Po životě (2019) (seriál)

"Happiness is amazing. It's so amazing it doesn't matter if it's yours or not."

Loki (2021) (seriál)

Loki, tedy třetí a rozhodně ne poslední MCU seriál je pro mě zatím spolu s FaWS tím nejhorším seriálem z dosavadních tří, i když je dějem paradoxně jednoznačně nejdůležitější. Právě děj je to, co tam tak nějak stojí za to, jinak sledujete nezapamatovatelnou a nezajímavou akci, občas povedený humor a dialogy + hodně vyumělkovanou romanci. 7/10 Celá recenze: https://sarden.cz/2021-08-09-1934/serial-loki-2021

Tiché místo: Část II (2020)

Po tříletém úmorném čekání způsobené pandemií jsme se konečně dočkali pokračování kvalitního a originálního filmu z dílničky Johna Krasinskiho, ovšem už bez jeho přítomnosti na plátně, což tedy zamrzelo. Náhrada v podobě Cilliana Murphyho účel splnila, ale nic navíc napřinesla, spíše naopak. Oproti jedničce se také výrazně hrnou do popředí mladší protagonisté na úkor skvělé Emily Blunt, takže ani tato změna mě zrovna nepotěšila. Ve výsledku jde ale o důstojné pokračování se stále parádní atmosférou a audiovizuální vypiplaností hodnou prvního Tichého místa. Je to tedy o něco horší? Je. Rozhodně tomu ale dejte šanci! 7/10. Celá recenze: https://sarden.cz/2021-07-26-0000/film-tiche-misto-cast-ii

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

#ReleaseTheSnyderCut - důkaz toho, že má smysl být snílkem, následovníkem naděje a uctívačem Boha Zacka Snydera. Snad se někdy v budoucnu fanoušci zaslouží o lepší verzi něčeho zajímavějšího, než je právě Liga spravedlnosti. Ale k filmu samotnému... Je úplně jiný než ten z roku 2017, ksichtem i obsahem bližší k BvS a pozitivně proměnil druhou šanci pro Snydera. Není to ale bez chyby, nejde o jeden z nejlepších komiksových filmů, není to ani nejlepší "DCEU" film a rozhodně nemá nová JL na to, aby byla všude možně (hlavně na Facebooku) srovnávána s Endgame... to je hodně mimo. Je to předlouhé, místy až úmorně nudné, především začátek je bez tempa a to může diváka snadno odradit, když se podívá na časovou osu a zjistí, že ho ještě čeká 3 a půl hodiny. Kromě toho ale došlo k upgradu snad na všech ostatních frontách... postavy, jak kladné tak záporné, jsou sympatičtější, prokreslenější a víc cool. Akce určitě vypadá líp, ale stále je to místy digitální fuj fuj, takže bych ji do plusů filmu vlastně ani nezařazoval. Závěr filmu je ale příjemnou odměnou pro ty, kteří ty předešlé hodiny a hodiny vydrželi. Whedonova verze se takové epičnosti nepřiblížila ani zdaleka. 7/10. Celá recenze: https://sarden.cz/2021-04-21-2321/film-liga-spravedlnosti-zacka-snydera

LEGO® Batman film (2017)

Po úspěchu LEGO příběhu jsme dostali další LEGO film, který určitě stojí za zhlédnutí, protože určitě všichni rádi odpočíváme a smějeme se u oddychových filmů. Máme tu sice příběh, který se snaží otírat o nějaká vážnější a emociálnější témata, ale to, na čem film stojí, je rozhodně humor a nálož referencí, které nám servíruje. Důležité ale je, že si to svůj „žánr“ uvědomuje a nijak se tím netají, naopak film střílí hlášky na každou prkotinu a odlehčuje, kde to jen jde. Především díky vizuálu by se na to dalo pohlížet jako na film pro děti, ale i dospělejší publikum si zde jistě přijde na své a pochopí o pár gagů víc než mladší diváci. Film taktéž odmění několika momenty i nadšence, kteří si dali tu práci a viděli všechny celovečerní Batmany, díky čemuž jim neunikla ani jedna reference! Co se týče herců/dabérů, tak bych vyzdvihl snad jen Willa Arnetta, který si hlas Batmana dává s přehledem a je slast to poslouchat. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Liga spravedlnosti (2017)

