Samorost (1983)

Myslím že snímek stojí za shlédnutí a)jako zajímavá exkurze jak kdysi fungoval (a dodnes stále funguje) protekcionismus na vysokých školách b)kvůli vynikajícím hláškám typu "na filozofii se jeden blbec ztratí" a za c)kvůli vynikajícímu Lasicovi. Navic zajímavé je pozorvat posun v herectví Veroniky Žilkové. Osobně bych řekl, že v mládí byly její výkony podstatně snesitelnější. Mimochodem...když jsme u toho českého "tlačenkářství"...je pouze ironická shoda náhod, že hlavní mládežnické role dostaly právě dětičky známých umělců?

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Animák, který má řadu zajímavých momentů a v 3D prostředí působí více než "kůl". Autoři se neskutečně vyblbli ve vymýšlení všemožných hříček a ptákovin, takže vzniknul film narvaný akcí, odlehčený a zábavný. Trošku mi ale vadí přílišné snažení zalíbit se všem věkovým kategoriím ...takže vedle žertování kolem atomového tlačítka v rukách neschopného prezidenta (kde člověku skoro leze mráz po zádech) se tu najednou vyrojí řada infantilních vtipů pro děti z první třídy. Totální blbákov se ale nekoná, takže filmek můžu jako lehkou oddechovku doporučit. Pokud půjdete do kina s tím, že se trochu zasmějete, lehce pobavíte a podíváte se na zajímavé třidéčko, pak nebudete zklamáni. Jen od toho nesmíte chtít víc. (70%)

Pacho, hybský zbojník (1975)

V podstatě film, u kterého se dají škrábat brambory, loupat cibule nebo čistit houby. Zkrátka a dobře...Občas zaperlí vtipná hláška, postupem času se ale namazaná kolečka zadřou a vyprávění se vleče v ubíjejícím tempu. Stejně jako když máte před sebou mísu zemáků - loupete, loupete a ona pořád nějak neubývá. Před závěrem ještě autoři zopakují některé vtipy (asi abychom nezapomněli) a pak už film naštěstí končí. Pacho stojí za shlédnutí, ale vzhledem k nulovému ději a bezcílnému plácání se sem a tam, to pro mě rozhodně není srdcovka. Mít ještě o deset minut víc, byly by ty hvězdičky jen 2. Takhle bych snímek označil za snesitelnou nudu s občasným zasmáním. Přeberte si to, jak chcete...

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Velmi zajímavý pokus o ruskou fantasy. Překvapivá je především vynikající technická úroveň filmu. Zajímavá výprava, hudba a "vysoká štábní kultura". Film je celkově natočen velmi chytře, styl nepodceňuje diváka a to je na něm sympatické. Rozhodně tvůrcům patří uznání, že něco tak kvalině udělaného vzniklo mimo hollywoodská studia. Vlkodav je schopen to solidně natřít leckteré americké fantasy. Výtvarný styl je značně bez příkras, o to však podněcující. Drobnou výhradu bych měl k maskám - čtyřicetiletý herec namaskovaný jako vetchý děduch je pořád čtyřicetiletý herec v bílé paruce. Zloduch Žadoba pak nosí masku He-manovského Skeletora a ještě tak nějak "lacině vyvedenou". To jsou ale jen drobné prkotiny. Co opravdu sráží hodnocení filmu, je scénář. Hlavní hrdina v touze po pomstě pořád někoho bezhlavě zachraňuje, nehledě na to, že zápletka je stará jak lidstvo samo a ještě bezostyšně vykrádá oba díly barbara Conana. Na závěr: I přes všechny výhrady považuji Vlkodava za dost příjemnou a zábavnou věc. Kdyby byl tímto způsobem natočen Pán prstenů, nezbylo by nám, než zírat na něj s otevřenou pusou a slintat si na vestu. Lehce připitomělý scénář ale sráží film na rozmezí dvou až tří hvězdiček. Dávám "motivační" tři :)

Lady Snowblood (1973)

Pro mně přímo zával koncentrované nudy. Málokdy se mi stane, že usnu u filmu. U lady Snowblood se mi to přihodilo hned několikrát. Celkem proběhly tři pokusy o shlédnutí, přičemž vždy jsem si říkal: "je to přece klasika, musí to být dobré", bohužel ani jeden z pokusů nevyšel: jednou jsem to musel "típnout", protože to "prostě nešlo", a dvakrát jsem skončil spokojeným spánkem. Je to ale práda, povídám, ...takhle se pěkně natáhnout a spát... s vnitřím pocitem, že vám nějaká Lady Snowblood může být úplně ukradená...

Choking Hazard (2004) odpad!

Snaha o humorný grindhouse tentokrát žalostně selhala. Není to ani pocta žánru, není to ani parodie a už v žádném případě to není zábava. Nezbývá než doufat, že se tvůrci (a jejich kamarádi) alespoň dobře bavili při natáčení. Když si vzpomenu, že tento výpotek běžel dokonce v kinech, dělá se mi trochu šoufl. Jako amatérské video zadarmo stažitelné z netu by určitě Choking Hazard zaznamenal úspěch. Ale pouštět něco takového jako seriózní film a chtít za něj dokonce vstupné? ... Že by nová forma filmového concept artu?

