Terminál (2004)

Příběh člověka chyceného v absurdní situaci. Pokud pominu fakt, že hlavní hrdina v podání Toma Hankse (což není myšleno jako jeho kritika) se zvláště v začátku místy chová jak šílenec a některé scény tak působí značně nereálně, ba přímo absurdně (a teď nemyslím tu správnou absurditu, která do příběhu patří), tak se jedná vlastně o velice dobrý film. Spíš než na děj se soustředí na poskládání mozaiky střípků z lidských osudů a situací, které vás někdy rozesmějí, někdy dojmou a jindy zase trochu naštvou. Velice pohodový film pro pohodový víkendový večer (nejlépe s lahví dobrého vína). Celou dobu jsem se dobře bavil a přestože se nejedná o něco, co bych musel nutně vidět vícekrát, nevidět by bylo škoda.

Oko (2002)

Film s příběhem někde mezi 6th Sense and Mothman Prophecies, o původně slepé dívce, které spolu s novým zrakem získala možnost vidět nejen ty běžné věci, ale i ozvěny minulosti a věcí budoucích v podobě duchů. Pokud pomineme zjevnou nelogičnost, kdy tyto věci nejen vidí ale i slyší a cítí, tak se jedná o dílko zajímavé, plné neobvyklých záběrů a mrazivých situací, které podporuje stylová hudba a ozvučení. Rozjezd filmu je poměrně zdlouhavější, avšak v druhé půlce již napětí slušně graduje a divák je konečně vtažen více do děje. Trochu mi chybělo právě větší vtažení do dějě, místy jsem se i trochu nudil, avšak nakonec jsem určitě rád, že jsem Oko viděl. Hodnocení tak někde těsně pod 4 *.

Hodiny (2002)

Mám rád náročné filmy, které jsou neobvyklé, zajímavé a mají něco do sebe. Ale Hodiny jsou buď příliš náročné i na mě, nebo pouze (asi) nejsem pravý typ diváka pro tento film. Hodnocení je asi příliš kruté, ale velice dobří herci a jejich kvalitně odvedené party, stejně jako dobrá hudba a neobvyklé pojetí filmu ještě nedává dohromady dobrý film. Chybí tomu prostě něco, co by diváka zaujalo, vtáhlo do filmu a výsledek je nezáživná a nudná podívaná. Pokud se tvůrci chtěli zabývat duševními pochody a pocity aktérů na bázi dialogů, dalo se to udělat mnohem lépe. Jeden z mála filmu, u kterého jsem měl opravdu VELKÝ problém vydržet.

Černá maska (1996)

Kdybych byl velký příznivce filmů o bojových uměních, bylo by to 3 nebo možná i 4 *. Takhle musím pouze konstatovat, že Jet Li je dobrý, akční scény taktéž, nicméně hodně ubohý příběh a místy opravdu béčkové zpracování táhnou tento film hodně dolů. Ale podívat se na to zas dá.

Země nikoho (2001)