Velký crossover superhrdinů DC, doslova Avengers studia Warner Bros. a jeho DCEU, sjednocení Ligy spravedlnosti za účelem heroické záchrany světa je… zklamání. Opravdu nechápu tu taktiku. Proč, když už se Warneři očividně pokoušeli o stejný propojený filmový vesmír jako rivalský Marvel, na to šli tak rychle a dostali jsme týmovku, aniž bychom nejdřív dostali alespoň jednu sólovku pro každého superhrdinu, abychom měli šanci je nějak poznat a vytvořit si k nim pouto. Ano, možná by to zachránila nějaká tří- a vícehodinová stopáž (která naopak uškodila BvS), ale bohužel došlo ke střídání režisérů a s tím souvisejícím škrtům ve scénáři a k přetáčkám, takže nám z toho nakonec vznikl osekaný maglajz dvou tvůrců s odlišnými vizemi, a pak se v tom vyznejte. Ale už k samotnému filmu: Ten je tak jednoduchý, obyčejný a přímočarý, že by tenhle popis klidně stačil. Chvíli se to tváří temně a vážně a najednou se to nepřirozeně přetaví ve srandičku, při které o nic nejde. Superhrdiny (kromě Batmana a Wonder Woman, které už známe z dřívějška) poznáme tak nějak pofidérně napůl, ale není čas ztrácet čas a musí se honem do akce, protože se po Zemi prochází odporný digitální panák jménem Steppenwolf. Ten se ale umí pořádně ohánět, a tak musí být oživen Superman… aby zbytek týmu naprosto přestal být potřebný. Ale když odhlédneme od mnoha problémů, co film má, je nutno říct, že právě díky té jednoduchosti a přímočarosti jde o slušnou zábavu, při níž vůbec nevadí, že třeba na chvíli usnete nebo si odejdete udělat kafe, protože o nic moc nepřijdete a absolutně nehrozí, že byste se v tom dějově nějak ztratili. I tempo je příjemně svižné, a ač jsou postavy celkem ploché, většina z nich je v pohodě snesitelná. Tento článek je ale hlavně o Batmanovi, a on je tou poslední postavou, které bych chtěl něco vyčítat. V roli takového Strýčka Sama a mentora je více než uspokojivý, a ač je při velkém finále celkem k ničemu, během zbytku filmu je „hlavní atrakcí“. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