Kdo z koho (1999)

Filmek Election mě nadevšechna očekávání velmi pobavil. Je to chytré, nápadité, lehké, s myšlenkou a zvláštním smyslem pro humor, který mi celkem padl do noty. Střílí se tu težkým kalibrem do amerického snu, středního školství a nafoukaných kariréristických zmetků. Závěrečná scéna s "odpuštěním" a odjíždějící limuzínou je už jenom nádherná sarkastická třešnička na dortu. Takhle to vypadá, když si Amíci utahují sami ze sebe... a mně nezbývá než uznale zatleskat.

Suprhrdina (2008)

Jestli hledáte nějakou vtipnou a zábavnou crazykomedii, která si utahuje ze superhrdinů, tak jste narazili na špatný film. Místo chytré parodie nebo pocty žánru se dočkáte opět přívalu prdících vtipů (PROČ UŽ ZASE?), padání do lejna a narážek na orální sex. Jediný klad: čtyřikrát jsem se opravdu nahlas a od plic zasmál. Zbytek filmu je bohužel nudná směsice přiblblostí, nechuťáren a oplzlosti. Kam se poděly staré dobré Žhavé výstřely, Bláznivé střely nebo Mel Brooks? Superhrdina nemá výšku a bohužel ani z 10% nevyužívá parodický potenciál superhrdinských filmů. Od totálního odpadu (viz Vesmírná prda, nebo Vampires Suck) ho ale zachraňuje těch pár povedených vtipů, solidní obsatení a koukatelná míra trapnosti.

Lovci draků (2008)

Jasně, je to vykrádačka Shreka, Doby ledové, Příšerek a dalších... Stále stejné otřepané schéma příběhu připomíná tisíckrát vylouhovaný čaj: Dvojice tvořená neporazitelným mlčenlivým silákem a ukecaným prohnaným slabochem se ujme dítěte, aby společně prožili bla bla bla blablalblabla... Do toho se pochopitelně zamíchá nemluvná komická postavička přiblblého zvířátka a další standardní propriety. Samotné vyprávění také není bůhvíco skvělého - hrdinové prostě "někam jdou", vlastně jen proto, aby prožili další bláznivé eskapády a v úplném závěru scénáři došel dech už úplně. Originální až k pláči. Teď se ale musíme podívat i na druhou stanu: věc, která převyšuje jakoukoli dosavadní produkci animáků... Výtvarná stránka je naprosto geniální a troufnu si tvrdit, že má navrch nejen nad Pixarem, ale třeba i nad Timem Burtonem a jeho Mrtvou nevěstou. Autoři a grafici vytvořili úplně nový svět, jakousi prapodivnou makabrózní planetu se sníženou gravitací - místo, kde všechno levituje a podléhá rychlé destrukci (viz Země tisíce úsměvů), kde každej krok může znamenat propad do neznáma, kde je příroda vážně nepřátelská...A celý tenhle svět (šmrcnutý orientální mystikou) funguje fakt dokonale. Samotné postavy jsou taky kapitola sama pro sebe a snad krom Gwizda je jejich výtvarné zpracování a nadsázka něco úžasného. Závěrem: Kdyby se do těchhle dech beroucích kulis zasadil příběh, který by měl alespoň nějakou hloubku a náznak originality, býval byl mohl vzniknout superskvělý animák. Takhle je to na úplně průměrné 2 až 3 hvězdičky z pěti...

Strach(y) ze tmy (2007)

Předně musím poznamenat, že kdo na tomto animáku nebyl v kině a díval se na něj na čtrnáctipalcovém monitoru svého notebooku, zvuk poslouchal z chrastítka a jel při tom ráno tramvají do práce, tak asi nadšen nebude. Naopak v kině tahle podivnost projeví svou pravou sílu. Na promítání bylo narváno a atmosféra v sále se po pěti minutách dala krájet. V příběhu o dívce Sumako začínají rodiče s dětmi a slabší povahy odcházet... Perlu tomu nasazuje brilantní závěr. Uf, je konec, můžete vydechnout. Pro mě je film zajímavá ukázka toho, kam až může animák dojít. A že došel opravdu daleko. Od dob Brdečky (který točil spíš jen parodie na horory), je tohle po dlouhé době zase jeden seriozní pokus o animovaný horor v pravém slova smyslu. Příbehy ale kvalitativně kolísají a celkový dojem trochu zabíjí fakt, že film má dva "spojováky". To byla trochu past na koordinátora projektu - pokud chcete po autorech horor a někdo vám po ročním "snažení" dodá měnící se obrazce s přiblblým komentářem...a zároveň máte v ruce pět dalších příběhů, které jsou úplně z jiného soudku...můžete být buď za kruťáka a nevodný materiál vyřadit...nebo projevíte úctu k autorovi a "nějak to zbastíte". Takže tady to hoši nakonec zbastili. Škoda. Celkem 7/10 a mohlo to být o dost víc!