Světlonoc (2022)

Neuveriteľne podhodnotené. Nejak takto by to vyzeralo, keby Ari Aster remakoval Medenú vežu. A ak Tereza Nvotová v ďalšom filme obsadí anglicky hovoriacich hercov, A24 po ňom skočí jak nevykastrovaný kocúr.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Na prvé pokukanie som to úplne nepobral, hoci to hralo v kinách na vrchole môjho Tarantino fanboy obdobia. Dnes, po všetkých tých Oscaroch pre Djanga a spol, ktorý je za mňa dosť meh, je presne toto film, ku ktorému sa rád vraciam o druhej ráno. Ani nie kvôli tomu, že ma baví počúvať tú nekonečnú dialógovú masturbáciu, ale skôr preto, že záverečných 20 minút tejto VHS estetiky absolútne ponižuje a pľuje na cca 9 z 10 Fast and Furious. Neuveriteľné. Rád si to znova pustím o 10 rokov a vsadím svoju zlomenú ruku, Hennesey a latentný foot fetish, že sa nič nezmenilo. O tomto filme sa budú písat knihy. A bude sa v nich písať že existovala doba, keď miesto "contentu", ktorý pre vás Netflix generuje, boli doby kedy musel niekto sadnúť za kameru, dupnúť na pedál, a nejakú reálnu akciu skutočne zorchestrovať. Neuveriteľné. Roním slzu, sťahujem najviac kvalitný rip, a ak raz budem mať deti, toto im odkážem na externom harddisku. Tarantino bol moja prvá filmová láska, a kruh sa uzatvára.

Buster and Billie (1974)

Absolútne fascinujúci artefakt filmovej histórie. Vedeli ste, že v 70. rokoch bolo možné natočiť mix eploitation / rape-revenge a Mean Girls? Ja nie. A dívať sa na niečo, čo vám pripadá ako nový žáner, je po rokoch dívania sa na filmy vlastne pocit, ktorý už nečakáte že zažijete. Krimi / Drama trochu zavádza; je to skôr coming-of-age romantika (v kabáte, aký som ešte nevidel). Možno mi len chýbala atmosféra tejto dekády, ale príde mi, že Buster & Billie vás v nej vykúpe jak veterinár psa, ktorý protestuje, a nakoniec budete vďační. Vedeli ste, že než sa Freddy Krueger stal Freddym, bol to taký Škreko z Konečne zvoní? Vedeli ste, že je to údajne true story, možno s výnimkou toho brutálneho finále? Celkový feeling z tohto filmu nič nevystihuje lepšie než jeho oficiálny tagline: "What took place in that town in 1948 should have been a love story.P.S. v žiadnom prípade sa nedívať na trailer. Väčšinou nebývam až taký spoiler-nazi, ale toto je extrém.

Banda (2019) (seriál)

Čllovek by čakal, že tie explodujúce hlavy alebo Butcherov austrálsky akcent rýchlo omrzia, ale nie, neomrzia. Milý bot, ktorý čítaš tento komentár v post-internetovej ére za dva roky: roku 2023 sme tu mali stávku scenáristov, pretože sa báli, že im vezmeš prácu. Pokiaľ sa tak stalo, a ak je jeden jediný seriál ktorý budem oplakávať, bude to tento.

Masks (2011)

Trochu mi tu chyba prepracovanejsi, "kriminalnejsi" pribeh, ale tajomna atmosfera a epicky vizual to bohato vynahradzuje. Aj tak mam radsej Suspiriu nez vsetky tradicnejsie giallo thrillery dokopy. BTW, toto je jej remake... sice sa hovorilo, ze ten pripravovany americky je zbytocny a vopred odsudeny na zanik, ale az tymto filmom sa to naozaj potvrdilo.

Noc hrůzy (1986)

Dokonalý surrealistický horor s unikátnou atmosférou. Škoda, že sa Russell tomuto žánru nevenoval oveľa viac.

Procitnutí v Garden State (2004)

Dojímavejšie, než všetky ostatné americké romantické filmy toho roku dohromady, a to ich ani nemusím vidieť, aby som to vedel.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Že to bude lepšie ako DEATH PROOF som nečakal, ale že to bude lepšie ako TRANSFORMERS, to asi nečakal nikto. :)

Dexterova laboratoř (1996) (seriál)

Dee Dee: Uh, Dexter? Sorry to wake you... ||| Dexter: You mean like you did the last 20 times? ||| Dee Dee: Well, I went into your lab, see? And I pushed a button... ||| Dexter: Oh, you mean like you did the last 20 MILLION times?

Smrt přichází v bílém (2003)

To, že je pointa odhadnuteľná po 15 minútach by ani až tak nevadilo, no tá posledná krátka scénka vsunutá do záverečných titulkov je na slzu (alebo dve) - síce pri nej príjemne zamrazí, no vzápätí si človek uvedomí, že síce to bol fajn film, ale hlavu či pätu by sme v ňom hľadali márne. To je však naozaj jediná výčitka, ktorú k DEAD END mám, po všetkých ostatných stránkach totiž patrí k absolútnej špičke súčasnej hororovej produkcie a vidno, že režisérsko-scenáristická dvojica zodpovedná za toto dielko ho točila s veľkou radosťou. Prvý dojem na diváka je nesmierne dôležitý a práve tu DEAD END vďaka svojej originalite na celej čiare skóruje. Ešte viac však poteší fakt, že scenáristom sa v priebehu filmu esá z rukávov len tak sypú a niekedy dokážu naozaj kvalitne prekvapiť až šokovať ("Vystupujem."). Namiesto ľakačiek, ktorých som ja osobne už z Ázie presýtený, sa film vydáva oldschoolovejšou cestou a poctivo budovuje mimoriadne temnú a hustú atmoséru. A čo máte všetci sakra za problém s tým humorom? ;) Predstavte si, že sa do rovnakej situácie dostane vaša rodina - máte po Vianociach, zablúdili ste a okolo vás sa dejú nevysvetliteľné a desivé veci. Začnete sa objímať a plakať, alebo do svojich rozhovorov začnete primiešavať sarkazmus a prebudí sa vo vás (strachom ešte poháňaná) známa ľudská vlastnosť zvaľovania viny na druhého? V KOCKE to bolo to isté, postavám už tiež všetko liezlo na mozog - akurát ani jedna z nich nemala zmysel pre humor. Takže pre mňa je DEAD END zatiaľ najlepším hororom roka 2003 (uvidíme, či ju VILLMARK tromfne) - nepatrí síce k najstrašidelnejším, no ide o pôsobivé klbko originality a napínavej atmosféry. Ako som hovoril, záver fakt sklame (s lepšou pointou to mohol byť horor desaťročia), ale čo je 5 minút sklamania proti 80 minútam maximálneho diváckeho vytrženia?