Legendární parta (2012)

Jsou filmy pro děti a filmy zkrátka jenom dětinské. Legendární parta je naštěstí ten první případ a vedle dětské verze Justice League, kterou místo Supermana, Batmana nebo Wonder Woman tvoří Děda mráz, Velikonoční zajíc nebo víla Zuběnka, nabízí humor, který ocení i dospělí. Nejsem si na druhou stranu jistá, jak budou menší děti reagovat na temnotu, která tu má celkem ostré zoubky (stínoví koně jsou opravdu hororoví), a taky na to, že Zubnička, Sandman i hlavní hrdina Jacka Frost jsou v českém prostředí neznámí. Přesto je to kouzelnější film než poslední pokusy Pixaru a na tváři se mi při sledování usadil hovězí úsměv.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Viděná první série a sporadicky několik dílů z druhé a třetí série... Celý nápad se zombie apokalypsou, během které jsou ale ti opravdoví záporáci vaši spolupřeživší lidé, je vděčný (i když v lidské povaze by bylo spíš v takové situaci spolupracovat a obchodovat třeba i s drogami a sexem), ale prakticky jeho fungování drhne. Postavy neoriginálně řeší svoje vztahy a jejich hádku přeruší - kdo by to čekal - deset zombíků. To by sám o sobě nebyl takový problém, kdyby hlavní postavy byly člověku něčím blízké a sympatické a opravdu ho zasáhlo, když umřou nějakou brutální a zbytečnou smrtí (v tomhle taková Hra o trůny odvádí lepší práci) a to valná část z nich zkrátka není. Největší výjimkou je Rick Grimes, který mi kdovíproč připomíná westernového hrdinu.

NON-STOP (2014)

S postavou Liama Neesona by se mimo události filmu asi nikdo přátelit nechtěl, ale přesto je to pořád člověk na svém místě. Milá změna. Na palubě letadla začalo být dusno a mrtvých přibývá, ale přesto se nakonec pasážeři nepřehoupnou přes hranu klišé davu, který nějaký hajzl jedoduše zfanatizuje proti našemu hrdinovi (pro svoji nedůvěru mají dobré důvody). NON-STOP je připomínka starších akčních thrillerů s přímočarým dějem, což je příjemná změna oproti dnešním překombinovaným thrillerům, které se berou smrtelně vážně. Všechno ve filmu šlape jako hodinky, bohužel poslední čtvrthodinka je výrazně slabší.

Philomena (2013)

Martin chce příběh a Philomena chce odpovědi. Milý film, který si s chutí kopne do církve (ne do víry), a díky profesionálnímu scénáři nabídne i realistickou emotivní katarzi skutečně založenou na tom, co o postavách víme.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Dámy a pánové, připravte si kapesníčky! Hazel je sympatická holka, která svoji slabost a budoucnost bere statečně, a Gus splněný sen pubertálních slečen. Jejich romanci na rozdíl od párů z komedií o teenagerech může divák upřímně fandit. Ačkoliv zhruba dvě třetiny filmu jedou v jiném tónu, než jaký prvoplánově očekáváte od příběhu dvou mladých lidí bojujících s rakovinou, poslední třetina přesně taková je. Velké city, velká slova, příval slz... a kupodivu to už zdaleka nepůsobí tak upřímně jako předchozí sladké úsměvy a hry se slovy ústřední dvojice.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

70 %. Po všech stránkách povedenější pokračování. Kapitán Amerika už nebojuje "spravedlivou válku", ale zápolí se špínou politiky. Black Widow konečně projevuje lidský strach a zranitelnost. Samuel L. Jackson má konečně jako Nick Fury co hrát. Druhý Captain America je sympaticky (a nečekaně úderně) střihnutý politickým thrillerem, pokud by to ovšem byl regulérní politický thriller, příliš dobrý film by to nebyl. Na to je přece jenom příliš předvídatelný a řešení určitých situací konvenční. Přesto se hrdě staví vedle Avengers a Iron Mana 3.

Zlodějka knih (2013)

Zlodějce knih se pravděpodobně nepovede zkušenějšího diváka jakkoliv překvapit a chybí jí invence del Torova Faunova labyrintu a Prince bez království. Svým klasickým (ale naprosto profesionálním) zpracováním tématu a hraním na emotivní notu si podává ruce spíše s ještě dalším filmem o dětech během II. světové války - Chlapcem v pruhovaném pyžamu. Můj hlavní problém je v tom, že samotný příběh (adaptované knihy) je plný lásky ke knihám a literárnímu vypravěčství. Ne nadarmo taky důležitou roli v příběhu hraje Lieselina schopnost číst a psát. Film u mě vyvolal chuť přečíst si jednou předlohu, ne vidět ho znovu.

Bernie (2011)

70%. Laskavý pracovník pohřebního ústavu versus stará jedovatá ženská a americká justice. Bernie je spíš úsměvný film než komedie (a jeho humor nemá s "pohřebáckým" seriálem Odpočívej v pokoji nic společného). Linklater je stoprocentně na straně Bernieho, i když realistický divák si domyslí, že důvod skutečného Bernie dát se do kupy s Marjorie zas tak altruistický nebyl. Ostatně jenom Matthew McConaughey diváka několikrát vrátí na zem (byť jeho rozhodnutí jít proti vůli komunity mi nepřišlo jako hodné politika). Jack Black je každopádně v hlavní roli parádní.

Před půlnocí (2013)

Romance, kterou si užijí hlavně vztahoví matadoři ve věku Jesseho a Celine. To, jak by si tihle dva občas zakroutili krkem, i když se vlastně pořád milují, je téma hlavně pro dlouholeté manžele. Nebudu zakrývat, že bližší mi vzhledem k věku byl tenhle pár v prvních dvou filmech, ale i tak mi přišla přeměna dvou chytrých a celkem dobrodružných lidí v mamku a taťku zajímavá. Na to, jací byli a jací už těžko budou, totiž nedokázali zapomenout. Není to film, který si s druhou polovičkou pustíte o romantickém večeru, ale jednou byste ho spolu vidět měli. A věřte, že smát se budete těžko, ale u titulků nejspíš bude následovat osvobozující pocit.

Robocop (2014)

Akční scény (byť jich není zase tolik) a nekompromisní politické a ekonomické komentáře jsou nejsilnější zbraní nového Robocopa, stejně jako sebejistí Keaton a Oldman. Co už potěší méně, to jsou v relativně chytrém filmu některé logické chyby a klišé, které vyniknou o to víc. Celkově jde ale o třídu lepší předělávku osmdesátkové akční klasiky než Total Recall a o dvě třídy lepší než Barbar Conan. Slabé tržby ve Spojených státech mě nepřekvapují, zbytek světa nad mírou sarkasmu v některých scénách spokojeně zvedl koutek úst, ale američtí diváci nejspíš otočili oči v sloup.