Válečný film, který se narozdíl od mnoha další nesoustředí na události, ale na pocity a osudy několika lidí v nich. Konkrétně srbského a dvou bosenských vojáků chycených v pasti mezi neřátelskými liniemi, v zemi nikoho, v nezáviděníhodné situaci. Do té posléze vstupují vojácí UN, reportéři a další. Tento film rozhodně asi není pro každého, není o strhujícím ději a odehrává se na malém prostoru, ale bohatě si to vynahrazuje v silných dialozích a předávaném poselství (které tady sice už několikrát bylo, ale není nikdy zbytečné). Ukazuje absurditu války, obzvláště té občanské, kdy proti sobě stojí normální lidé, mnohdy sousedé, ze kterých jsou najednou zarytí nepřátelé. A to i přesto, že stále dokáží najít mnoho společných věcí. Stejně tak je dobře vidět lhostejnost okolního světa a typické vojenské myšlení. Celkově dobře zahrané, dobře zrežírované, nenašel jsem žáden nepovedený či rušivý okamžik. Doporučuji všem, kterým se líbí takový typ podívané.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Excelentní, jen více takových. Jak praví známé a pravdivé úsloví, "Kdo si nepamatuje svoji minulost, musí ji znovu prožít", což neplatí jen ve světě velkých událostí, ale bohužel i v tom všedním. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní a následky pak pocítí i jejich okolí. Tento film pomáhá připomenout jednu z nejtemějších kapitol lidských dějin, zejména její začátek a příčiny - tu řadu drobných omylů a ústupků, lidskou lhostejnost, ambice, zaslepenost a především lidskou hloupost jako takovou. Vynikající pohled na lidi jako stádo ovcí, kterým stačí jen dostatečně razantně a líbivě ukázat cestu, ať je jakákoliv, a oni se po ní pustí. Jako hraný historický film s vlastním příběhem prokazuje větší službu než hromada dokumentů. V některých věcech se tvůrci samozřejmě asi odchýlili od historických skutečností nebo něco trochu přehnali, nicméně celek je mimořádně věrný a působivý, s vynikající atmosférou a skvělými výkony herců. Zejména Hitler je zahraný opravdu bravurně, hypnoticky, až vás mrazí v zádech při jeho projevech a vystupování. To vše podbarvuje skvělá hudba (byť dost jednotvárná). Doporučil bych povinné shlédnutí každému, zejména těm skupinám, které i v dnešní době prosazují a přijímají podobné myšlenky, protože jsou příliš hloupí na to vytvořit si svůj vlastní názor.

Alexander Veliký (2004)

Alexander je poměrně zajímavý a překvapivý film. Narozdíl od mnoha podobných historicko-válečných velkofilmů se nepouští do klasického schématu vyprávění příběhu prostřednictvím velkých bitev a nejlépe nějaké té romance navíc. Jediné 2 bitvy, které ve filmu uvidíte, jsou poměrně zmatené (což asi odpovídá realitě, ale pro oko divákovo nic příjemného) a nijak neoslní. Místo toho je film skutečně vyprávěním o jednom člověku, jeho pohnutkách, myšlenkách, chybách, snech, vztazích s ostatními charaktery a v pokročilejší fázi i o jeho vnitřních démonech. Tento odklon od zaběhaného zvyku určitě dělá film zvláštní, ale zároveň taky mnohem náročnější a místy i zdlouhavější. Velice mě potěšily výkony herců, zejména A.Jolie (konečně jsem ji viděl v nějakém pořádném filmu a roli) a V.Kilmer. C.Farrell působí v první polovině dost nepřesvědčivě a nevýrazně (pro srovnání s Melem Gibsonem v Braveheart a jeho proslov před bitvou), v druhé půlce si to ale dokáže vynahradit. Každopádně film rozhodně stojí za zhlédnutí, má zvláštní kouzlo, ale těžko se k němu budete vracet. 4* je možná trošku moc, ale budiž.

Garfield ve filmu (2004)

Jako fanoušek kresleného Garfielda jsem přistupoval vcelku skepticky k filmovému provedení. Prvních 20 minut mě však velice příjemně překvapilo, tvůrcům se podařilo velice dobře zachytit Garfieldovu osobnost a jeho ironický humor, prostě dokonalé. Bohužel s pokračujíícím časem film upadá. Až na občasné světlé chvilky se vytrácí ten správný druh prupovídek a je nahrazen průměrným zpracováním klasického dějového schématu zachraňování, které je k vidění už v tolika jiných filmech. Výsledkem je čím dál větší nuda. Otázkou je, pro koho je vlastně film určen. Pro milovníky Garfielda a dospělé publikum je tam skutečně málo toho, co ho dělá tak jedinečným. Naopak pro děti pak zůstává spousta hlášek nepochopených. Možná kandidát na rodinný film, u kterého se sice jakžtakž dobře pobavíte, ale žádná velká sláva to nebude. Škoda, mohlo to být mnohem lepší, kdyby byl Garfield v tomhle filmu tím, čím je v comixu.