem si ale uvědomil, že se vlastně dívám na Batmana a přeafektovaný Carrey mi začal celkem vadit. Kdyby se film držel na šílené vlně celou dobu, šlo by nad ním uvažovat jako nad parodií, stejnou, jakou je bezpochyby Batman z roku 1966, o kterém budu psát níže, ale problémem je, že tam pan režisér Schumacher cpe i nějaké Waynovy psychické problémy, které působí, jako by byly vycucané z prstu. Ty se pak mimochodem vyřeší stejně rychle, jako se vyhrnou na povrch – lusknutím prstu (zase ten prst!). Tuto vážnější stránku filmu pak podpoří mladý akrobat Dick Grayson, nám všem lépe známý pod přezdívkou Robin. Jeho honba za pomstou a „vztah“ s Brucem jsou další prvky filmu, které jsou podávány nezajímavě a příjemně asi jako pěst na oko. Val Kilmer jako Batman je takový nemastný, neslaný, a kromě těch pár pěkně vypadajících rvaček na něm sotva najdu něco k vyzdvižení. Jeho románek s Nicole Kidman poutal do doby, než jsem od ní dokázal odtrhnout oči a, jako častokrát během filmu, zamyslel se, jaké zvrhlé a slizké dialogy mezi sebou mají. Velký přešlap… vlastně největší. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman se vrací (1992)

Temnější, přes zub času přístupnější, ale i komiksově naivnější a poněkud přehnaně zvířecí pokračování Batmana od Tima Burtona. Nový záporák Penguin tady tahá narozdíl od Jokera za delší konec a Batmana, nebál bych se říct, lehce zastiňuje. Kromě toho, že z něj jde i dneska strach a celá ta maska nevypadá nijak zastarale, je Oswald zároveň tragickou postavou, která se svým konáním snaží spíše pomstít za křivdu, než pouze páchat „zlosynství“. Pak tu máme psychicky labilní Catwoman, která v tom latexovém kostýmku vypadá trochu… jak to říct… divně, ale určitě bych věřil tomu, že z ní před těmi skoro 30 lety byli někteří hoši paf. Paradoxně se mi z této ústřední trojice jeví jako nejslabší článek právě Batman, který už prostě není tak cool jak v minulém filmu. No uznejte sami, vždyť většinu problémů vyřešil nějakými ajťáckými triky ze svého pokojíčku v jeskyni. Jinak kromě těch pár scének, kdy nakopal zadek pár cirkusákům, byl zajímavý akorát během interakce s Catwoman. Nutno dodat, že nakonec tvořili celkem roztomilé duo. Ve výsledku jsem si to užil dost podobně jako jedničku, a tak bez váhání označuji Batman se vrací za úspěšný sequel! Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman (1989)

Retro, jak se patří! Fakt mě u takových filmů mrzí, že jsem je nezažil v době, kdy šlo bezesporu o slušnou ukázku nejnovějších efektů a o akční biják roku. Od šílenosti z roku 1966 jsme se konečně rozhoupali do vážnějších vod, a je to dobře. Ty dvě hodinky rychlým tempem odsýpají a akcí se tu nešetří… a ač jde o poněkud „staromódní“ film, dokázal mě i překvapit – na začátku jsem fakt myslel, že zase uvidím tu ikonickou scénu, kterou jsme všichni viděli už několikrát, a už mě moc nebaví (To, že to tam dali o hodinu a půl později, je věc druhá.). Chemie mezi Michaelem Keatonem a Jackem Nicholsonem byla našlapaná a celé mi to trochu kazila Kim Basinger… kdyby to byla lovestory jen těchto dvou chlapáků, určitě by to bylo lepší! Nicméně Wayne jako šarmantní vtipálek, Batman jako hrůzostrašná noční můra pro zločince a šíleně vysmátý Joker splývají v příjemný trojúhelník, na němž stojí celý film. Jasně, některé scény vypadají dneska divně, někdy je to klišé, ale zastávám názor, že bychom tu „dobu filmu“ měli vždycky brát v potaz, a touto myšlenkou bych chtěl na všechny potenciální diváky apelovat - bez režiséra Burtona by totiž filmový Batman nebyl tam, kde je teď. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman (1966)

