Osvícení (1980)

Dokonalé prevedenie knihy Stephena Kinga na filmové plátno. Mrazivé, atmosférické, kultové a nadčasové. Výkon Jacka Nicholsona je oscarový a patrí k vrcholom jeho kariéry. A, samozrejme, majster režisérskeho remesla Stanley Kubrick dokázal z príbehu vyťažiť maximum.

Smrtihlav (2017)

Jednoznačne najslabší z trojice najznámejších filmov o misii Anthropoid. Je to škoda, kniha Laurenta Bineta nie je síce žiadnym zázrakom (podľa mňa neprináša do príbehu parašutistov nič nové resp. zásadné), ale určite sa dala spracovať atraktívnejšie a pútavejšie. Film Anthropoid so Cillianom Murphym alebo československý Atentát z roku 1964 poňali tému vrcholného úspechu československého odboja oveľa pútavejšie. Škoda. Tak či onak, som vďačný za každú zmienku o pre mňa najväčšom slovenskom hrdinovi a vojakovi Jozefovi Gabčíkovi, ktorý sa 27. mája 1942 podieľal na zavraždení pražského mäsiara Reinharda Heydricha. Sláva aj jeho kolegom z odboja vrátane Jána Kubiša.

Iluzionista (2006)

Hudobná zložka tohto filmu ma natoľko zaujala, že mu prepáčim mnohé. Glassove hudobné motívy a atmosféra s tým súvisiaca, sú také dychberúce, že mám pocit, že tvoria 2/3 kvality The Illusionist. Jednoduchosť príbehu mi napokon vôbec nevadila.

Churchill (2017)

Brian Cox je podľa mňa ideálnejším predstaviteľom Winstona Churchilla ako Gary Oldman, viac som mu tú rolu uveril. Ale paradoxne je napriek Churchill slabšou verziou jeho životného príbehu ako The Darkest Hour. Podľa mňa je to dôsledk malého rozpočtu resp. malých ambícií tohto diela a jeho autorov. Ale zmapovať to, že Churchill najprv oponoval D-day, bol zaujímavý nápad a o tomto momente v jeho politickej kariére som nevedel. I wish to it would be scotch...

Akta X - El Mundo Gira (1997) (epizoda)

Môj obľúbený diel, akurát škoda tohto záveru s vysvetlením, že za to vlastne môžu mimozemšťania...

Rodina Sopránů - Krysy (2004) (epizoda)

Do seriálu prichádza Steve Buscemi a je sa na čo tešiť. Tony mu hneď na začiatku naznačí, že síce je rád, že je z väzenia naspäť, ale srandičky s narážkami na jeho obezitu si teda robiť nebude.

Rodina Sopránů - Dvě tváře Tonyho (2004) (epizoda)

Tony to skúša na Melfiovú, a dostane odpoveď, ktorá sa dala očakávať. To, samozrejme, alfasamec nezvládne a nezvládne sa. Inak diel s medveďom, pre ktorého sa cíti Carmela so synom. Ale v USA kvôli medveďom neprijímajú ústavné zákony. 😄🤦

Sběratel polibků (1997)

Chémia medzi Freemanom a Judd funguje veľmi dobre, uveriteľne a divák im praje, nech to všetko dobre dopadne. A aj dopadne.

Vražda na Eigeru (1975)

Veľká škoda prepálenej stopáže. Nebyť toho, mohol to byť celkom zaujímavý dobrodružný kúsok.