Red (2010)

Praštěné, přehnané, překomplikované, ale strhující, překvapující a zábavné. A to velmi. 90%

Hon na ponorku (1990)

Mohl bych chválit děj, herce, kameru, skvělou hudbu, ale proč bych to dělal. Kdo viděl ví, že to bylo výborné, kdo neviděl, má díru ve vzdělání :-)

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Tohle si můžete pustit vícekrát a vždy tam najdete něco nového. Nápady to jednom srší a takováhle parodie se jen tak nevidí. A ne že by tam nebyl ten podtón kritiky: Ukradená data, mamáhotely, zblblost davů postavami z her, peníze na prvním místě atd. Herci odvedli maximum na to, co se dá v takovém filmu předvést a v takovém lehce detektivním tempu. Divák se prostě ani minutu nezastaví. Ano, konec je předvídatelný, umělecká hodnota u zábavných filmů se obvykle necení a přesto si film zaslouží vysoké hodnocení, protože není a nebylo toho za rok 2021 moc, co by s tímto filmem obstálo. 15 kousků? (Dunu zatím nepočítám a posledního Bonda také ne.) 90%

Severní Marseilles (2020)

Hodnocení má dvě roviny: Uměleckou a politickou.Za tu druhou by si film zasloužil 10 hvězd, protože nám všem potvrdil ten hnus, kterým je Západní EU promořena. Hnus drog, kariéristů a směšných politiků. Tenhle film Brusel a ČESKÁ TELEVIZE BRZY ZAKÁŽE. První část filmu je ale také výborná, herci ukazují, že být policistou není snadné, ale také to nejsou ani svatoušci ani přílišní rozumové. Kompars nahnaný být agresivní dav si zaslouží pochvalu, protože obdobné scény z reálu byly skutečně k vidění na facebooku, dokud nebyly zakázány. Cenzura jak za Hitlera. Film má spád, kriminální zápletka je dobře vystavěná a o hlavní hrdiny se v ní bojíte. Exteriéry ukazují úpadek Marseille téměř k depresi. Mašinérie blbů je všude, opačně se ukazuje, že nedodržení pravidel nestojí za chvilkový úspěch. Francie ale nemá ani zájem ani sílu nic změnit a film to ukazuje Francouzům ( i nám) až surově. Konec diváka sice mírně uklidnil, protože jinak by to už muselo vzbuzovat jen nepříjemné pocity. Západní EU mnozí opovrhují a tento film jim nepochybně svou otevřeností, surovou realitou a děsem úpadku jejich názor potvrdil. 5 hvězd za oba přínosy a odvahu tvůrců.

MI5 (2002) (seriál)

Psát recenzi po 10ti letech od skončené série je více než obtížné. Ale dávám 5 hvězd za to, že to bylo tak surové, tak neúprosné, tak vlastně zoufale beznadějné. Politici vesměs ukázka západní mizérie, migranti obdobná mizérie, mocnosti bída bez morálky a špetky cti... prostě reálný svět. Některé díly byly lehce zjednodušené, některé zápletky logicky nedotažené, ale to u takové série je obvyklé. Herecký výběr skvělý (najdete zde skoro všechny herce ze série Sherlocka Holmese), hudba vhodná pro sérii a střih měl v každém díle slušný spád. Odkoukat vše mi trvalo sice dlouho, ale nebylo to marné. Končilo to před Velkým vpádem (2015) a Brexitem. Nebyla tedy v době realizace  ještě povinná tupost politické korektnosti a série se nehemžila LGBT ani progresivisty a grétisty. Dnes by tedy vypadala jinak. A obsahově množná mnohem hůř, protože doba se nezlepšila, ale jenom zhoršila. BBC si za sérii zaslouží uznání. Ale i to uznání patří době dávno minulé.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Vynikající herecky, vynikající popis prostředí, to vůbec není žádná "zlatá Amerika", když holky rodí v 16, kdejaká se dá na prostituci, drogy jsou tu skoro všude), to úděsné rádobykamarádské otřesné maloměsto a do toho ženská hrdinka, kterou jen tak někdo zahrát nemůže. Koncert Kate Winsletové v bagančatech a koženou tváří téměř bez úsměvu je strhující, detektivní zápletka výborně vystavěná, konec smutný až žalostný a těžko se najde divák,který sérii jen tak přelítne. Plný počet tu dáváme mnozí, protože něco tak filmařsky dobrého tu dlouho nebylo.

Africká Královna (1951)

Humphrey Bogart a Katharine Hepburn nemají žádnou chybu a jejich dialogy jsou skvěle napsané tu jeden už napsal a je to tak. Renze zde některých zapomínají, že film je z roku 1951 a měl a má vyjadřovat nálady a postoje včetně odvahy té doby s dílem komedie a dramatu. Film patří desítky let mezi to nejlepší, co se kdy natočilo. Patří tam právem.

Ucho (1970)

Úžasný filmový a herecký koncert. Pokud něco mělo odrazit dobu nesvobody tak, aby jí porozuměl i divák, co ji nezažil, pak zde se to povedlo. Příměr k hitchcockovým filmům v tiráži je trefný. Komik herečka, oceněná i Werichem, Jiřina Bohdalová tu podala snad to nejlepší, byť 4 vraždy stačí, drahoušku z jiného soudku byl také výkon do dějin českého filmu. Bolševici se filmu báli, protože se v něm viděli a právem. Měl by být promítán v hodinách občanské nauky, pokud tento předmět ještě vůbec na školách existuje a nebyl vytlačen hodinami "lásky k migrantům a LGBT", což ničemu možná neškodí, ale občana to nikam nepozvedává. Neobčan ale žádný takový film už nenatočí.

Zelená kniha (2018)

Zelená kniha určitě stojí za vidění. Oscary nejsou pro mě příliš silným vodítkem pro ocenění filmu, protože americká masová filmová produkce je poplatná vkusu i politickým trendům. A to platí dílem i pro tento film. Ale tady se sešla kombinace taková, že se k oscarovému ocenění přikláním i já. Viggo Mortensen a Mahershala Ali jsou opravdoví a tak jim od začátku fandíte i ve chvílích, kdy máte jiný názor a kdy máte i mírně hořký pocit, že v závěru se marně hledá ideální svět, který není a nikdy nebude. Ale může v něm být přátelství na celý život i kousek skvělé hudby, ostatně film její jí doslova promáčen.Stejně jako atmosférou začátku šedesátých let a i to se tvůrcům podařilo na výbornou. Já za 5 hvězd bez váhání.

Vykopávky (2021)

Stará dobrá Anglie v doslova poetické filmu s vynikajícím hereckým obsazením. Velmi oceňuji s jakou surovosti autoři ukázali ty "pracovníky muzeí", kde jejich osobní zájem byl téměř nade vše. Psát o Lily James by znamenalo utopit se přívalu nekritických superlativů, Ralph Fienes výkonem pokukoval na Oscara, Carey Mulligan předvedla dech vyrážející výkon. Nádherná kamera neplýtvala sentimentem a nesklouzávala ke kýči, byť vybrané scenérie k tomu vybízely. Pomineme-li poučný příběh o skutečném odhalení části britské historie a navíc na pozadí blížící se války, pak film plyne uklidňujícím tempem, zvraty v něm jsou nedramatické, příhodné, i poznání homosexuality a krachu manželství je tu nenásilné a smutné tak, jak by mělo být.Hudba příjemně stoupá filmem a konec je v čase, kdy uspokojení diváka vrcholí. Co si od filmového díla přát víc.