Ip Man: Zrození legendy (2010)

Menšie sklamanie. Donieho Yena som vyzeral asi do polovice filmu, a na veľmi šikovnú "napodobeninu" som si zvykal len veľmi ťažko. Samozrejme z logiky prequelu sa obsadenie dá prepáčiť. Väčším kŕčom však je scenár. Ten okrem slabého príbehu ponúka síce pekné, zato okate vykonštruované súboje. Hlavným dôvodom je práve chudobná dejová linka, ktorá neponúkne ani jednu situáciu, plynule ústiacu do nejakého súboja. Rovnako záver mi prišiel len ako úmysel spraviť nutné vyvrcholenie, aby sme neprišli o poriadnu dávku Wing Chun. Celkový dojem je teda mierne rozpačitý a len dobre vyzerajúce súboje ho nedokážu vylepšiť.

Piráti ze Silicon Valley (1999) (TV film)

Neprehľadne uponáhľaný pohľad do sveta dvoch najväčších IT-ákov na svete. Viem, že sa jedná o televízne produkciu, no práve preto si tvorcovia mohli dovoliť pustiť stopáž na uzde. Poldruha hodiny je hriešne málo na tak rozsiahlu tému v podstate o dvoch odlišných ľudoch, ktorých spojilo akurát nadšenie v počítačoch. Akosi násilne natočená polobiografická sonda, bez faktov, ktoré by diváka zaujímali najviac. Jediné, čo mierne nahráva nezodpovednému prístupu je spravodlivé vykreslenie oboch rivalov, na ktorých si musí spraviť názor každý sám. Inak len remeselná TV záležitosť, ktorej chýba úcta podať históriu dvoch gigantov úplne a zmysluplne. Tak trochu strata času.

Ve jménu krále (2007)

Je mi jasné koho chcel pán za kamerou napodobiť. Vcelku slušné triky, zaujímavá (no okopírovaná) kamera ale nemôže zachrániť mizerný scenár a nezmyslené režisérske úlety. Uwe proste nedokáže natočiť poriadny film ani za veľké peniaze ani s podareným osadenstvom. To, že som vydržal pozerať až do konca má však niečo do seba. Inak je to smutné, takto premrhať dobrý nápad s dobrým rozpočtom. Pritom stačilo vymeniť zodpovedného človeka na jednej maximálne dvoch stoličkách.

Princ a pruďas (2011)

Po výživnom trailery sa mi dostal do oka konečne aj samotný film. Prekvapenie porpagačného klipu, ktorý srší vtipom a uletenosťou však vystriedal nechápavý a rozčarovaný pohľad po záverečných titulkoch. Množstvo gagov sú len nekonečne trápne sexuálne variácie toho istého len zakaždým zvrhlejšieho rangu. Niečím bolo treba vyplniť vyšší vekový rating, a tak sa hrá na dve základné cenzorské neprístupnosti. Je to logické! Škodu potenciálu zrejme vytušili aj producenti, ktorý pravdepodobne na poslednú chvíľku zaplatili trikárom viac než scenáristovi. Chudý stupídny príbeh sa snaží zaujať na vizuál, no trpkosť medzi úsmevom a vierohodnou historickou peckou zostala tak niekde uprostred. Viac voľnosti, menej trikov a zopár vydarených gagov naviac by určite prospelo. Takto túto polovičatú prácu nemožno brať ani ako komédiu (a už vôbec nie ako paródiu), a ani ako "historický veľkofilm". Nebyť kvalitnej a krásnej (Portman, Deschanel) hereckej ligy, jednalo by sa o nepozerateľnú nudu, ktorá vám vykúzli maximálne nejaký ten malinký úškrn. Čítal vlastne niekto ten prekliaty scenár?

Transformers 3 (2011)

Ďalší letný blockbuster plný vychytaných trikov a jednej supermodelky, ktorá sa celý čas tvári ako v reklame na svetový makeup. Ja viem , že obrovskí roboti musia vyzerať cool a ľudia pre prístupnosť čo najmenej krvavý, no tentokrát to strýko Bay už fakt trochu prehnal. Keď sa niekto preženie padajúcim mrakodrapom, či preskočí horiace auto alebo more ďalších na prvý pohľad smrteľných prechádzok hrdinov, určite nevyzerá ako po osviežujúcej sprche a nákupoch u Gucciho, a už vonkoncom nestíha meniť topánky za jazdy. Z týchto neduhov teda vychádza už iba super efektná akčná jazda, ktorej nechýba nádych apokalypsy, osudovosti a poctivej akčnej filmárčiny. Scenár ide päsťou do oka a snaží sa zdôvodniť Samovu účasť v celom tom vládnom nezmysle s robotmi, čo pôsobí neskutočne vykonštruovane a divák už musí pristúpiť aj na tak stupídnu love story ako chudobný ščuplý mladík vs. úspešná topmodelka. Maximálne priemerná letná odychovka, ktorá po dvoch predchodcoch trochu zamrzí svojou pozliepanou zápletkou. 3D formát Bayovmu oku určite pristane. Menej robotov, prehľadný strih a úžasne ILM triky berú dych. Aj nabudúce....len prosím, vymeniť scenáristu.

