12 kol (2009)

12 kol by se dalo označit za neskutečně našláplou akční krimi pecku,kdyby ... .Kdyby především nebyl Renny Harlin tak hrozný rutinér a dokázal ve svých filmových počinech přinést něco jiného.Kdyby John Cena párkrát shodil tričko a ukázal svou nabušenou muskulaturu,nemluvě o tom,kdyby jí dokonce použil a ne jen pořád jako tajtrlík běhal sem tam.Kdyby stál hlavní záporák alespoň za úšklebek,on ale nestojí ani za to.Kdyby celý děj nebyl tak příšerně vykonstruovaný a přesto příšerně nepravděpodobný,chvílemi pak až trapný.Ale hlavně,kdyby nebylo 12 kol tak strašně průměrný.Je škoda,že tato jinak dynamická jízda nedopadla tak,jak dopadnout mohla.Od začátku se pořád sice něco děje,akce střídá akci,má to spád a styl,efekty na vysoké úrovni,ale co s tím vším,když to nefunguje a především to po sobě nenechá absolutně žádný pocit,či dojem.Já tyto WWE filmy mám vážně neskutečně rád,vždy mě nehorázně napumpujou a dodají energii,12 kol se ale až příliš nechalo ovlivnit jinými staršími akčními kousky a dost na to celý film doplatil.Ale jako akční jednohubka funguje naprosto spolehlivě!

Zombies: Den-D přichází (2008)

Jsem rád,že jsem se nenechal odradit místními skrz naskrz kritizujícími komentáří a obsazením Meni Suvari do hlavní role zombie hororu(byla to vážně děsivá představa) a mohl se tak nechat bavit touto super krvavou jízdou.Ikdyž zároveň je pravda,že po prvních 20 minutách jsem film nudou vypnul a dokopal se k němu znovu až za pár dní.A právě ta 20 minuta je zlomová pro celý film.Právě v tomto čase se totiž tato nevýrazná sračička změnila v demoliční nářez,jaký už jsem dlouho neviděl.Rychlý zombie mě oslovili už v Úsvitu Zacka Snydera a i přítomní superrychlý zombíci mají grády jak svině.Prakticky bez vteřinky oddechu se tu hrne neustálá akce,krvavé jatka,nehorázně hladový zombíci se s ničím a nikým neserou,prostě doslova dechberoucí masakr.Sice je zároveň i pravdou,že by se o všem,co se ve filmu objevilo dalo diskutovat,ale mě to vše zkrátka sedlo velmi pozitivně a vážně jsem se moc bavil.Jednak efekty.Párkrát jsem se musel nad jejich kvalitou poušklíbnout,ale většinou šlo naštěstí o slušně odvedenou práci,masky byly zvládnuté výborně,gore efekty též na uspokojující úrovni,celkově efekty prostě filmu ostudu neudělali.Superrychlý zombíci mě jak už jsem se zmiňoval oslovili opravdu hodně,dodali ději obrovskou energii a dynamiku a ikdyž skalní příznivci především romerových pomalých,kývajících se nemrtvých jsou tímto způsobem jejcih pohybu znechuceni,já je takto neposedné mám vážně rád.Druhá věc je pak když si vezmou do rukou navíc samopali,nebo když lezou po žebřících a tak podobně,to už mi vadilo trochu také,ale budiž,dokázal jsem přivřít očička.Dějově nejde o nic objevného,vše je spíše podřízeno řádění zombíků a proti tomu mohu těžko protestovat.A nakonec ta Mena.Ze začátku jsem sice očekávaně skřípal zubama,ale postupně jsem si na ní dokázal zvyknout a ke konci mě už i bavila a dokonce téměř i sedla.Každopádně od tvůrců velmi odvážný tah s obsazením této jinak hodně nevýrazné hvězdičky.Sumasumáru,mě tito hyperaktivní živí mrtví v Dni-D prostě krom začátku hodně bavili,byli krvaví,brutální a fakt dost nasraný :)!

