Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Výtečný film, který popírá téměř tradiční pravidlo "dvojky jsou horší než jedničky". Zatímco jednička byla spíše temným sci-fi thrillerem, dvojka je napínavá akční sci-fi jízda, která zároveň v sobě nese šikovně zahraný humanistický podtón. Po trikové stránce se jedná o naprostou dokonalost, která bere dech i v dnešní době. Akční scény jsou neuvěřitelně strhující a geniálně nasnímané, zejména honička na dálnici je opravdu nezapomenutelná. Hudba je podobná hudbě z prvního dílu, ale to vůbec nevadí, protože je stejně geniální. A herecké výkony? Arnold, tentokrát v roli hodného Terminátora je naprosto parádní a v této kladné podobě mi sedne více než jeho záporná role z prvního dílu. Linda Hamilton v roli pološílené matky je totéž naprosto parádní, Edward Furlong v roli usmrkaného fracka je překvapivě celkem fajn a Robert Patrick v roli záporáka je správně chladný a děsivý. Zatímco u jedničky byla ta pátá hvězdička z nostalgie, tady je ta pátá hvězdička naprosto zasloužená. Nejlepší akční a nejlepší sci-fi film minulého tisíciletí a bezpochyby jeden z mých nejoblíbenějších filmů.

Terminátor (1984)

Oproti geniální dvojce sice o něco slabší, ale stále nadprůměrná a neuvěřitelně zábavná akční sci-fi jízda s temnou postapokalyptickou atmosférou. Výborný soundtrack, který tuto temnou atmosféru ještě umocňuje. Triky jsou celkem slabé, ale na druhou stranu to omlouvá malý rozpočet. Herci jsou fajn, zejména mlčenlivý Arnold v roli záporného Terminátora je perfektní. Podobně jako u Predátora, i tady je pátá hvězdička z nostalgie.

Predátor (1987)

Přiznávám, že tento snímek není pro mě úplně bezchybný, ale i tak nemůžu s hodnocením jinak, protože je to prostě srdcovka, kterou si zhruba od svých třinácti let pouštím každý rok a když to chytnu v televizi, tak nepohrdnu a koukám taky. Zároveň je Predátor jediným hororem (snad ještě s výjimkou prvních tří Vetřelců), co jsem schopný vidět opakovaně a rád. Kamerová stránka je naprosto skvělá, všechno je to natočené tak zblízka, takže to působí, jako by jste v té džungli byli s nimi. Opravdu geniální hudba Alana Silvestriho, která umí navodit solidně napínavou atmosféru. Je pravda, že o nějakých skvělých hereckých výkonech tu nemůže být řeč, ale jiné herce si v těch rolích nedokážu představit. No pak je tu samozřejmě postupně houstnoucí atmosféra a naprosto parádně namaskovaný Predátor, které filmu dodávají napínavou, místy až hororovou survival atmosféru. Z mého dnešního pohledu krásné čtyři hvězdičky, tu pátou přidávám z nostalgie.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Ze seriálu jsem zatím viděl pouze první dvě řady a nutno zmínit, že mě opravdu neuvěřitelně baví a některé díly jsou téměř geniální. Očekával jsem, že se film přiblíží aspoň k těm nejlepším dílům, co jsem zatím viděl. Ale bohužel, dostavilo se zklamání… Problém není v komediální stránce, ta je totiž skvělá, některé hlášky a scény jsou abnormálně vtipné. Hlavní problém je zejména v celku jako takovém – po příběhové stránce je to docela slabé, leckdy to nudí a hlavně mě to nedokázalo zaujmout na celých 80 minut. Muzikálová složka je fajne, ale nemůžu se ubránit tomu, že tu byla docela zbytečná, ačkoliv uznávám, že některé písničky jsou vydařené, zejména při písničce “Kyle's Mom's a Bitch“ jsem šel fakt do kolen. Následující den viděno podruhé s kámošema a pocit zklamání přetrvává. Škoda. Ty čtyři hvězdičky jsou hodně slabé.