Sucker Punch (2011)

Od dobrého nápadu k mizernému záveru. Aj takto by sa dala nazvať Snyderova púť za efektom. Za každú cenu pretlačiť svoj štýl do všedných situácií je jedna vec, no riešiť psychické otázky cez futuristické obrazy a minimálnu výpovednú hodnotu je vec druhá. Pri pozeraní stačí na dve hodinky vypnúť mozog a pozerať more spomalených orgistických záberov a pastelový vizuál s "barbie girl" Baby Doll na čele. Mužská časť publika jasá, tá ženská krúti hlavou, a na záver krútia hlavou úplne všetci. Zaujímavý nápad, útek do vlastného herného sveta a tajomný tanec, nad ktorým sa všetci zúčastnení tak rozplývajú, zostáva z nejakého dôvodu skrytý a divák poctivo čaká na záverečný BOOM. Ten sa samozrejme nedostaví a namiesto očakávaného zmyslu všetkých tých drahých obrázkov, sa dočkáme akejsi polozmyselnej myšlienky o tom, že máme za niečo bojovať. Plané rozprávačské reči neprehluší dokonca ani podarená hudba na čele s úvodným videoklipovým remixom Sweet Dreams. Dajte niekto, prosím vás, tomu originálnemu vizuálnemu maniakovi konečne niečo, kde sa môže opodstatnene vyblázniť. Aspoň ďalšiu tristovku.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Dvojhodinová jazda s nekontrolovateľným Jackom Sparowom sa smutne drží hesla: "viackrát opakovaný vtip už nie je vtip". Štvrtý Piráti stoja a padajú na jednej jedinej vtipnej postave, ktorá nemá šancu utiahnuť celý film. Keby aspoň páni scenáristi poskladali lepšie gagy. Tie stávajúce sú len nasilu vytlačená zmeska všetkých predchádzajúcich dielov, a tak jediné čo sa asi nikdy neopozerá je povestný "sfetovano-opilecký" výkon Johnnyho Deppa. Okrem neho už nefunguje takmer nič. Réžia tlačí na pílu, strihá o sto šesť a prekombinovaná hudba, ktorá sa snaží za každú cenu potlačiť úspešný motív, zaniká niekde no prázdna. Aspoň, že nie je núdza o akciu a zopár svetlých chvíľ, vďaka ktorým tá dvojhodinová jazda pomerne rýchlo ubehne. P.S. Všetko sa odohráva v tme...chvalabohu, že som videl 2D verziu.

Já, padouch (2010)

Podľa môjho skromného názoru značne preceňovaný animák sa môže popýšiť maximálne tak vydarenou animáciou. Na dnešnú dobu to však nie je ten najvychýrenejšie pozitívum. Nemôžem si pomôcť, ale "nacpať" dej umelo zasadenými gagmi a otrepanými vedľajšími postavičkami, ktoré majú za úlohu tradične odľahčovať situáciu, je v tomto prípade skoro trápne. Ako veverička Scratch bravúrne funguje v Dobe ľadovej, oslík v Shrekovi a leguán v "Na vlásku", tak sa malý žltí "mimoníci" len zúfalo snažia kopírovať konkurenciu. Chýba im roztomilosť, flegmatický vtip...proste niečo čím by si ma získali. Všetky vtipné situačné, a dokonca i dojímavé chvíľky pôsobia akosi nútene, akoby si tvorcovia povedali: "Presne toto a toto inde fungovalo, musí aj nám." Zopár vydarených chvíľ stačí len na hlboký priemer.

Neznámý (2011)

Páni, tak toto sa nerobí! Tak unikátne rozpracovaný napinák úplne zotrie trápne záverečné rozuzlenie, pri ktorom bolo treba pre psychické uvoľnenie aspoň intenzívne zvrieskať. Katastrofa. Ktorý inteligentný režisér sa tak vyhrá z budovaním atmosféry a tajomnom okolo identity jedinej postavy, aby v závere na základe spackaného scenára zrútil všetko čo dovtedy postavil? Zopár silných momentov s Frankom Langellom a takmer každá s Liamom Neesonom tvoria základ, ktorý chvalabohu neotriasol ani mizerný záver. Serra sa dokázal poriadne vyhrať s atmosférou, len zabudol dohovoriť scenáristovi, aby nám ponúkol trošku výdatnejší a prekvapujúcejší príbeh. Načo ale toľké hrajkanie, keď vám po týždni v pamäti zostane už iba ono spomínané "tajomno". Škoda dobrej zápletky, ktorej jediným šťastím je čoraz viac drsnejší Neesonov hlas a jeho stúpajúci akčný status.

Jsem číslo čtyři (2011)

D.J.Caruso je dobrý akčný remeselník, ale to je tak akurát všetko. Dej ide niekde do preč a mytológia mimozemských super postáv, sa opiera maximálne tak o štýlovo vymyslené mená a názvy. Hlavný záporaci sú len záporáci, o ktorých som sa nedozvedel absolútne nič, čo by mi osvetlilo prečo vlastne lovia našich hlavných superhrdinov. Samotná mytológiu akoby si niekto vycucal s prsta, s tým, že si ju zamýšľa ponechať v šuplíku ako by plánoval veleúspešnú ságu. Už pri zjavnom rozpočte a scenári ale muselo byť jasné, že ďalších dielov sa pravdepodobne nedočkáme, tak načo toľké otáľanie? Jediné na čo sa oplatí trištvrte filmu čakať je slušná akcia, ktorú vie Caruso prefíkane predať. Prehľadná, štýlová a efektná rezba, ktorá príde v závere je ako svieži dážď po dlhom suchu. Ostatné sucho sa niekto snaží pretlačiť romantickou vsuvkou, trablami na strednej škole a tragickým pútnickym životom, ktorý som pre utajenú mytológiu aj tak nejako nemohol vstrebať. Hold, pravdepodobne nižší rozpočet toho veľa nedovolil. Obrovská škoda, ktorú príliš nedvíhajú ani priemerné výkony hlavných predstaviteľov. Tri hviezdičky za podarené záverečné osvieženie.