Piraňa 3D (2010)

Aja byl pro mě již král součastného hororu před shlédnutím tohoto nářezu a jsem moc rád,že nyní mohu prostě jen konstatovat,že u mě svou pozici potvrdil,či spíše si jí ještě upevnil.On je prostě tvůrce,který se nebojí,který nemá zábrany,který se filmovým hororem a zobrazováním gore řezničin baví a umí tyto své schopnosti a přednosti prodat na 120% a dělá tím svým fanouškům bezmeznou radost.A tak se Piranha pod jeho taktovkou změnila v neskutečnou jízdu,která je stejně jak zábavná,tak masakrálně krvavá a brutální,jízda,která dokáže vystrašit a sakra vylekat,která je i vtipná a po celou dobu dokáže neuvěřitelně lahodit mužskému oku :).Aja zde navíc dokázal využít i prostředí a vytvořil výraznou atmosféru,která je tu též velmi důležitá.Samozřejmě,že Piranha má veškeré béčkové parametry,ovšem popravdě tento typ filmů by jinak ani nemohl fungovat a neměl by absolutně žádnou šanci svého diváka tak pobavit,jak se stalo.Vždyť co dělá pořádný horor pořádným hororem.Řádná porce brutality,krve a vyprsených holek.A Piranha toto vše nabízí vrchovatě.A především právě Ajova láska ke gore zde dostává obrovský prostor,je vidět že si to zde užíval a několik těch goreefektů se pro mě stali již nyní doslova kultovními.Alexandre Aja je zkrátka hororový bůh,tento film si doslova vychutnal,vymazlil a vyšperkoval a já mu za tento skvostný masakr děkuji.BOMBA!

Tropická bouře (2008)

Tropická bouře by se také mohla v pohodě jmenovat Zoolander 2.Ben Stiller skutečně vytvořil film,který disponuje naprosto totožnými prvkami,jaké použil již v zmiňované parodii/satiře na modní průmysl.Tentokrát se však trefuje do vlastních řad a rozcupoval a znemožnil zde filmaře.A myslím,že se mu to též povedlo skvěle a věřím,že se to pár Stillerovým kolegům z branže nemuselo moc líbit .Vůbec s ničím a nikým se tu totiž nemaže a tak Tropická bouře opět překypuje drsným humorem,bláznivým dějem,ujetými scénami,třeskutými dialogy,spoustou cameo roliček,schválně přehrávajícími ústředními herci,kteří vesměs navíc stvárňují skutečně bizardní postavičky,prostě jedna velká šílenost,která ale jako celek v pohodě funguje a čistě baví.Autoři Tropické bouře se několikrát pustili i až za hranici vkusu a snesitelnosti,ale ani tímto film vůbec netrpí,naopak je to spíše kořením a osvěžením snímku a jen to přidává na celkové ujetosti Bouře.A navíc Stiller opět zabodoval i s obsazením,Downey Jr.,Black,McBride,Nolte,Coogan a samozřejmě i sám Stiller vytváří jednu z nejmagorovatějších partiček filmové historie s třešničkou na dortu,bombastickým Cruisem.Tropická bouře je zkrátka komedií,která potřebuje trochu tolerantnější publikum,celou dobu má ale švih,obsahuje několik nezapomenutelných scén a postav a jde prostě o bláznivou zábavu,na jejíž pravidla jsem přistoupil a prostě se jen výborně bavil.

Sedm životů (2008)

