47 metrů (2017)

Takový čtyřicetisedmimetrový down, to už je pořádná chromozomální vada... nicméně možná by si i takový lépe poradil s klecovým vězením (ostatně praxe z ústavu je praxe z ústavu), než dvě uječené, hysterické sestry, které se s nefalšovanou emerickou naivitou vydávají do rukou amatérským Rodrigům a Juanům s ještě amatérštějším vybavením. Klec i naviják jako by samy volaly "máme to za pár", ale to naše milé švice neodradí a stejně se do té kistny nechají zavřít. Chvilkové hihi haha s povinným selfíčkováním se záhy zcela neočekávaně mění v podmořský průser a sestry si to štrádují do náruče čtyřicetisedmimetrového downa, který si navíc ještě kolem svého klecového lůžka rozestavěl pár rybišek na hraní. Následuje přehlídka ynteligence obou krasavic, z nichž se jedna čirou náhodou vyzná v potápění a obě jsou -opět čirou náhodou- natolik šlank, že se protáhnou i mřížovím. Což je, vzhledem k jejich národnosti, naprostá pravděpodobnostní pičovina. Pokud jste ale schopni nad těmito a dalšími prohřešky proti logice mávnout ploutví a stisknout Čelisti, čeká vás ve finále docela napínavá podívaná s rybičkami, které postrádají onu obvyklou filmovou inteligenci svých kolegů predátorů, školených v likvidaci lidí v přísně dodržovaném pořadí "nevěřící Tomáš - marginální charakter - negr - hlavní hrdina".

7 životů (2017)

Pozor, po následujících hřadech dost možná hopká malinkaté kužátko! Aby pondělí zmizelo si přeje asi majorita pracujících. Kdo si to ale určitě nepřeje, je sedm Sněhurek, toho času již bez jednoho trpaslíka. A přece se tak jednoho odpudivého, depresivního dne stane - Pondělí zmizí rychleji, než víkendová pařba a může tak směle začít parafráze na Deset malých černoušků... Ve filmu je poměrně velký počet děr (mimo hlavních 7), logických a proveditelnostních nonsensů, což ve finále vysvětluje absenci 5. hvězdy (byť jsem měla chvílemi cukání). Nicméně se jedná o nadprůměrný, akcí nadupaný napínáč, který mě bavil od začátku do konce. Naklonovaná Ňouma Ropáková pěkně interagovala sama se sebou v technicky velmi dobře zvládnutých scénách. Umírat si sama sobě v náručí, zatímco tomu ještě přihlížíte z několika různých úhlů, to už musí zákonitě probudit mnohočetnou poruchu osobnosti i u jinak zcela psychicky zdravého jedince. Ňouma tedy docela bez výtky, Willem Dafuq sice bez výraznějšího prostoru, ale také dobře obsazen. Hlavní nemesis, paní Hlen Zavírací, připomíná Merkelovou kříženou s kyklopem, je odporně slizká a skvěle by se vyjímala v evropském kabinetu kuriozit, osobně bych to viděla na místo mezi Junckerem a Federicou Mogherini... Název What Happened to Monday mi lahodí tak nějak víc než Seven Sisters, neboť druhá varianta mi připomíná odpornou stejnojmennou čtvrť v mém milém Londýně, kterou v současné době sžírá mor v podobě vysoké koncentrace ručníkářů a jim sekundujících lopat s poněkud větším opálením, než je standardně zdrávo. Pro českou distribuci jsme přejali název originální, byť jsme se mohli trochu víc snažit. Já bych se, vzhledem ke konceptu ve finále značně rozhozeného týdne, přikláněla třeba k názvu "Týden fpiči". A vy?

Assassin’s Creed (2016)

"Nobody expects spanish inqusition!" Tím méně, pokud se do středověku propadáte rovnou z Matrixu a nevíte, která bije. Mě prostě vždycky baví, jak ti hlavní hrdinové v případě, že se znovu narodí a jsou hozeni bez vysvětlení do úplně jiné reality, tu skutečnost mají úplně v p... na háku a překvapeni jsou jen tak po žižkovsku (tj. na jedno oko). No ale dobrá, nebudu do toho rejpat... U Asasína jsem měla jednu velkou obavu, a sice, že půjde o hru, která měla zůstat hrou a která je násilně napasovaná na stříbrné plátno. Naštěstí se nic takového nekonalo a naopak to celé fungovalo qualitně a vyspěle. Jediné, co příliš připomínalo gamesu byly momenty typu honička po prádelních šňůrách a zběsilé šplhání po římsách, kdy mi, coby staré pařance, cukalo střídavě v prostředníčku a palci nad wéčkem a mezerníkem. Naprosto jsem si chrochtala nad efekty, to prolínání reality a prožitků z historie v matrixoidní VR herně bylo uchvancancující! I když je celý film vystavěn na použití CGI a reální jsou jen herci, není to vůbec přehnané a na krásně vytvořené lokace se prostě dívá moc dobře. Stejně tak dobře se dívá i na Michaela Fassbendera a konečně i na jinak otravný xicht Marion Cotillard. Ve scénáři sice byly nějaké mezery, ale nic, co by se nedalo přeskočit či podplazit. Bohužel, nakročeno ke čtyřem hvězdám jsem měla tak dvě třetiny filmu, pak se tak nějak zbláznili scénáristi a zčistajasna utnuli parádně rozběhnutou akci, jako by jim snad najednou zamrzla grafika. To je obrovská vada na kráse a musím z původně zamýšleného hodnocení slevit. Korunku tomu nasadil už jen směšný záběr na partičku kapucínů ostentativně a pro efekt stojících na střeše a tvářicích se jak největší megadrsoni evr. Protože ano, po fyzicky náročné vyvražďovačce obvykle míváte kompulzivní touhu vyšplhat si jen tak pro p*del na nejbližší střechu, abyste jakože vypadali fuckt kůl! Are you sure you want to quit to desktop? Y

