• Pohádka
  • Rodinný

Světlo jeho očí (1936)

Dobový standard - pokud jde o kvalitu filmu. Na dnešní poměry samozřejmě dosti sentimentální, někdy úsměvné... Ne však výsměvné. Je třeba brát v potaz dobu, kdy film vznikl, zkušenosti tehdejších filmařů, tehdejší technika a finance, požadavky filmového publika... Tradiční prvorepublikové pohlazení po duši. 59%

Nespoutaný anděl (2008) (seriál)

Typický telenovelový příběh od Delie Filao, zpracován a la 90. léta... Toto tradiční, klišoidní zpracování telenovelu posouvá dost dolů... Z nížin ji však podstatně vytahuje hlavní pár "Levyrroni", mezi kterými je velká chemie. A také herecký um hlavní představitelky Maite Perroni - nemohu opomenout ani krásnou hudbu. Díky tomu se dá novela sledovat. 55%'

Ženy v pokušení (2010)

Ach jo, dávám lepší průměr - a je to škoda, protože to mohlo být více... Po dlouhé době se mi zdálo, že se zrodila nová, česká komedie, které se budeme smát i za pár let a která se stane stálicí vedle osvědčených hitovek... První třetina byla nejlepší - pak už to však šlo jen z kopce... Zbytečně protažený konec, "dramedie" okolo hlavní hrdinky - její odchod byl trapný. Nemohla jsem se u toho smát, ačkoli to zřejmě bylo točeno s úmyslem diváka rozesmát. Mně bylo trapně za hlavní hrdiny... Vyšší úroveň filmu udává vynikajicí ztvárnění role Eliškou Balzerovou. 62%.

Dnes neordinuji (1948)

Moc pěkný film, zdařilé zpracování povídky "Okénko" od Olgy Scheinpflugové, již jednou zfilmované pod taktovkou Huga Haase. Nevím, zda na Slavinského nějakým způsobem zapůsobila válka či něco jiného, ale jeho typický, filmový rukopis tu není znát... Dobří herci i příběh se zápletkou, milá atmosféra - jakoby to byla stále ta stará, bezpečná První republika... 72%

Slečna matinka (1938)

Já nevím... Možná jsou ty 4 hvězdičky příliš, ale přesto... Je to zase jeden z těch milých prvorepublikových filmů, na který se příjemně dívá. Celá zápletka je sice naivní, ale v tom nejlepším slova smyslu. Výborné herecké obsazení - role jako na tělo ušitá pro Věru Ferbasovou. Je známo, že ve během své nedlouhé herecké kariéry se na plátně vystřídala snad se všemi tehdejšími "nej" milovníky. A nutno říci, že ne vždy bylo to spojení úspěšné (př. s Jiřím Dohnalem či F.K. Veselým). V tomto případě se to však povedlo - známý žabec Věrka Ferbasová s neokoukaným, ale šarmantním Stanislavem Strnadem. Trochu na škodu bylo přehrávání "Američanky" Evy Gérové, ale budiž. Nejlepší část filmu je ta úvodní - včetně vynikajícího komického čísla poněkud "rychle stárnoucí Boženky". Nezapomenutelná scéna českého meziválečného filmu! Zbytek se už vleče; stopáž překračující tradičních 90 minut je filmu na škodu. Na druhou stranu se zase povedly "zimní scenérie" - samozřejmě je nutno na ně pohlížet perspektinou 30. let. (Ne)zasloužené 4 hvězdičky v řečí čísel = 64%

Eso es (1982)

Pro mě neznámá komedia tohoto francouzského hereckého barda. Ale překvapení to bylo více než příjemné! Neobvyklá zápletka, zajímavý (parodický) pohled na hitlerovské Německo a příjemný dějový spád doprovázený nezapomenutelnou hudbou... 79%

Tajemství Lesní země (2006) (TV film)

Ach jo, ... Tak to zase dopadlo tak, jak to poslední dobou s českou pohádkou dopadá. Nedobře... Přitom by to tak vůbec nemuselo být! Nejvíce mě mrzí, že u velké většiny současných pohádek je na počátku dobrá myšlenka, někdy i herci, výprava, ... Ale ta realizace!!! Ta dopadá často mírně řečeno "vlažně". A když se k tomu přidá slabá pohádková pointa či nevýrazné herecké obsazení, jako tomu bylo v tomto případě, je malér na světě. Malér v pravém slova smyslu - protože pohádka je určena nejen pro děti, ale i pro ty starší, a přinejmenším ti starší museli být v případě Lesní země zklamání. A pochybuji o tom, že by se děti k této pohádce rády vracely. Zde bych ještě "vyzdvihla" roli pavoučího muže, který měl vliv na mé hodnocení. Dvě či nadějné tři hvězdičky? Dvě. "Pavučinkaů pohádku notně znehodnotil... 39%

Zakázaný člověk (2009) (TV film)

Moc pěkně udělaný televizní film. Velmi dobře zvoleni herci, jejich výkony i celková atmosféra oné doby umocněna nádhernými kulisami a kostýmy. Děj zachycuje nejdůležitější výsek Havlíčkova života počínaje jeho publikační činností přes jeho nucený pobyt v Tyrolech až po jeho smrt. I neznalý divák se snadno zorientuje v příběhu díky mluveným/vizuálním komentářům. Samozřejmě by se našlo spoustu věcí, které by šlo (bylo-li by více peněz) udělat ještě lépe, grandiózněji (viz pobyt v Tyrolech). I tak se mně ale film líbil a v rodině historických filmů natočených po revoluci určitě nezapadne.

V hlavní roli (2008) (TV film)

Dávám 3 hvězdičky - dobrý nápad, příjmeně tajemná atmosféra, herecké obsazení, ... Jen kdyby to tvůrci "dotáhli" do lepšího konce/výsledku. Dalo se z tohoto tématu vytřískat mnohem více. Souhlasím s tím, že se to celé jakoby "vleklo" - škoda jen, že ten konec byl tak unáhlený, slušelo by tomu obsáhlejší vysvětlení. 64%.

Modravých dálek volání (1984) (seriál)

Moc se mi tohle vzpomínání líbilo. Škoda jen, že nám televize nabídla pouhé 3 díly, tedy 6 herců slavné éry československé kinematografie. Vyjma Zity Kabátové a Raoula Schránila to byly ještě následující dvojice: Nataša Gollová a Ladislav Pešek, Rudolf Hrušinský a Svatopluk Beneš. Vlastně jsem se podivila, že pořad podobného typu vůbec v 80. letech vznikl. Režim se totiž k těmto hercům zachoval hanebně a až na několik výjimek se na ně téměř zapomnělo... Stejně jako na jejich filmy, které dodnes patří do zlaté pokladnice naší kinematografie. Vzpomínání těchto galantních dam a pánů bylo více než příjemné a já bych se vůbec nezlobila, kdyby nám toho o sobě a svých filmových začátcích prozradili více.