• Rodinný
  • Pohádka

Quatermass and the Pit - The Enchanted (1959) (epizoda)

"So was this a Jerry job?" Prekvapenie za deklom podnecuje vedátorov k divokým teóriám. Hmyzie kreatúry sa dostanú do novín a už to frčí. Vrchnosť sa to pokúša ututlať, ale poltergeistovské prejavy v závere epizódy im to pravdepodobne skomplikujú.

Quatermass and the Pit - Imps and Demons (1959) (epizoda)

"They know what they´re up to." "Do they?" Zatiaľ, čo sa armáda márne pokúša za akustických efektov narušiť celistvosť záhadného objektu, Quatermass a archeológ listujú starými kronikami a dozvedajú sa viac o stáročnej mysterióznej histórii miesta nálezu. Nechýba všetečný novinár a odvalený dekel. Stále skvelá atmosféra a nové záhady.

Quatermass and the Pit - The Ghosts (1958) (epizoda)

"I thought all you scientists were sceptics." K bombe-nebombe sa pridá rádioaktivita, skazky od duchoch prechádzajúcich stenami v strašidelnom dome a magické obrazce. Záhad pribúda a atmosféra hustne. Veľmi dobré.

Quatermass and the Pit - The Halfmen (1958) (epizoda)

"Well, I´ve never seen a Satan with bumps." Bagristi na stavenisku objavia lebku a zavolajú archeológov. Archeológovia pri vyhrabávaní fosílií objavia bombu a zavolajú pyrotechnikov. Šéfovi archeológov sa nepozdáva pyrotechnické tempo a zavolá si starého známeho raketovedca Quatermassa. Ten je aktuálne znechutený s militarizácie svojho odboru, ale zároveň využije tento fakt a zavolá na miesto činu nového uniformovaného kolegu, odborníka na bomby. Múdre hlavy na mieste činu za dramatickej hudby konštatujú, že sa s najskôr vôbec nejedná o bombu. Trochu ukecaný, ale zaujímavý prvý diel, som zvedavý na ďalší vývoj.

Planetes (2003) (seriál)

Kedysi dávno (myslím že to bolo rok alebo dva po odvysielaní tohto seriálu) som videl prvú epizódu premietnutú na niektorom zraze anime fanúšikov a keďže ma zaujala, nechal som si celý seriál stiahnuť jedným v týchto vtedy ešte nie úplne bežných veciach zbehlým kamarátom. Pozrel som si pár častí, ale aj keď som uznával kvality, nevtiahlo ma to natoľko, aby som to dopozeral dokonca. Uchovával som si Planéty v zálohe, kopíroval som ich vždy na novší disk a sľuboval si, že si ich raz predsa len pozriem. Došlo k tomu až teraz, keď seriál oslávil 20 rokov. Niektoré veci skrátka musia dozrieť. Ak by som mal seriál definovať, jedná sa hard science fiction, kde sa vám namiesto multi emzáckych federácií a laserových prestreliek s vesmírnymi pirátmi dostane odromantizovaná vesmírna drina (hlavní hrdinovia sú ostatnými zaznávaní orbitálni upratovači, udržujúci okolie zemegule v čistote) plná špecifických technických detailov. Do toho je zamiešaný silný príbeh s kopou napätia, trochou romantiky aj humoru a vízia sveta budúcnosti v roku 2075, ktorý sa, pokiaľ ide o medziľudské vzťahy a sociálnu spravodlivosť, od toho dnešného zase až tak veľmi nelíši. Ako plus vnímam, že tu absentuje deformovanie tváre aj celej postavy pri emocionálnych výbuchoch, čo je inak v anime bežným zvykom, ale sem by sa to akosi nehodilo. Podrobnejšie k deju som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým dielom. A neviem, či je to tým, že som anime už dlhšie nesledoval alebo žánrovým zameraním konkrétne tohto, ale veľmi často som nestíhal čítať titulky plné technických výrazov a musel pravidelne zastavovať obraz, aby mi nič dôležité neušlo. Každopádne vizuálne aj príbehovo skvostná záležitosť, ktorú sa vesmíromilcom oplatí pozrieť.

Planetes - Sošite meguri au hibi (2004) (epizoda)

26. "And the Days We Chance Upon..." Finálne ukončovanie, zmierovanie, lúčenie, všetky doterajšie postavy sa tu aspoň na moment mihnú, my sa čosi dozvieme o ich osudoch a je to aj dojemné, aj filozofické, aj vtipné. Títo Japonci tak nejako vedia namiešať tieto veci tak, že dohromady nevyznejú silene a trápne, aj keď potenciál na to by tu bol. Každopádne dôstojný koniec zaujímavého seriálu.

Planetes - Madoibito (2004) (epizoda)

25. "The Lost" Astronaut ten tvrdý chleba má. Zdravotné problémy v podobe ťažkých depresií aj trvalé telesné postihnutia. A to sa prosím pekne ešte ani nevyrazilo na legendárnu cestu smerom k Jupiteru. Trochu nečakaná, ale zase veľmi dobrá epizóda.

Planetes - Ai (2004) (epizoda)

24. "Love" Teroristická pohroma odvrátená, Hačimaki aj Tanabeová osve zakúšajú dramatické a osobnosť formujúce skúsenosti, jeden s prstom na spúšti, druhá s prázdnym zásobníkom kyslíka na mesačnom povrchu. Napínavé, nervné, vynikajúce.

Planetes - Debris no Mure (2004) (epizoda)

23. "Debris Cluster" Infiltrovaní teroristi zo Space Defense Front sa znovuzjavujú a tentoraz terorizujú o dušu, počas zasadania vrchných svetových hlaváčov majú v pláne uniesť Von Brauna a nechať ho spadnúť na najväčšie lunárne mesto. Hodne akcie a dramatických situácií.

Planetes - Bakuro (2004) (epizoda)

22. "Exposure" Vyšetruje sa teroristický útok na Von Brauna, odhaľuje sa kto všetko je doň zapletený, debrisári sa presúvajú do mesačnej pobočky, Hačimaki chce striedavo udržiavať putá s blížnymi a byť astronautský vlk samotár. Veľmi dobrá epizóda.