Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Zatímco jednička měla jasně daný poměrně nápaditý příběh a "smysl", dvojka předvádí vrchol zbytečnosti a neopodstatněnosti. Pryč je skvělá atmosféra, příběh, nápad... Kralují dva krapet nesympatičtí teenageři, kterým se člověk může jen divit a po nějakém čase snad jen chtít, aby to s nimi Freddy už skončil (ze začátku to s nima ale ještě jde). Přitom autobusový začátek sliboval hodně. Krom jediného podařeného momentu (pes s lidským obličejem) se ani nedá mluvit o nějaké hororové atmosféře. Prostě nuda, nuda, nuda. A zbytečná! _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Přímé pokračování jedničky, radostně (a pochopitelně) ignorující strašnou dvojku překvapí hodně odlišnou náladou. Freddy si chce víc hrát a ztrácí tím na děsivosti. Z hororu se stává jakýs mix sci-fi / fantazi a ač to není jako samostatný film na svou dobu špatné, zklamalo - čistokrevný horor prvního dílu mi byl daleko sympatičtější. Atmosféra není špatná, kombinuje šikovně prvky několika jiných filmů, co film ale povyšuje nejvíc je sestava postav, protože ohrožení teens dokáží budit sympatie a především neskutečně roztomilá Patricia Arquette mohla být v záběru celých 96 minut... i déle. Pořád. Sice mě otravovali některé nesmysly a pak také závěr, který z "noční můry" udělal zlo pronikající až do běžného světa (a zlikvidoval tím základní vynikající nápad), ale pořád je to slušný film. Ale pravá Noční můra pro mě bude asi jen jedna. (Btw. Freddy Krueger je jistě gay, když se pokoušel zabít úžasnou Patricii Arquette) _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné

Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu (1988)

Zatímco trojka přímo navazovala na první část, ignorovala špatný druhý díl a uzavřela poměrně slušně její příběh, čtyřka jen nastavuje ukončené a je stejně zbytečná, jako druhý film. Žánru "horor" dal Renny Harlin po fantasy trojce definitivně sbohem a natočil nadpřirozený akční film. Pár vydařených chvil by se našlo, ale většina jich se ztratí v počtvrté nudně opakovaném. Za několi momentů (znovuoživení Freddyho) by se nemusela stydět ani parodie... Kterou tak trochu díky černému humoru film připomíná. Místy vtipné, místy efektní (ač Freddyho smrt je jakkoliv vynucená a minimálně divná, je asi nejlepší scénou celého filmu), ale především nastavované a nápad s přenášením dalších a dalších lidí do snů smrdí na dálku. _____ Krom toho postava Kristen, v minulém dílu zahrána nádhernou Patricii Arquette, byla nově obsazena šmudlou Tuesday Knight, což se neodpouští. _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Není to sice za čisté 4*, ale předešlá tři pokračování to silně převyšuje, takže si malé přilepšení zaslouží. Hopkins namíchal mix černé komedie, hororu (už bylo taky načase) a nově i lehké komiksové stylizace daleko lepé, než režiséři předešlých tří sequelů a po fantastické jedničce natočil film, který se mi zamlouvá nejvíc jako pokračovatel legendy. Značně ulehčenou práci měl především díky scénáři, který přišel s překvapivě nápaditým příběhem. Žádná extáze se samozřejmě nekoná, ale jako kus sebevykrádající série je to příjemná změna. Škoda krapet chaotického vyprávění, protože jednotlivé části k sobě moc nepasují, semtam se ale najde kus hodný i prvního filmu. Postavy jsou vesměs zajímavé a člověka baví je sledovat postupně umírat :) Nakonec ale zase dojde na i Freddyho... Jeho každodílová, z prstu vycucaná smrt sice opět vyvolá povzdech nad nenápaditostí, ale člověk by se pak v dalším díle nemohl kochat šíleným nápadem scénáristů, jež ho přivádí zpět k životu, takže už je to jisté "poznávací znamení". Pár vynikajících momentů, opět temnější atmosféra a určitá nejistota, kterou film oplývá, z pětky dělají slušný zážitek. _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné

Normal (2009)

Velmi nečeské. Nejen nepřehlédnutelnou stylizací, ale i nečeskou výstavbou nečeského příběhu. Se Ševčíkem režisérem problém rozhodně nemám, se Ševčíkem scénáristou ano. Gradace, ač velmi volná, spolehlivě v trojici s tématem a smyslem story tvoří grandiozní závěr. Soustředěnost ošlehala veškeré tradičně-české zbytečné scény na minimum až nulu a vrhla diváky do střetu postav velmi papírových... Oba hlavní charaktery opravdu působí jak z policejních archivů vytažená jména před dvojtečkou v záznamu, a i když se je režisér skrz zabírání potu, nádechů a detailů kůže snaží zhmatatelnit, skutečné lidi z toho nevytříská. Výbornému Kňažkovi k tomu nepomůže ani maximální "dostnažalobu" stylizace do Hannibala Lectera. I tak ale... vizualní orgie s tahem po myšlence. Pozoruhodné orgie!

