Kapitán Phillips (2013)

Působivé drama, ve kterém si Tom Hanks jde cílevědomě pro Oscara už za tu závěrečnou scénu, kterou jako by ani nehrál, ale skutečně ji prožíval. Ze svých milionů za tenhle film si zaslouží každý dolar. Bohužel je to taky drama v druhé polovině zbytečně natahované. Na druhou stranu - líbí se mi ilustrování toho, jak oni čtyři somálští piráti příliš na výběr nemají a jejich představitelé jsou naprosto přesní.

Thor: Temný svět (2013)

70 % Takže Thor 2... si zhruba drží úroveň ostatních marvelovek posledních let a komu se líbily, neudělá s tímhle filmem chybu. Je ale o něco slabší než Avengers a Iron Man 3. Motivace hlavního záporáka je až komicky prostá a nudná (a maskéři si s ním tolik vyhráli, že až u titulků jsem si všimla, že ho hraje představitel devátého Doctora Who). Thor má na rozdíl od prvního dílu všechny svoje schopnosti na maximu a v jeho domovině strávíme podstatnou část filmu, což je dobře, protože je vizuálně vděčná. Postava Natalie Portman je opět nudná. Loki je jako vždycky šarmantní, vychytralý a zkrátka je to hlavní, co na téhle sérii vyčnívá. Chybí tu ale to shakespearovské kouzlo konfliktu Thora a Lokiho, jak si s ním v prvním díle pohrál Kenneth Branagh.

Lásky čas (2013)

Milá komedie o lásce... hmmm, spíš k rodině a svému každodennímu nudnému životu než k ženě (která je vyřešená už v první polovině filmu). Pokud ovšem chcete vidět Rachel McAdams jako manželku cestovatele v čase, doporučuju spíš její spárování s Ericem Banou. Curtis totiž dokáže vyvolat úsměv na tváři, ale zároveň píše nekonzistentně a toho citového vydírání bylo ke konci tolik, až mi to bylo fyzicky nepříjemné, než že by mi zahrál na struny v srdíčku.

Gravitace (2013)

Cuarón je sebevědomý režisér, který přesně ví, co dělá. Nezdržuje se detaily o misi ve vesmíru nebo postavách, hlavní roli tu hraje matička země a záporákem je tu vesmír. 3D je ve filmu decentní a skutečně hlavně kvůli pocitu, že divák je na místě, ne aby ho tvůrci ohromovali hranami technických astronautických hraček, které mu cpou do obličeje. Škoda jen , že film není prostý filmových klišé. Celkově se jedná o vizuálně působivý survival film, kde Sandra Bullock bojuje o život jako vlčice (a George Clooney je sympatický na entou).

Odpojit (2012)

Povídkový film o lidech, kterým do života vstoupil internet a vše s tím spojené - facebook, chat, porno, zneužití osobních informací. Některé části příběhů jsou zbytečně mentorské, jiné (novinářka a její zdroj informací) jsou vedené zajímavým směrem. Po jakési gradaci vše končí vcelku poklidně. Disconnect je milý příspěvek na téma lehkovážného zacházení s online vymoženostmi, vyšší ambice ale nemá.

Raubíř Ralf (2012)

Sympatický animák se spoustou nápadů a skvělým námětem, který ale táhne dolů scénář jako z výrobní linky. Přesto můžu rodičům a jejich drobotině vřele doporučit, ačkoliv obě skupiny nejspíš ocení úplně něco jiného.

Zmizení (2013)

Villeneuve dělá, co může, aby zakryl nedostatky scénáře, a vykouzlil působivou atmosféru. Leč na to, aby zakryl, že spousta dějových prvků (třeba píšťalka na konci) je odhadnutelná půl hodiny předem, by potřeboval kouzelnický trik. Film se snaží o psychologizování postav, jenže to nefunguje, když jsou to jen figurky plnící přesně danou roli a na určité situace reagují typickým filmovým způsobem (třeba rozmetání věcí na stole). Zmizení se na jednu stranu pomalým tempem, vizuální stránkou a námětem chce podobat severským thrillerům, na druhé straně pracuje s typicky americkými postavami a SPOILER podává divákovi laskavou ruku, takže lidé s dobrými úmysly jsou před tím nejhorším chránění SPOILER.

Iron Man 3 (2013)

Robert Downey je jako Tony Stark zase jednou božanský, Shane Black udržel slušné vypravěčské tempo a Iron Man 3 je přesně tím, čím má být - komiksovým filmem plným mechanických hraček a akce. IMHO se dokonce jedná o lepší zakončení trilogie, než jaké nabídl Nolan ve třetím Batmanovi. Jen ten dojezd byl spíš na půl žerdi, jako by se tvůrci na poslední chvíli rozhodli neudělat nic... definitivního.

Královská aféra (2012)

Téma osvícentství ve filmech příliš často nevidíme a za to má u mě Královská aféra body navíc. Kromě občasného užití ostrého slova se ale jedná o klasické (a opatrné) historické drama. Ke shrnutí mojí hlavní výtky použiju sportovní terminologii - na příběh o milostném trojúhelníku tomu chybělo srdíčko. SPOILER Tvůrci se měli podívat na čtvrtý a pátý (Thomas Moore) a desátý (Anna Boleynová) díl druhé série Tudorovců, aby viděli, jak emocionálně působivá může scéna s popravou být.

V zajetí démonů (2013)

Bojíte se tmy? Hmmm, tentokrát to Wanovi nežeru. Lekačky mu v tomhle filmu nefungují a filmové napětí taky ne. V zajetí démonů je průměrný horůrek bez chuti a zápachu. A bez tvůrčího nasazení.