Čínská čtvrť (1974)

Začnu komentář hodně netradičně… pří vší úctě k Romanu Polanskimu, jeho režijní styl mi prostě nesedí. Připadá mi takový uspávací a dokáže mi lehce zkazit dojem ze sebelepšího filmu, což platilo u Pianisty, platí to i zde. A taky bych možná ocenil ještě drsnější a temnější atmosféru, ale to je jen malá výtka, navíc jsem schopný uvěřit tomu, že v době vzniku to muselo působit opravdu temně. Ale i přes tyhle dvě výtky mi byl tento kriminální snímek opravdu sympatický, ač jsem ze začátku měl jisté pochybnosti. Scénář je velmi dobrý, ale rozhodně ne nejlepší, co kdy byl napsán. Parádní herci, zejména Jack Nicholson a Faye Dunaway opravdu září a vydávají ze sebe maximum. Působivý, nádherný soundtrack Jerryho Goldsmithe, který se dotýka dokonalosti. No a pak je tu závěr, kterej je parádně vygradovanej a skutečně nekompromisní, ale přiznám se… musel jsem si googlit, v čem je ten závěr tak nekompromisní, protože jsem to ve filmu nepostřehl. Celkem spokojenost, ale pro mě osobně nic nezapomenutelného, ani nic legendárního, pro mě pouze sympatická kriminálka ze staré školy.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Výborné, opravdu výborné, ale pro mě osobně ne tak legendární, jak o tom někteří básní. Skvělé herecké obsazení, ať už jde o perfektního Russella Crowea, neuvěřitelně charismatického Kevina Spaceyho, nebo parádního Guy Pearceho, ale ani ostatní herci o moc nezaostávají. Jediné, co je mi tak trochu záhadou (a podle komentářů nejsem jediný), za co sakra Kim Basinger dostala Oscara, protože mi přijde, že její roli by dokázala zahrát každá herečka. Dále musím zmínit nádherný soundtrack vzpomínající na Čínskou čtvrť a výbornou režii, která navozuje nádherně stylovou retro-atmosféru L.A. 50. let. Scénář je originální a postupem času se zamotává a není možný předvídat, co se stane v následujících minutách. První třetina je taková seznamovací, ale svižná a poutavá a navíc působí celkem nenápadně. Druhá třetina mě bavila o něco méně, zejména mě moc nebrala skoro až romantická linka s Kim Basigner, ale chápu, že ve filmu má své místo. Třetí třetina, začínající smrtí jedné ze tří hlavních postav (kdo viděl, ví o jaké postavě mluvím) je ale naprosto parádní a totálně mě odrovnala po každé stránce, jedna z nejlepších filmových částí, co jsem viděl, zcela jasně a bez debat. Závěrečná scéna ale dojem z filmu trochu kazí a zahazuje všechnu tu nekompromisnost, která v té poslední třetině byla. Skvělá kriminálka, natočená s láskou k filmu, A právě ta láska k natáčení je důvod, proč dávám pět hvězdiček. Zatím viděno dvakrát (během asi měsíce a půl) a určitě ne naposledy. 90%

21 gramů (2003)

Popravdě, mám problém tenhle snímek ohodnotit… Začnu teprve s klady – geniální herecké výkony bez výjimky, těm hercům uvěříte každou emoci, každé gesto, každý pohyb očima. Naprosto parádní kamera, která na první pohled působí nedokonale, ale postupem snímku si uvědomujete, že to je vlastně účel. A co se týče příběhu, ten je sice jednoduchý, ale zároveň neuvěřitelně emocionální a temný, no a právě tady začíná můj problém... Jak mám hodnotit film, který je po filmařské stránce geniální, ale zároveň to není můj hrnek kafe? Ten film je opravdu hodně smutný, nejsou v něm žádné pozitivní emoce – a to se mi právě nelíbí. Navíc furt přemýšlím nad tou dějovou strukturou, která působí jako puzzle… Ten příběh je opravdu hodně silný, ale přijde mi, že ten netradiční postup vypravování je tu akorát k tomu, aby se film udělal ještě zajímavější, ale na druhou stranu mě to nutí přemýšlet, což je plus. Slabší čtyřka a osobně si myslím, že časem možná překliknu na trojku. Upřímně, nechci ten film kritizovat, případně zpochybňovat, ale prostě se mi nelíbil, sorry...