Nouzový východ (2008)

Podobnost s Americkou krásou je očividná, jenže tam kde kraloval Spacey, se tady zmítá bezradný DiCaprio (myšleno na postavy, ne herectví). Mendes se navíc silně opakuje. To důležité se odehrává v bouřící se duši Kate Winslet, která sice není vedlejší postavou filmu, ale není ani hlavní. A to je problém, který mi braní jinak mistrovskému snímku dát nejvyšší ohodnocení. Proč se pozornost soustredí na Lea, když ve vývoji příběhu dělá statistu postavě, kterou nemůže jeho životní pohled uspokojit a která žene děj? Snažil jsem se pochopit smysl toho zaměření, ale nenašel ho. O nutně tragickém rozpadu vztahu lidí s různě vysokým prahem rezignovanosti film vypraví se suverením přehledem, ale je to ta zbytečnost určitých motivů, která mu brání stát se špičkou "ve svém oboru". Když se tehdy Burton s Taylorovou báli Virginie Woolfové, nebylo o čem pochybovat, tady si lze jen domýšlet motivy (a tím scény), kterým zbytečně zabírají místo např. kolegové z práce (přitom jejich smysl pro film se od druhé scény opakuje). Nutno řict, že o maximalní zahlazení některých děr se témeř se 100% úspěchem starají herci. Z Winslet občas až běhá mráz po zádech a člověk neví, jestli ji má milovat, nebo nenávidět. Zaslouzí oboje. Mou nejhlubší poklonu ale má Michael Shannon, který pro film z hlediska vedlejší role udělal v mých očích to, co Ledgerův Joker pro Temného rytíře (samozřejmě úměrně přínosem k délce minirole). Jeho psychicky nevyrovnaný, přesto možná nejnormálnější člověk z celého osazenstva, je ohromující! ____ Škoda té repetivnosti motivů a postupů z minulých filmů, Mendes má na víc. To samé platí i pro neměnou hudbu Thomase Newmana.

Nová noční můra (1994)

Vrátil se Wes Craven a je to poznat, občasná amaterská filmařina předešlých dílů je pryč. Sympatický nápad nepokračovat dál v pohřbené sérii, ale natočit "film o filmu" buď odmítnete hned na začátku, nebo si ho náramně užijete (jako já). Více i méně očividné odkazy ("- Máte propustku? - Seru vám na ní!" Jasně vede) jsou milé zpestření. Bohužel ale, ani sám Freddyho "otec" se neubránil momentům, které vás nechají pochybovat o příčetnosti autora. Především myslím scénu, kdy se nám Craven pokouší vnutit blbost, díky které se opět opravdu zlý Freddy dostává do reality. Ono těch much by se našlo poměrně dost, ale očividný vztah k látce (ehm... Talalay - shoř v pekle) a návrat několika herců z toho dělají povedenou poctu sérii, která není sice dokonalá, ale lásku si zaslouží. _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné

Odpočívej v pokoji (2001) (seriál)

Nádherně depresivní, psychologický seriál. Každá postava má svůj propracovaný charakter a působí neskutečně životně. Žádná akce, jen "běžné" starosti rodiny vlastnící pohřební ústav. Sice toho časem už začalo být trošku moc, ale první dve tri série patří k tomu nejlepšímu, co vůbec lze v TV najít. Perfektní scénáře, perfektní herci, perfektní režie. Celkově... perfektní!

Odpor (2008)

Podobně jako u nedávno viděného westernu "Appaloosa" tu nejde ani tak o atraktivní období, jako o konflikt (víceméně) trojky postav. Doba a "společenský řád" tomu jen dávají směr. Ony samotné vztahy pak jsou poměrně zajímavé, občasné nudě se ale nevyhnou. To, co by mělo celý příběh rámovat - utrpení a živoření v lese - je podáváno zbytečně neosobně díky mase lidí a o nějakém přímém zásahu do srdce se nedá mluvit. Občasné náznaky něčeho schnilého uvnitř to nevytrhnou. Samotné události jistě byly hrozné, ale když je hodnotím z filmového pohledu, nenápadité natočení jim ubírá na působivosti. Co filmu jistě velmi pomáhá je netradiční prostředí, z kterého se celé dvě hodiny nepohne. To, a vynikající Daniel "Nikdy nezahraju špatně" Craig nesoucí se na ramenou Schreibera, Bella, Isyanova a dalších. Tohle vše platí pro první 3/4 filmu. Zbytek se snaží dostát přízvisku "válečný", takže podobně jako v patetickém Posledním samurajovi dojde na zbytečné hrdinství a akci. Dobré, téměř až neuveřitelné, je, že se tentokrát Zwick držel u země a patos se témeř nekoná, nebo je servírován snesitelně. Sám tomu neveřím... Celkově je DEFIANCE slušný film s přehnanou stopáží a občasnou skvělou scénou, odhalující další osudy z nevyčerpatelné WWII, ale jak jsem řekl, nebýt neokoukaného prostředí lesních partyzánů, všechno už tu bylo.

Odpoutaný Frankenstein (1990)

Příklad filmu, který ač vlastně špatný má takové obrovské charisma, že ho musíte žrát (halt typické béčko). Mluvící auto, nejprovařenější z trapných scén "...a vy v budoucnost máte tohle, a jak to funguje...?", podivný vzhled monstra a nablblé dialogy... ale má to zajímavou atmosféru a vynikajícího Johna Hurta. Krom toho nápad se spojením románu a jeho autorky do stejného světa je dostatečně zajímavý. Dohromady to dělá příjemného, velmi netypického Cormana, který kdekoliv ubrat nebo připad by nedržel ani náhodou tak pěkně pohromadě.