• Pohádka
  • Rodinný

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Ano, tato pohadka se pod stredovecerni stromecek povedla. Karel Janak mel v kapse hned nekolik trumfu : typicky tradicni pohadkovy namet vsem znamy, opravdova klasika; zimni scenerie, ktera byla zivou vodou pohadky; zarukou bylo take kvalitni herecke obsazeni v cele s vynikajici Veronikou Zilkovou, ktera byla dusi a tvari pohadky. Skromna Maruska ci dalsi (snad s vyjimkou Romana Vojtka, ktery, navzdory svemu sarmu a standardnimu hereckemu vykonu, nijak neoslnil). Nadherna vyprava, prostredi valasskeho skanzenu, sceny Marusky na lyzich s lucernickou, nadhera. Na stranu druhou, nepatrne zdlouhavy konec ci temer neexistujici chemie mezi hlavnimi hrdniny, anebo prehnane expresivni projev Marussciny sestry v zaverecnych scenach. To vse pohakce ubralo na kvalite, a mozna neni hodnoceni 4 hevezdicek zcela adekvatni. ALE za celkovou pohadkovou atmosferu, kterou vyzaruje, a nektere nezapomenutelne, opravdu pohadkove sceny, si je zaslouzi. 67%

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Na pohadku jsem se tesila, dobre naladena jsem byla nekolika okolnostmi : Jiri Strach, o kterem si jiz dovoluji tvrdit, ze patri k reziserske spicce u nas; dale pak scenar Marka Epsteina, o jehoz umeleckych kvalitach netreba polemizovat. A v neposledni rade take kvalitni herecke obsazeni, a to i na tech nejmensich postech. Rovnez i komentare tech, co pohadku videli v predstihu. Prvni sceny, dialogy, vyprava, ..., davaly tusit, ze se bude jednat o dobrou podivanou. Ale - s postupem casu to upadalo a ja se nudila. Nektere sekvence byly zbytecne(s matcinou schrankou), stejne jako urcite dejove linie (matka v podani Jiriny Bohdalove). Nektere dialogy navic, zdlouhave, ... Herecke obsazeni bylo velmi dobre, vcetne mlade dvojice. Nezaprela se zde vsak "Strachovina", tedy vyber jeho oblibenych hercu do hlavnich roli (Trojan, Dvorak). Musim vsak vystihnout kvalitni praci kamery ci hudebniho doprovodu. S odstupem casu bych se vsak jeste na tuto pohadku rada podivala. 57%

Havran (1943)

Prekvapeni radu prijemnych a pozitivnich ! K filmu me vlastne "prinutilo" psani me diplomove prace, ale jsem rada, ze k tomu doslo. Jinak bych asi tento skvost pochazejici z francouzske valecne kinematografie nepoznala. Detektivka, predchudce znameho "film noir", a jeste neco vic. V nelehke dobe nacisticke okupace H.G. Clouzot profituje z temer absolutni umelecke svobody (diky statutu produkcni spolecnosti La Continentale ktera film zastituje) a predstavi divakum syrovy pohled na francouzskou spolecnost te doby; bez servitku, bez slitovani ukazuje celou skalu postav a postavicek, kterym chybi jedno jedine - dobrota a laska k bliznimu. Clouzot nam je vykresluje spise v negativni podobe, kdy se pote, co se mesteckem siri epidemie anonymnich dopisu podepsanych mysterioznim "Le Corbeau", odkryvajici (ne)pravdive pomluvy na snad kazdeho z nich, jejich charaktery projevi v plne sile. Film, ktery se mel ve Treti risi promitat pod nazvem "Petite ville française comme les autres" (francouzske mestecko jako ostatni) vzbudil brzy nevoli; reziserovi bylo vycitano, ze se filmem snazi zavdecit nacistum, kdyz ukazuje Francii a jeji lid v tak horke a negativni podobe. Jeden z kritiku dokonce nevahal dilo prirovnat k Mein Kampf ... Nicmene, po samotnem shlednuti filmu jsem zajedno s povalecnou rehabilitaci filmu (pravo byt znovu promitan obdrzi v r. 1947). Navzdory absenci doprovodne hudby, dynamickeho strihu; ve zcela ordinernim a thrilleru nekonvenujici prostredi (skola, hospic, pokoj domu), s pro me do te doby neznamymi herci aj. musim filmu za jeho poutavost udelit to nejvyssi hodnoceni, protoze behem stopaze jsem se vubec nenudila. Prave naopak, s pribyvajicim casem jsem sice nebyla vice a vice vystrasena, jak to u podobnych filmu byva, ale natesena, JAK to vlastne dopadne, a KDO je onim Corbeau. 86%

Kdybych byl tátou (1939)

