Svedeni a opuštěni (2013)

Zajímavý pohled na lehce ponižující proceduru dokazující, že ohledně šance natočit co chci, kde chci a s kým chci se od dob Orsona Wellese nezměnilo nic. Toback má mezi kolegy evidentně respekt, takže bez potíží dostane před kameru i esa, která využila unikátního období s poněkud povolenými čelistmi svěráku - a která přiznají, že v současnosti jsou na tom vlastně stejně jako on. A mimochodem – ze mě by nevyrazil ani cent. Z projektu na který se údajně chystá, jsem se vyděsil víc než Diane Kruger, jako investice jsou to vyhozené peníze a jako mecenáš bych našel tucty stejně potřebných a podle mne zajímavějších. I když na další dokument, možná…

Swordfish: Operace Hacker (2001)

Podřadný scénář. Rutinní herecké výkony. Jedna skvěle a několik solidně natočených akcí. A obvyklý nešvar hackerských scén : když se prsty míhají nadzvukouvou rychlostí a na monitorech se děje něco v 3-D, snad si nikdo nevšimne, že je to celé pitomost.

Šepoty ve tmě (1992)

U krimithrillerů se chleba láme patnáct minut před koncem: všechny postavy jsou příliš podezřelé, příliš okrajové nebo příliš mrtvé na to, aby jim scénárista mohl přišít předchozí vraždy a divák škodolibě čeká, jestli z toho vybruslí bez ztráty sebeúcty. Croweova variace těžko vzbudí zvláštní nadšení, ale neuráží – jako ostatně celý film. Ze zkušené herecké sestavy lehce vyčnnívá Anthony LaPaglia, který měl to štěstí, že jeho postava je přece jen o chlup lépe napsaná než ostatní.

Špinavej Joe (2001)

David Spade je další výlupek ze Saturday Night Live, který si zřejmě myslí, že všechno co je trapné nebo nechutné musí být zároveň vtipné - a podle toho to taky vypadá. To, že Kid Rock kariéru ve filmu asi neudělá a že Christopher Walken je jako smrt a taky bere všechno většina lidí stejně tušila už dávno.

Tajemství srdce (1997)

Než se na mě vrhne nějaký Armendárizův příznivec : je to jen moje chyba, že jsem se neztotožnil s režisérovou poetikou (žádnou jsem nenašel), nedocenil symboliku (poněkud jednoduchou) a nenechal se unést jemnými finesami (které jsem, upřímně řečeno, ani moc nehledal). Tajemství světa dospělých pohledem dospívajícího chlapce je silné a celkem oblíbené téma a je spousta filmů, které je zpracovávají možná méně rafinovaně ale pro mě mnohem stravitelněji.

Tanec na vlnách (1997)

Je mi líto. Když točím x-tou variaci Lemmon+Matthau tak musím mít v kapse alespoň pár solidních dialogů, dvě tři doutnající repliky prostě nestačí. Spoléhat na to, že si Lemmon svoje odehraje a Matthau odšaškuje je vaření z vody, které mi tento film znechutilo možná víc, než by si zasloužil.

Téměř smrtonosná past (2001)

Tady zůstává rozum stát: na jednu stranu se film (neúspěšně) pokouší být parodií – takže u diváka očekává určitou zkušenost. Na druhou stranu je postaven na humoru tak dětinském, že si ho může užít maximálně čerstvý absolvent mateřské školky, u kterého se asi znalost filmové akční klasiky nedá předpokládat. Tupá komedie, kterou od odpadní jámy zachránila spíš moje smířlivá nálada než umění autorů.

Temná zákoutí (2000)

Gray semlel sociální drama s kriminálkou, směs dochutil milostným motivem, opepřil několika scénami ze soudní síně a všechno natočil mátožným stylem, který mi prostě nesedí. Výsledek je podobný jako v případě Malé Oděsy – zajímavými herci nabitý film se slušným potenciálem, u kterého jsem si neustálým zíváním málem vykloubil sanici.

Tenkrát v Midlands (2002)

Autor distribučního textu lže jak když tiskne a Shane (!) Meadows bere jméno Boží nadarmo. Tenkrát v Midlands je snad možno chápat jako hold westernu, ale jmenovat Sergia Leoneho je docela drzost – o nějaké inspiraci mistrovými postupy nemůže být ani řeč a celý film je žánrovými odkazy jen tak halabala naočkovaný. V názvu nenápaditě, v jinak skvělém hudebním doprovodu nedůsledně a v ději téměř nezpozorovatelně – stejnou paralelu by šlo najít v každém druhém filmu, ve kterém se vyskytují alespoň dvě mužské postavy.

Těžké časy (1998) (TV film)

Nepříliš výživný vývar z námětu, který připomíná ze všech stran okousanou kost a scénáře, který na ní přece jen občas našel kousek masa. Nezpackaná Reynoldsova režie, tři slušně znějící hlášky a závěr bez typické doslovnosti přesto stačí na film, který je sice nezapamatovatelný, ale pořád o chlup lepší, než obě pokračování.