• Krátkometrážní

Spalovač mrtvol (1968)

Jediný český horror hodný tohoto jména a korunovační klenot české kinematografie. Neuvěřitelně temná a groteskní atmosféra a neopakovatelné herecké výkony (geniálně slizký Hrušínský zde předvádí asi nejlepší herecký výkon v dějinách české kinematografie, ale i všichni ostatní jsou neméně skvělí), skvělý scénář (jediný případ v historii kinematografie, kdy je film lepší než knižní předloha, i když v tomto případě je Fuksovu brilantní novelu nesmírně těžké překonat). A dáš si rakvičku nebo věneček? P.S. Viděno pětkrát.

Společník (2003) (TV film)

Průměrná televizní komedie o houslistovi Myslivečkovi (Dušek), kterého si najme elegantní dáma (Antalová) coby společníka. Dějově debilně romantické, někdy docela vtipné.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Dost málo známý film (ani ne tak málo, spíš méně, než by si zasloužil). Přece jenom málokdo u nás ví, kdo to je Tennyson či Whitman, takže všem narážkám na angloamerické klasiky prakticky nikdo nerozumí. Hlavní zápletka nic moc, atmosféra mně nezaujala, herecké výkony příšerné a scénář takový přeplácaný, ale některé jednotlivé scény nemají chybu (hlavně ta poslední). Sice závažný, ale poněkud otřepaný konflikt svobodné myšlení x spoutanost je vysloven příliš doslovně (čímž myslím nepřirozeně) na to, aby to byl dobrý film, a téma rozvíjení vztahu oblíbeného učitele a třídy tu už taky bylo mnohokrát (co takhle rozvíjení vztahu NEoblíbeného učitele a třídy?).

Stáhni mě do pekla (2009)

No jo, witches are bitches. Poučení plynoucí z bajky? Nebuďte ctižádostiví a zkuste nenaštvat mocné cikánské čarodějnice jen kvůli povýšení v práci. Proklejou vás a povolají na vás zlého ducha Lamiu, která vás bude pronásledovat dokud vás nedragne do hellu a předtím vás nedonutí obětovat svou milovanou čičinku. Ehm. Pokud to beru jako částečnou, nenápadnou a velmi jemnou a rafinovanou sebeparodii (mj. pro značné množství přímých citací ze Scarry Movie, "kitty kitty" scénu a geniálně ujetý konec, který by mne asi v životě nenapadl), je to jednoznačně na pět hvězd, jako vážný horror to je takový lepší průměr (i kvůli prapodivným efektům, sentimentálnímu a nepříliš promyšlenému vedlejšímu příběhu - byť s perfektním koncem, četným logickým a dějovým chybám, mírně naivním spirituálním pasážím a ne moc dobré hudbě), na druhou stranu některé lekačky (nebo, jak říkají vznešeněji Angličané, frightening scenes) jsou vážně povedené, je jich asi deset, a scény, kdy se bezzubá a uslintaná cikánská čarodějnice (asi pětkrát) snaží zakousnout mladou Američanku taky nejsou zrovna k jídlu (přestože kečup se na scéně neobjeví). Navíc paranoidní pocity stejně jako vyžadování arogance v současné společnosti jsou tu vystižené velmi dobře - i proto se přikláním k nejlepšímu hodnocení. Ale pro mně to přeci jen je spíš taková parodie na horrorová klišé, jemnější, rafinovanější a vtipnější než Scarry Movie. Je jen dobře, že něco takového vzniklo.

Stalker (1979)

Napadá mě jediné slovo - proroctví.

Star Trek (2009)

Pěkně natočený blockbuster, převádějící poetiku vesmírných důstojníků v pyžamech a Enterprise na niti do celkem normálního scifi v americkém stylu. Příběh, dějově tvořící začátek původní série, je zbytečně senitmentální, jeho souvislost s původním seriálem nějak nemůžu posoudit, anžto jsem z něho viděl jen asi pět dílů, každopádně sám o sobě se mi vůbec nelíbil - už kvůli (pokud nepočítám zcela zbytečné sentimentální scény) neuvěřitelným způsobem odfláknutému systému alternativních realit. Každopádně trochu rozklepaná kamera vytváří (hlavně v akčních záběrech) docela slušnou atmosféru (i když s původním seriálem prostě nesouvisí), herecké výkony ujdou a Quintova maska je hodně dobrá a některé hlášky a Simon Pegg jsou perfektní. Přesto mi celek přišel spíš průměrný.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Začátek jedné z největších a nejpropracovanějších ság moderní kinematografie. Empire Strikes Back je ale podstatně lepčejší.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Tá tá tá tádadá, tádadá, tá tá tá tádadá dádadá...dá da dá dá dadadada, dá da dadada, dádadá, dádadá.... Nejlepší díl možná největší ságy moderní kinematografie. Darth Vader prostě nemá chybu. A taky jediný díl, který netočil Lucas ... a hned nejlepší...to možná nebude náhoda ;) Lucas je možná skvělý scénárista, ale jako režiséra ho předčí kdekdo.