Vše záleží na tom, jak k filmu přistoupíte – pokud to budete brát vážně, jde o totální odpad se špatnými kostýmy, parodujícími neherci, nelogickými faily a super retro hudbou. Zachováte-li však zdravý rozum a budete na film pohlížet stejně jako jeho tvůrci – s humorem, film si užijete. Jde o parodii každým coulem, kde se luštění banálních hádanek předhání s absurdními scénáristickými postupy a do toho k tomu hraje svěží hudba, která celému snímku dodává příjemné tempo a rytmus. Mohlo by to být o něco kratší, ale na druhou stranu bych bat-věci a holy-hlášky mohl poslouchat klidně celý den. Zůstaňme ale nohama na zemi a připusťme si, že v mnoha případech je to až moc hloupé, a neodpustil bych si, kdybych dovolil takové parodii dostat se v žebříčku temných Batman filmů na nějakou slušnější příčku. Ale pokud máte v plánu nějakou (v dnešních dobách zřejmě nelegální) akci s alkoholickými nápoji, tak se určitě nebojte vyzkoušet tuto bizarní Fantastickou čtyřku záporáků. Ta se toho totiž nebojí a v žádném případě se nespokojí pouze s nadvládou nad Gothamem, ale rozhodne se vypořádat hned s celým světem, k čemuž jim dopomůže ten nejgeniálnější plán všech plánů. Bude ale fungovat, dokud je Dynamické duo naživu? Bude na nejchytřejšího, nejsilnější, nejvynalézavějšího a nejbatovějšího Batmana a jeho Robina stačit návnada v podobě vychytralé Catwoman, hádanka na vlákání do pasti od Riddlera, Jokerův důvtip a Penguinovy vybuchující ryby? Přesvědčte se sami! Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

WandaVision (2021) (seriál)

7,5/10. Přes našlápnutý a hlavně originální rozjezd se seriál bohužel na konci dopracoval do podoby, která je nám u ostatních MCU projektů notoricky známá. I přes to ale první MCU seriál nedělá ostudu a má v universu své místo. Jestli to bylo k něčemu, tak k tomu, že jak Wanda tak Vision pro mě konečně dostali rozměr a začal jsem jim věnovat pozornost... odteď už je v žádné Marvelovce nebudu ignorovat! Celá recenze: https://sarden.cz/2021-03-29-1500/serial-wandavision-2021

Vyproštění (2020)

Konkurence pro Johna Wicka? Zas tak bych to nepřeháněl. Nedá se tomu upřít ta vizuální stránka s celkem výrazným a pěkně vykreslujícím hudebním doprovodem a taky především akce, která je tu spolu s Chrisem Hemsworthem tím hlavním, na čem film stojí. Právě díky dynamické akci a hlavnímu představiteli jde o příjemnou podívanou, která odsýpá a nezačne jen tak nudit. Kdyby to zůstalo u tohohle, byl bych s tím absolutně spokojen a nebál bych se jít do vyššího hodnocení, ale ten příběh... a hlavně dialogy... to občas dokázalo pěkně vytrhnout z děje! Platí to jak u mladého Indiánka, tak u velkého Australana... když nám Indiánek utíká, je vyděšenej, volá o pomoc, je to super - ale jak začne vést s naším borcem nějakou deep debatu, jde to doprdele... a stejnej feel se mi potom přesunul i na Hemswortha, kdy jsem masturboval během toho jeho baletu v ulicích a zároveň facepalmoval v "komorních" scénách. Ohromný palec nahoru si to ale opravdu zaslouží za tu realistickou brutalitu, která je i mnohdy prováděna na teenagerech, což cením jakožto odvážnou věc, kterou jen tak nevidíme. 6,5/10