Nádherný.Prostě a jednoduše nádherný a úžasný filmový zážitek.Od prvních vteřin je jasné,že zde půjde o ždímání slzami nasaklých kapesníků,nejlepší na tom ovšem je,že při tom autoři nemuseli ani příliš tlačit na pilu,ale dosáhli tohoto efektu pouze nádherně dojemným a lidským příběhem.A celý tento příběh mi navíc přišel neskutečně originální,zároveň však i strašně obyčejný a skutečný.Sedm životů ovšem dle mého názoru není pro úplně běžného diváka,neboť je vystavěn poměrně dost náročně a v nikterak strhujícím tempu,takže pro popcornového břídila(kterým jsem ale často i já sám) se může zdát celý tento snímek nudným a často i o ničem.Obrovská chyba!.Sedm životů toho v sobě má neskutečně moc a pro mě jde o jeden z nejsilnějších filmových příběhů vůbec.Tolik emocí,lidskosti,lásky,zároveň však i utrpení,neštěstí a smůli a to vše spojit do jednoho krystalicky čistého fungujícího story,tomu já říkám filmové umění.Když k tomu má pak pan režisér k ruce navíc ještě úžasného Will Smitha a obklopí ho ještě dalšími skvělými herci,jde už jen o završení úžasného filmového klenotu.Sedm životů je zkrátka jedním z nejpůsobivějších filmů vůbec,dokázal ze mě nenásilně vydolovat litry slz a ani trochu se za to díky dechberoucímu příběhu nestydím.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Už dlouho jsem neviděl tak ničím nevybočující film,jako právě Únos vlaku 123.Zároveň však nemohu říci,že bych se byť jen na chvíli při sledování tohoto krimi nudil.On celý film má totiž slušný spád,chvílemi je i docela napínaví,atmosféru to má asi také zhruba úměrně dobrou k odehrávajícímu se ději a k příslušnému prostředí,co ovšem všechno toto na plat,když to nemá absolutně nic navíc.Ani jeden jediný zajímavější zvrat,žádnou originální scénu,nevyskytuje se zde žádná neobvyklá postava,prostě je to celé jen vršení již jinde viděných scén a filmařských postupů.A bohužel ani závěr se z tohoto tuctového pojetí ani náhodou nevymotal.Krom toho na mě ani trochu nezapůsobilo opětovné klipovodigitální Scottovo řádění,už by se měl na tuto svou propagaci moderně vyhlížejícího hi-tech thrilleru vážně vykašlat a zkusit své filmy ozvláštnit něčím jiným.Bohužel zde moc nezabrali ani prověřené herecké esa Washington s Travoltou,kteří sice dokázali na sebe upoutat pozornost a opět oba potvrdili své kvality(především pak Travolta jako záporák zase zářil),ale ani jejich postavy nejsou nijak vybočující,jde jen o přehlídku omletých charakterů,povahových rysů a jejich lehce dopředu odhadnutelného myšlení a jednání.Únos vlaku 123 je tak prostě nenudící zábavou,která si dokáže udržet bez problémů divákovu pozornost,ale ohromit vážně nemá čím.

Hooligans (2005)

Mě Hooligans dost zklamali,neboť mi nedali přesně to,co jsem od nich očekával,či spíš chtěl.Chtěl jsem syrový příběh fotbalových gaunerů,pro které není výhra porazit soupeře na hřišti,nebo hlasivkami v hledišti,ale jejich potěšením je za stadionem dát soupeřovým gaunerům pořádně do držky a výtězem je ten,kdo zláme ostatním co nejvíc kostí.Čekal jsem nekompromisní řež,kde krev po pěstních soubojích poteče jak voda z vodovodu,kde prostě angličtí hooligans budou dělat čest své děsivé pověsti.Green Street Hooligans tímto vším sice disponují,fajn,ale obrovský problém je v tom,že je to celé zabalaneno do "amerického hávu".Vše je tu přespříliš uhlazeno,čestní jsou opravdu čestní a nezkažení se zkazit nenechají,záporáci jsou zlí a špatně dopadnou,prostě na tak zajímavé a diskutabilní téma je tu příliš klišé a zbytečného idealizování.Dějově ale nemohu film vůbec odsoudit,to jsem se docela bavil,herecké obsazení bylo trefné,což mě především u Elijaha Wooda hodně mile překvapilo,zápletka měla spád a pár příjemných zvratů a závěr nabral skutečně výrazných dramatických až strhujících rozměrů,ale prostě ta atmosféra syrového násilí a zbytečné krutosti tu byla zachycena zcestnýma hollywoodskými očima a jak evropané těžko pochopí téměř až fanatickou zálibu v některých klasických amerických sportech,tak američané nemohou chápat modlu názvem fotbal,natož aby pak mohli vystihnout skutečný smysl a život hooligans.P.S.sám hooligans nejsem,ale fotbalový maniak ano,takže CHELSEA FOREVER :) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sherlock Holmes (2009)