Útěk ze Sibiře (2010)

Než jsem tento snímek zhlédl, často jsem přemýšlel nad tím, proč se mu dostává takové nevole. Námět byl skvělý a silný, podle skutečné události (což je vždy pro mě velké lákadlo) a navíc tu je Colin Farrell, což je herec, kterého jsem si vcelku oblíbil. Bohužel hodnocení nelžou a snímek je skutečně docela rozporuplný… Úvodní scéna je naprosto dokonalá a já si říkal, že pokud se v podobně emocionálním duchu ponese zbytek filmu, bude to naprostá paráda. Jenže netrvalo dlouho a začal jsem docela remcat. Když došlo na ten útěk z gulagu, byl jsem slušně nasranej, protože tu scénu totálně odflákli – vezměte si, kolik v té scéně mohlo být adrenalinu a emocí, ale víte co v tom filmu je? Nic, protože celej ten útěk vystřihli a mimochodem, když už jsme u toho střihu, ten byl fakt špatnej… Navíc se celý film nese v pomalém tempu, což by ani tak nevadilo, ale po čase to začne být monotonní a nudné. První polovina snímku je ještě celkem solidní, navíc je tu Colin Farrell, který si svou roli opravdu užíval. Bohužel, na konci první poloviny odejde ze scény Farrell a film začne být monotónní a ke konci už jsem to ani moc nevnímal… Co ale snímku nejde upřít, je naprosto dokonalá a úchvatná obrazová složka, a také výborné herecké výkony. Celkově na 3*, tu čtvrtou přidávám za skvělého Colina Farrella a výbornou, neuvěřitelně emocionální úvodní scénu, která je bezpochyby nejlepší scénou filmu.

Schindlerův seznam (1993)

Po filmařské stránce geniální, po emocionální stránce opravdu neuvěřitelně silné… Pamatuji si, jak jsem při první projekci měl problémy tento snímek vůbec dokoukat. Ne, nebylo to kvůli tomu, že by to byl nekvalitní film, ale zapůsobil na mě opravdu neuvěřitelně silně. Po skončení první projekce jsem byl v psychicky totálně v hajzlu a prohlásil jsem, že se na tento snímek už nikdy v životě nepodívám… Toto prohlášení jsem samozřejmě nedodržel a po cca půl roce jsem se podíval znovu. S druhou projekcí zmizela veškerá intenzita (každý výstřel už nebyl tak šokující, každý vyfouknutý dým už nebyl tak mrazivý), ale snímek se mi líbil o něco víc než prvně. Ne, nelíbil se mi obsah a popisované události, ale zaujalo mě celkové zpracování. Naprosto geniální a neuvěřitelně působivá obrazová kompozice, výborná Spielbergova režie, mrazivý soundtrack Johna Williamse, skvělý scénář který udrží pozornost celých 195 minut a hlavně naprosto parádně a přesně vybraná hlavní trojice – úžasný Liam Neeson, velmi dobrý Ben Kingsley a naprosto geniální Ralph Fiennes, který svým hereckým výkonem strhne veškerou pozornost na sebe… Po třetí projekci jsem si uvědomil, že ačkoliv od Spielberga osobně preferuji jiné filmy (E.T., Jurský Park), Schindlerův seznam i tak zůstává po filmařské stránce jeho nejkvalitnějším filmem.

Hra (1997)

Napodruhé zvyšuji na solidních 5*. Se znalostí pointy už méně napínavý, ale stále výborný, svižný a strhující thriller s dávkou absolutní paranoie, který si dokonale hraje s divákem a nutí ho přemýšlet, co se vlastně děje. Filmu hodně přidávají také skvělé herecké výkony, Michael Douglas je naprosto skvělý, Sean Penn je ještě lepší a lehce mě mrzí, že neměl více prostoru. Scénář je fantastický, promyšlený, navazující a hlavně zábavný. Režijní výkon Davida Finchera je naprosto geniální, málokdo umí navodit depresivní atmosféru tak jako on. Chválím i kameramana, který předvedl skvělý výkon. A ten závěr? Ten je opravdu sakra nečekaný.... Osobne si myslím, že kdyby film skončil scénou Douglasova pádu, tak by to byl naprosto dokonalý temný thriller. Film tak sice neskončil, protože má dobrý konec, ale Fincherova režie, skvělá paranoidní atmosféra a hlavně závěrečný zvrat to vytáhne na solidních 5*. David Fincher je fakt borec.