Všichni říkají: Miluji tě (1996)

V mnohém typická i když nebývale romantická Allenova komedie plná absurdních a praštěných situací obohacená o hrstku milých tanečních čísel a starých známých songů. I'm through with love si tu s různými úspěchy zazpívali asi všichni, .. ale Tim Roth a Goldie Hawn překvapili asi nejvíce medovými hlásky.

Spalující touha (1999)

Skvostný podmanivý snímek, jehož jedinými vadami na kráse jsou Tom Cruise, který snad nikdy nehrál hůř a právě v těch nejdůležitějších intimních momentech, kdy je Nicole naprosto přirozená a kouzelná, se on svíjí ve své přehrávané křeči (vážně za každou jeho grimasu bych mu nejraději jednu vrazil) a úprava dialogů, kde z osmdesáti procent jeden zopakuje repliku toho druhého, než na ni reaguje. Tento iritující element, kromě toho, že celý fllm zbytečně prodloužil aspoň o pět minut, mi ke konci mírně narušil jinak krásně omamnou atmosféru.

Equilibrium (2002)

Kromě choreograficky a střihově vychytaných bojových scén si tu někdo za málo peněz dokonale poradil s výpravou, která svou chladnou betonovou a bezbarvou odosobněností navozuje tak dechberoucí a sugestivní atmosféru, až skoro nevadí, že ústřední zápletka o zákazu emocí je uvěřitelná asi jako zákaz zpívání v Pyšné princezně nebo tance ve Footloose.

Neřízená střela (2010)

Z toho, co bylo prodáváno jako zběsilá akční komedie, se vyklubala miloučká romantická pohodovka se spoustou situačního a špetkou černého humoru, která je svými skoro až televizními rozměry příjemnou změnou od amerického megalomanství a také důkazem, že oči nemusí přecházet, aby se jeden parádně bavil. Navíc neodolatelný Bill Nighy je zkrátka moje hvězda .. a konečně ho vidím v hlavní roli, napsané snad přímo pro něj. Co víc si přát? Vřele doporučuji na spravení nálady.

Machři (2010)

Bez velké nadsázky můžu říct, že jsem zažil mnohem vtipnější víkendy s přáteli .. a nikdo se nemusel zmrzačit, pochcat nebo vyválet v hovně .. a dokonce i bez plytkého morálního ponaučení jsme se zatím obešli. Podobné bezduché komedie pro obtloustlé americké rodinky by vážně neměly opouštět domovinu, protože tady zkrátka nemají komu co říct .. a pokud ano, tak jsme šli hodně dolů. Ono vypnout mozek je občas nutné .. ale přece to neznamená zahodit veškeré nároky a vkus. A ještě ke všemu ten kejhající pes přehrál většinu jinak parádního osazenstva.. včetně Buscemiho. No katastrofa.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Jako zapřísáhlý odpůrce všech zvlhlých nadržených "Prcičkáren" musím uznale přikyvovat, že tahle parádní komiksová šílenost je přesně směr, jakým by se teenage komedie mohla a měla směle ubírat. Před deseti lety bych si to užil jistě mnohem víc. To be continued ..

Red (2010)

Maximálně zábavné a bez jediného hluchého místa. Neodolatelná Helenka Mirrenová je dokonalá dáma i s obrovským qérem v ruce .. a vůbec celá ta partička staroušů je nářezová .. Pánové Postradatelni, mějte se na pozoru!

Rumba (2008)

Po shlédnutí Ledovce jsem se nadšeně těšil na další kousek téhle divadelní partičky a přestože mě tentokrát nerozesmáli k pláči tak, jako jejich mrazivá prvotina, zklamán jsem nebyl. Rumba je neskutečně milá komedie, při které bránice opět dostává pořádně zabrat, ale na druhou stranu nad nelítostnými ranami osudu, jaké Fionu a Toma potkávají, občas krvácí i srdce. Mi nezbývá, než vřele doporučit a těšit se na příští počin této belgicko-kanadské dílničky na smích, jejíž kombinace téměř němé grotesky a divadelního představení je prostě neodolatelná.

Duna (1984)

Vizuálně strhující a po Lynchovsku krásně divné sci-fi, které u mě ovšem ztroskotalo na poněkud kostrbatém způsobu vyprávění příběhu. Počáteční shrnutí o tom, jak to chodí ve světě 101. století je trochu moc náhlé a strohé a jako divák, co nezná knižní předlohu, jsem dlouho jen hádal kdo je kdo, kdo proti komu a proč .. až mi to začalo být jedno. Když příjde na triky, kostýmy, dekorace a rekvizity, Duna nápadně připomíná další kousky z DeLaurentisovic produkce, jen oproti Barbarelle nebo Flash Gordonovi má poněkud temnější háv a zdaleka není tak hravá.