Bezva ženská na krku (2016)

Taková milá letní odpočinkovka, která neurazí, narozdíl od jiných českých pseudokomedií. Ty tři hvězdy jsou patrně trochu přestřelené, ale neudělte je, když tam famózně hraje Ondrášek, žeano, dámy? ;)

Contratiempo (2016)

Ve světle současných událostí asi nějak takhle: "Jsem úspěšný podnikatel Andrej... vlastně Adrián a nedávno mě obvinili z vraždy. Prosímvás, sú to KECY, NESMYSLE! Žádnou vraždu jsem nespáchal, vraždy nepáchám, žádnou milenku jsem neměl! Policajti proti mně mají ZADÁNÍ a vedou proti mně účelovku a já to odmítám! Můžou mě třeba zabít, ale já se nepřiznám. Ať řekne Kalousek, jestli má milenku a jestli ji zabil! A že máte důkazy, jaké důkazy? To je jasná provokace. Já jsem jen udělal tu chybu, že jsem nečuměl na cestu. Ale tuná mám celú zložku takových, co nečumí na cestu a o tom nepíšete..." Takový Kajínek po španělsku s tím rozdílem, že seňor Doria asi od Vepřové Hlavy milost nedostane. Velmi slušný napínáč!

Deadpool (2016)

Myslím, že se mi ještě nestalo, že by mne tolik navnadily a zaujaly už úvodní titulky k filmu. Nemám ráda komiksový svět superhrdinů, většinou pro mě podobné filmy znamenají značnou porci nudy a přeefektovanosti, takže jsem i k Deadpoolovi přistupovala skepticky, byť jsem slyšela, že je "jiný". A opravdu jiný byl. Film stojí na Deadpoolových hláškách, vtípcích a ukecanosti, ale světe div se, funguje to a žádná nuda se nekoná. Jasně, film má tendenci kolísat mezi skvělými momenty a průměrnými, ale i tak jsem se vcelku slušně bavila a nemůžu jinak, než vypálit 4 náboje do hodnocení.

Don't Knock Twice (2016)

Takže si to shrňme: nesympatická dcera, nesympatická matka, detektiv s otravným cockney přízvukem, předvídatelné bubání, nelogický děj a násilně napasovaný zvrat, to máme celkem za 1 odřenou hvězdičku díky umístění děje do mé milované Anglie. Jinak si významně klepu na čelo. (Dvakrát).

Experiment Belko (2016)

Džast enadr dej in dý ofis... Standardizované chování, dreskoud, kjůbikly v oupnspejsu, uniformní jednání, mítingy o mítinzích, koučování, performens plány, šérování wíkly ryportů, korektnost za každou cenu atd. atd. atd. a nedivím se, že z toho pár lidem totálně jebne a vymyslí plán, jak nadobro eliminovat veškeré korposračky. Kdysi jsem v podobném neosobním korporátu také pracovala, pod dohledem androgynního robota jménem Viky a nervy jsme v jejím týmu zažívali všichni - srovnatelné s účastníky Belko experimentu. Stačilo, aby se to objevilo mezi dveřmi a už nám hromadně explodovaly palice. No, raději ani nevzpomínat... A teď mě omluvte, plánuju u nás v práci letní párty a dostala jsem takový nápad na její oživení. Teď jen zjistit, kde je přístup k firemnímu rozhlasu...

Hounds of Love (2016)

Tak takhle se tedy vyznává láska u protinožců...! Vcelku slušný film, kdy přimhouřím oko i nad těmi děsivě unylými, zpomalenými záběry a několika okecávacími scénkami. Chválím tentokrát i casting, kdy mé uši byly víceméně ušetřeny otřesné aussie angličtiny, které se obvykle vyhýbám jako farář ministrantovi staršímu 15 let. Exploit nemusí být doveden do extrémů a přece dokáže být poměrně intenzivní - stačí pár šikovných záběrů, dobře zvolená hudba, solidní herci a ve zbytku zafunguje živá představivost. A nebo prostě jen stárnu a snesu tak nějak méně.

Jim Jefferies: Freedumb (2016) (TV film)

U Jima jsem zvyklá na větší grády a tady jsem si v první polovině říkala, že mu asi nějak dochází dech nebo nesvědčí výběr témat či co. Nakonec to ale vcelku pěkně vybalancoval ve druhé půlce, kdy se opět dostal k náboženství a to mu, dle mého skromného názoru, sedí asi nejvíce. Příklad s vlakem byl nejen zábavný, ale kurevsky trefný. A ten, kdo se pohoršuje nad Jimovým slovníkem, je přejpjatý pičus a měl by okamžitě vytáhnout hlavu z prdele Guth-Jarkovského, pochopit, že je 21. století a i vulgarismy jsou slova, která mnohdy dokážou vyjádřit situaci lépe, než upjatě slušné opisy. Nebo si snad poté, co vám spadne cihla na nohu, řeknete citlivě a tiše "jejda!"?... Dnes to bude za 3.5 hvězdy. Kurva.