Musím se přiznat,že u Sherlocka Holmese Guye Ritchieho skutečně váhám v hodnocení a vlastně i v komentáři,neboť pořád nevím,co si o tom celém projektu mám myslet.Především musím zmínit herce.Downey je jak jinak opět výborný,jeho rozverný Holmes mi sedl a v každé scéně mě skutečně bavil.Law též velmi dobrý,tentokrát spíše ale jen takový přihazovač.McAdams fajn,Reilly překrásná.Jen Strong v roli hlavního záporáka byl krutě nevýrazný a takový prázdný,jeho postava a vlastně i výkon byli pro mě velkým zklamáním.Ritchieho režie nenese tak úplně vlastní rukopis,ale myslím,že to jinak ukočíroval celkem dobře,se slušným spádem a několika parádními vychytávkami.Naopak hudba byla klasicky "ritchiovská".Dějově mi zápletka přišla jednak trochu nevýrazná,jednak chvílemi docela divná a nudná,ale především se mi vůbec nehodila jako případ vhodný pro Sherlocka Holmese.Zároveň ale musím přiznat,že se tu vyskytlo i spousta scén,které měli neskutečný drive a koule a i pár výborných momentů,které se mi doslova vryli do paměti a byl jsem naprosto unešen.Co se týče výpravy,ta byla opravdu výtečná a dodala filmu ii nadprůměrnou atmosféru.Akce a efekty byly též zvládnuté na jedničku,zábavné,skvěle zpracované a především měli šťávu.Celý snímek se jinak nese v hodně odlehčeném duchu,zkrátka podřízen popcornové zábavě se vším všudy.Já bych skutečně s vysokým hodnocením ani na chvíli neváhal,bohužel,první Holmesův případ mě ale prostě svou zápletkou nestrhl a příliš neoslovil,co se ovšem týče všeho ostatního krom samotného případu,to je zábavné a nadprůměrně zpracované a to mě oslovilo vážně hodně.Příště lepší případ a bude to pecka.

Šepot (2007)

Nevím,jestli je přirovnávat Šepot k Omen zrovna úplně přesné,ale pár společných rysů tyto dva snímky mají určitě.Já je tu tedy nebudu porovnávat,ale jednak je to samozřejmě ústřední námět a jednak je to opravdu parádní a démonická atmosféra.Ta je sice naprosto odlišná,ale pro mě v Šepotu funguje neskutečně silně.Jistě k tomu pomohlo i prostředí,zima,sníh,chata v lesích,temný vizuál,podmanivá hudba,vše tu na mě prostě zapůsobilo velmi pozitivně,až strhujícím dojmem.Zápletka je pak absolutně jinde,má takový modernější háv,ale především ve mě i po dějové stránce zanechal Šepot působivé pocity.Únos malého chlapce a následné dění má šmrnc,ani na chvíli neni nudný,vše se odehrává v napínavém a dynamickém tempu,prostě slušná tajemná zábava,kdy jsem se moc těšil na průběh a hlavně i závěrečné finále.A i to se docela povedlo,ikdyž šlo zřejmě vyšperkovat daleko více,ale celkově ok.K dobru ještě musím připočíst herce,ať už (chvílemi možná už až moc) působivého dětského "raráška",tak "ztraceného" Joshe Hollowaye i jeho pěkňoučkou partnerku,prostě ani oni filmu neubírají,spíš naopak.Šepot je zkrátka napínavým,atmosférickým thrillerem,kde vše funguje a působí jak má a já tuto napínavou podívanou na potemnělé večery velice rád doporučuji.

Poslední skotský král (2006)

Filmy podle skutečných událostí a lidí mají většinou sílu a velký potenciál.A zvlášť když jde o snímky z Afriky,která nabízí daleko hlubší emoční prožitek.Zároveň jsou vždy i velkou hereckou příležitostí a protagonista,který roli získá má pak pořádnou možnost řádně na sebe upozornit a zvýraznit se.Úsek ze života ugandského diktátora Amina je odvyprávěn poutavým stylem,v sice nikterak strhujícím tempu,ovšem zároveň vůbec ne nudně a už vůbec ne klišovitě.Dojde dokonce i na pár strhujících a napínavých scén,ale na nich tento film nestojí.Nosným pilířem je totiž právě výkon Foresta Whitekera,který své životní příležitosti využil naplno a je skutečně výborný.Jeho výstupy,emoce,rozrušení,to vše vyznívalo díky jeho výkonu uvěřitelně a velice záživně.Naopak James McAvoy tak bohužel hraje docela dost druhé housle,navíc mi jeho postava přišla málo reálná,hloupá a extrémně naivní,prostě mi moc nesedla a jako o Aminova protihráče šlo o dost slabý článek.Jinak mi zde trochu chyběla i lépe vystavěná atmoféra,vůbec jsem zde nevycítil strach,obavy či napětí,třeba jako v Hotelu Rwanda,který mu je jinak docela blízký jak dějem,tak myšlenkou.Poslední skotský král tak pro mě postrádá emoční sílu a dynamiku situace a dění a celé mi to přijde zkrátka dost studené a nenaléhavé.Jde tak o film,který je postaven na jediné postavě a výkonu jeho představitele a ikdyž se tato sázka autorům vyplatila,za vyloženě dechberoucí snímek Posledního skotského krále prostě brát kvůli jeho až přílišné sterilitě nemohu.