Cikánovy filmy mám ráda, protože narozdíl do těch Fričových (na které však nedám dopustit) jsou trochu odlišnější, klidnější, někdy možná více pohladí po duši. Tady jsem očekávala něco podobného - a z určité části se to naplnilo, a to především díky hercům - Plachta, Vítová, Nezval, ... Na druhou stranu byl však děj značně nedotažen a je jen škoda, že z námětu nebylo vytěženo více. Mac Frič o pár let později ve Valentinovi Dobrotivém použil podobnou dějovou linii způsobem určitě povedenějším. 60%

Český Robinson (2000) (TV film)

Velmi příjemná minisérie, jako stvořená pro letní večery. Čiší z ní typická "českost" (prostředí, postavy, příběh porevolučního navrátilce, ...) a pohodová, někdy ale také dramatická atmosféra, které napomáhají dobře zvoleni herci snad na všech postech. I já se musím pozastavit nad obsazením sourozenců Novákových do dvojice zamilovaných; na jednu stranu je strašně nepřirozené, když se sourozenci líbají... Na straně druhé však musím uznat, že to je z obou stran velmi profesionální výkon. Milé české pohlazení po duši, hodnocení osciluje mezi 3 a 4 hvězdičkami. Vzhledem k poměrně nízkému hodnocení dávám 4. 65%

Bakaláři (1972) (seriál)

Na léto ideální společník! Výlet do starých časů, ať už barevných či černobílých, je opravdu příjemný. Některé povídky jsou lepší než jiné, vždy ale zaručí setkání s tou nejlepší hereckou garniturou. Nevím, ale ty dnešní povídky tohoto typu mě tak nebaví - možná to je subjektivní, ale ty starší "kousky" prostě ještě mají své kouzlo. A když jsou uvedeny tak excelentním komikem, jakým Vladimír Menší určitě byl (a kterému zdatně sekunduje jeho dcera), nemůže snad ani být pochyb o tom, že o zábavu bude postaráno. 77%

„Já už budu hodný, dědečku!“ (1978)

Je to film Miloše Kopeckého - napsán pro něj a pro jeho snad nejjiskřivější hereckou stránku, tj. hypochodnrie přecházející vlastně k takové dětinské rozpustilosti:) Některé scénky jsou nezapomenutelné a i herci, kteří zde nedostali velký prostor (př. D.Hajská a M.Motlová) se vryli do paměti. Styl komedií P.Schulhoffa mám ráda - už jen proto, že si bez servítku a způsobem sobě vlastním bere na paškál charakteristické české rysy. 70% - hodnocení zvedl především excelentní výkon Mildy!

Hříšný tanec 2 (2004)

Před shlédnutím tohoto filmu jsem neměla žádná velká očekávání - což je dobře, protože jinak bych byla zklamaná. Takhle se mi potvrdil můj první dojem, který jsem nabyla prostřednictvím traileru... Ve kterém mě nejvíce udivila věta "Ještě lepší než originál", který opravdu slušně "vyraboval". Ano, příběh se odehrává dříve a na Kubě, ale ta základní osa - bohatá dívka, opovrženíhodný mladík, ovšem se zlatým srdcem, který ji uvede do světa hříšného tance... Bohužel chemie mezi hlavními představiteli nefunguje, a ač se snaží, vypadají spíše jako sourozenci. Hvězdná minirole v podání Patricka Swayze spíše přináší nostalgii, stejně jako jedna z originálních písní. Muzika v tomto filmu je důležitá, a jestli se v originále prosadily téměř všechny písně, tady tak maximálně jedna. Hodnocení jinak celkem slabého filmu zvyšuje samotný závěr, jehož nejednoznačnost alespoň přinutí se trochu źamyslet nad celým dějem. 40%

Světáci (1969)

Konečně jsem tento film viděla celý! Opravdu jsem se těšila, po všech těch ódách, které na film zazněly... A musím se k nim přidat. Hvězdné herecké obsazení, dialogy - člověk neví, koho má vyzdvihnout více. Já osobně bych dala více prostoru Vladimíru Menšíkovi, protože jeho nejen herecké souznění s Jiřinou Bohdalovou bylo famózní. Pro mě je jeho scéna s Božkou v první části filmu vrcholem celé podívané. Oceňuji i fakt, že režisér dal ještě příležitost prvorepublikovým hvězdám - Oldřichu Novému a Jiřině Šejbalové, kteří se mezi nastupující generací budoucích hvězdných herců určitě neztratili. Necelých 80% :)

Taková normální rodinka (2008)

Hodně slabý film. Výjma pár scén, především s J. Mádlem, to představuje 90 minut nudy. I když člověk odhlédne od toho, že by to mělo navazovat na legendární černobílou rodinku, film je jen odvarem dobré letní komedie. Dost špatně vybrané herecké páry, teré si nesedly. Výjimkou byla Kačena a Zdeněk, ale to na celý film nestačí...