Vybíjená (2004)

Ak je pravda, že filmy s prístupnosťou PG-13 majú dovolené len jedno použitie slova "fuck" v celom filme, tak Vybíjaná si ho nemohla nechať na lepší moment. Najlepšia záverečná hláška v dejinách kinematrogafie. Ale aj ten zvyšok je super. :)

They Wait (2007)

Prvá polovica je doslova dokonalá, okrem tajomnej atmosféry ponúka aj výborné, neočakávateľné a originálne ľakačky, ktoré sa smelo dajú prirovnať tomu najlepšiemu zo Shutter alebo Ju-On... a to je to kanadský film v produkcii Uwe Bolla! Škoda len, že v druhej polke strach ustupuje pred klasickým pátraním po príčine duchovho hnevu. Záverečná scéna s kosťami alebo scénka s jablkom je skôr na pousmiatie... ale aj tak, poctivé 4* za to, že som sa prvú hodinu zase raz po dlhej dobe skrýval za vankúš.

Panenky (1987)

V DETSKEJ HRE majú čo robiť s jedným Chuckym, tu musia postavi čeliť desiatkam až stovkám ozbrojených a zlomyseľných bábok. Dobrá atmosféra, dostatok krvi a ani efekty nie sú (na taký nízky rozpočet) najhoršie. Pripadalo mi, že postavy sa v najvypätejšom momente správali mierne prehnane (označenie za pedofila), ale to je len malá vada na kráse. Od Gordona si asi zoženiem všetko, lebo zatiaľ ma nesklamal.

Sám v temnotě (1982)

Keby som to mal znázorniť grafom, začínalo by to niekde pri Antropophagus a končilo na úrovni Peckinpahovych Strašiakov. Neuveriteľné, ako sa zo smiešnych blbečkov v priebehu filmu stanú desiví maniaci a z úsmevného béčka špičkový a napínavý horor, ktorého vyvrcholenie v dome sa môže smelo prirovnať k prepadnutiu karavanu v Hills Have Eyes... akurát že trvá dlhšie. Aj poštári dokonca prestanú lietať. :) Keby to bolo menej pestrofarebné a trochu krvavejšie, a samozrejme, keby tam nebolo pár neuveriteľných zločinov proti logike, bolo by to aj na plný počet. Ale aj tak... pogo na koncerte The Sick Fucks... Tá ľakačka pri okne... A scéna s krvácaním z nosa! Chcel by som byť filmami takto milo prekvapovaný častejšie.

Everything Is Fine (2008)

Tempo je pomalé a veľa sa tam toho nedeje, no nudné to napriek tomu nie je. Všetky vzťahy medzi postavami, a hlavne hlavný hrdina a jeho proces vyrovnávania sa s tragédiou, sú vykreslené veľmi vieryhodne, vďaka čomu sú zásadné scény správne emocionálne vyhrotené. A ak by ste napriek tomu zaspávali, občas tam je nejaká tá párty alebo klipovitá scéna zo skateparku. :) 3 a pol.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Síce skvelá komédia, no zároveň prvý Smithov film, ktorý ma sklamal. Po Dogme som sa na samostatné dobrodružstvo Jaya a Silent Boba veľmi tešil, no tu je táto dvojica je slabým odvarom tých charizmaticky zhulených charakterov, ktorých si pamätáme z Clerks. Dal by som tri hviezdičky, nebyť skvelého záveru v Miramaxe plného paródií a odkazov na rôzne filmy, všetky Smithove diela nevynímajúc. Dúfam, že v Clerks 2 sa Jay s Bobom vrátia v takej podobe, v akej som ich mal rád, lebo tu sú len hiphopovo oblečení blbý a blbší. A dosť ma zaráža, že dokonca aj v kreslených Clerks sú to viac "oni"...

Ruiny (2008)

Atmosférou mi to trochu pripomínalo Marshallovu PUSTINU, ale možno len kvôli tomu slnku... Inak je to pomalšie a tiež o niečom úplne inom. Strašidelné ani trochu, originálne dosť, a pár veľmi dobrých momentov to má, aspoň unrated verzia. 3 a pol.

P.S. Miluji Tě (2007)

Nie všetko je Garden State, čo má 80%. Pred troma hviezdičkami tento film zachraňuje len výlet do Írska a záver.

Películas para no dormir: Para entrar a vivir (2006) (TV film)

Nič viac a nič menej ako slušne napínavá escape adventúra. Za štvrtú hviezdičku vďačí upršanému počasiu. Balagueró sa mi začína pozdávať.

30 dní dlouhá noc (2007)

Po dlhej dobe skvelý survival horor s tak pohlcujúcou atmosférou, že vám bude zima na ruky. S krvou sa tu nepreháňa ani nešetrí a vizuálna stránka je tak sexy, ako len môže byť bez toho, aby na seba strhávala všetkú pozornosť. A pohľad z vtáčej perspektívy je nezabudnuteľný.