A tady nám začíná to (ne)slavně proslulé, fanoušky neoficiálně nazývané, DCEU… Očekávání byla veliká, vždyť se stačí podívat na ten název… dva bezpochyby nejikoničtější a nejslavnější superhrdinové v jedné řežbě, a ještě k tomu proti sobě. Zack Snyder neměl lehký úkol, ale bohužel se mu to rozpadá pod rukama. Ani se mi pořádně nedaří něčeho chytit… hudba je oproti Nolanově trilogii taková nevýrazná, nemastná, neslaná… a dost monotónní, zkrátka z toho necítím tu gradaci, když je potřeba, vyjma finále. Vizuál je ve zkratce obraz přehozený temným závěsem, a to i ve scénách, kde se prostě nehodí a po nějakém čase to začne i trochu otravovat. Film má i další problém, a to je stopáž, která je vzhledem k obsahu filmu přehnaná a za mě by se určitě dalo ještě někde stříhat a zkracovat. K předlouhému pocitu ze sledování přispívá i akce, které tu moc není… alespoň příjemné na pohled je tu poskrovnu. Možná proto, že první polovina, možná až ¾ filmu, je taková nestabilní, akční i emociální finále na mě velmi fungovalo a je jedním z důvodů, proč si nemyslím, že je ten film až tak špatný. Ač to z mého psaní úplně nevyplývá, vidím pod tím tmavým závěsem i světlé momenty a určitě to nepovažuji za odpad. Jistě, je tu několik WTF momentů a Martha tomu celému nasazuje korunu, ale zrovna tahle hláška je mezi diváky/fanoušky natolik omílaná, až je mi líto jí dávat nějakou váhu při mém hodnocení. Tedy kromě závěru drží nad vodou film ještě několik věcí… postavy. Vedle chladného Bena Afflecka, který sice nedosáhl kvalit Christiana Balea, ale jeho výkon ani neurazil, stojí protivný Clark Kent, jehož novinářská práce nudila tak moc, až jsem měl chuť jeho skon na konci filmu uspíšit… i když už všichni víme, co se s ním dělo dál. Za hlavního tahouna tak považuji Lexe Luthora, který je správně švihlý a znovu o krok napřed před oběma superhrdiny. Jeho promyšlený plán je další věcí, která hází záchranný kruh jinak poměrně topícímu se filmu. Asi nemá cenu úplně říkat, zda si to zaslouží nebo nezaslouží doporučení, protože je to stejně pro fanoušky komiksovek must-see záležitost. Nicméně bych to i přes to bez výčitek doporučil. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti

Temný rytíř povstal (2012)

Epos zakončující život Bruce Wayna, jak jej dnes známe. Oproti předchozím filmům v trilogii (hlavně jedničce) se zezačátku nikam nespěchá, Nolan postrkuje děj pomalým tempem a s budováním zápletky a atmosféry pracuje v rukavičkách. Nikdy to ale během těch skoro tří hodin nespadne do nudné kaše. Právě naopak… ne každému stejně dlouhému vyprávění se podaří udržet tak napjatou a poměrně proměnnou atmosféru – především zprostředkovanou Brucem, který prožívá věci přirovnatelné k horské dráze. Střídá se v něm lhostejnost, naděje, strach a i zánik. Začátek děje však spíše přisvědčuje k názvu filmu – Batman musí povstat, protože dokonce ani jeho předchozí oběť nedokázala Gotham navždy osvobodit od organizovaného zločinu. Jeho comeback však vůbec neprobíhá hladce, a jestli byl tenkrát Joker vždy o krok napřed, tak nový záporák Bane je napřed alespoň o tři skoky. Nezná strach, nezná slitování a nebojí se rozdávat smrtící rány… pomocí drtivé fyzické síly… a to já rád. A ten jeho hlas je tak nepříjemný a ošklivý na poslech, až jsem se do něj nakonec zamiloval. Z těch několika střetnutí musím vyzdvihnout jejich jedinečný souboj tělo na tělo, jehož poetika byla natřískaná emocemi, bolestí a strachem. Bohužel to od Banea schytal i chudák Gordon, kterého nám odstavil hned ze startu, takže za sebe většinu filmu do pole posílá schopného detektiva Blakea, který tu kope za „nezkaženou“ mladou krev. A pak je tu ještě ta nepěkná věc, tedy že ve všech Nolanových Batmanech hraje poměrně důležitou roli nějaká žena… žena nějakým způsobem blízká k Bruceovi, a ani nyní jsem tak úplně neměl pocit, že bych si její přítomnost na plátně vyloženě užíval nebo si ji oblíbil... Tudíž ani Serena Kyle jakožto Catwoman ve mně bohužel nevyvolala moc emocí. Co mě však emocionálně odrovnalo, byl celý závěr a skon Temného rytíře. Sice ty zvraty na konci mi nepřišly nějak extra zásadní nebo zajímavé, ale naštěstí mě to ani tak nedokázalo vytrhnout z toho osudového finále. Konečně jsem si u Batmana pobrečel… a zas v tom měl prsty ten zpropadený Michael Caine! Já ho žeru! Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti